Končí poslední předplacená karta, nejdéle vydržela Cool karta od ČSOB

Období největší slávy mají předplacené karty za sebou už dávno. V současnosti bylo jejich aktivní vydávání již ukončeno všemi vydavateli. Nejdéle vydržela Cool karta od ČSOB. Na webu Cool karty se v současnosti nenachází ani možnost objednání, ani vysvětlení klientům, proč již není možné ji objednávat.

Projekt Cool karty byl zahájen v srpnu 2015. Tiché ukončení proběhlo v dubnu 2019, přičemž nejpozději vydané karty mají expiraci až do února roku 2022. Zjistit si, do kdy Cool karta platí, není složité. Stejně jako většina jiných platebních karet – kreditní karty nevyjímaje – je tato informace uvedena přímo na kartě. Během vydávání Cool karty se podmínky pro její získání měnily, a i její funkce došly jistým změnám.

Nejprve šlo předplacenou Cool kartu od ČSOB zakoupit za 99 Kč a mnozí její uživatelé oceňovali možnost jejího využívání zcela anonymně. Řada lidí si ji tak pořizovala především z důvodu bezpečnosti. O tom ale až v dalších odstavcích. Následně Cool karta zdražila, platilo se za ni 149 Kč a byla zcela zrušena možnost anonymního režimu.

Využití Cool karty

Předplacené karty obecně byly využívány především pro děti, protože jejím prostřednictvím mohly zkusit hospodařit s penězi stejně, jako kdyby se jednalo o běžnou debetní platební kartu. Stejně tak ji bylo možné využít jako vhodné uložení kapesného, ale také pro běžné nákupy v obchodech včetně těch internetových. Tzv. „předplacenky“ fungovaly tak, že si je člověk dopředu před používáním nabil určitým finančním obnosem.

Cool karta byla velice oblíbená hlavně kvůli možnosti jejího získání zcela anonymně.

U Cool karty dobití probíhalo skrze platební bránu z přesměrování ze stránek www.coolkarta.cz/ck/topup, dále potom přes internetové bankovnictví ČSOB a Poštovní spořitelny nebo převodem. Dobití bylo zatíženo poplatkem 5 Kč.

Anonymní karta

Kromě výuky finanční gramotnosti a zodpovědnosti dětí se předplacené karty využívaly také jako možná železná zásoba vlastních finančních prostředků. I z bezpečnostního hlediska se hodila mnoha lidem, hlavně v době, kdy bylo možné ji získat anonymně. V mnoha situacích mohlo vyjít výhodněji využití anonymní karty než platební s veškerými osobními daty.

V neposlední řadě předplacené karty sloužily pro lidi s exekucí. V rámci anonymní karty na ni mohli mít schované peníze, které jim však exekutor nemohl zabavit. Právě z těchto právních důvodů byly anonymní karty značně omezeny.

Alternativy Cool karty

Cool karta se stala poslední předplacenou kartou, kterou měly české banky v nabídce. Na výběr jich ale svého času bylo celkem dost. Jejich podmínky se od sebe lišily spíše kosmeticky, přesto mohl každý najít tu, která mu opravdu vyhovuje. Jaké karty byly k dispozici?

Biip karta od České spořitelny

Biip karta byla nabízena Českou spořitelnou, provozovatelem však byla její dceřiná společnost MOPET CZ. Tato společnost pak stála i za další předplacenou kartou – Blesk peněženkou. Zájemci o biip kartu za ni zaplatili 200 Kč a 67 Kč za dopravné. V případě biip karty se nejednalo o anonymní variantu.

Převod peněz probíhal zdarma bezhotovostně z bankovního účtu, prostřednictvím SAZKA terminálu za poplatek 25 Kč a on-line přes platební bránu České spořitelny za poplatek 15 Kč.

K ukončení vydávání biip karty došlo 31. prosince 2018.

Blesk peněženka

Blesk peněženka se stala průkopníkem předplacených karet na českém trhu. Stejně jako ostatní předplacenky, šlo s ní platit v kamenných obchodech, na internetu, a to i na zahraničních nákupních portálech (i na čínských e-shopech typu Alibaba, Wish nebo AliExpress).

Blesk peněženku si lidé kupovali v trafikách nebo novinových stáncích.

U Blesk peněženky se akceptoval i anonymní režim, dále ale bylo možné podstoupit několik stupňů ověření a podle toho zvyšovat limity karty. Cena za pořízení Blesk peněženky dosahovala 125 Kč. Nabít Blesk peněženku šlo skrze terminál Sazkybankovní účet, prostřednictvím platební karty nebo přes bankomat České spořitelny. Poplatek za dobití činil 25 Kč.

K ukončení vydávání Blesk peněženky došlo již v roce 2017.

Crypto karta

Zájem o kryptoměny v České republice roste. Dle výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK do kryptoměn investovalo 8 % Čechů a dalších 17 % investici zvažuje.

Karta Crypto.com může být zajímavou alternativou předplacených karet právě pro kryptoměnové nadšence. Tato služba umožňuje jak nákup kryptoměn, tak převod interní měny na eura, tudíž se lze kryptoměnám vyhnout obloukem.

Vyplatí se tedy karta Crypto.com? Výhodou této karty je zejména cashback z každého nákupu, který může dosáhnout do výše až 8 %. Další bonus pak představuje streamovací služba Spotify či Netflix naprosto zdarma.

Čím nahradit předplacené karty?

Mnoho rodičů si teď může lámat hlavu, čím nahradit předplacené karty. Jak své děti již v raném věku naučit finanční odpovědnosti v případě držení platební karty, nákupů na internetu, v obchodech apod.?

Nemají teď prakticky jinou možnost než využít některou z nabídek dětských bankovních účtů, jejichž součástí jsou i platební karty. Nemusí se přitom bát, že tím ztratí nad útratami svého potomka kontrolu. Dětské účty jsou nastaveny tak, aby měli rodiče dokonalý přehled o veškerém dění.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang