Úvěrová kalkulačka – pro spotřebitelský úvěr

Všechny druhy úvěrů jsou založené na stejném principu. Vždy jde o vztah mezi dlužníkem a věřitelem. Každý úvěr je splácen společně s úroky, které představují cenu úvěru. Pro věřitele jsou ziskem a pro dlužníka nákladem navíc za půjčené prostředky. Jaké hlavní pojmy u půjček sledovat, jaké faktory ovlivňují úvěr a jak fungují úvěrové a úrokové kalkulačky?

Všechny úvěry mají stejný základ – věřitel půjčí peníze dlužníkovi za účelem výdělku. K tomu mu slouží úrok. Jak ale vypočítat, jak velký úrok bude půjčka mít, jak zohlednit případné další faktory a které další faktory při půjčce zohlednit?

Základní pojmy

Úrok je hlavní hnací silou úvěrových obchodů. Nicméně ještě větší váhu má RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů. Ta totiž určuje, kolik člověk skutečně ročně navíc za úvěr zaplatí.

Mezi další faktory (a také základní pojmy ve financích), které ovlivňují úvěr, patří délka splácení. Čím delší je doba splácení, tím obvykle dlužník více zaplatí.

Dále hraje roli bonita dlužníka a jeho schopnost vůbec splácet. Pokud splátka úvěru činí velkou část životních příjmů klienta, je obvykle půjčka dražší.

Navíc některé instituce zohledňují faktory jako předchozí úvěrová historie, průměrný zůstatek na bankovním účtu za určité období, věrohodnost klienta a další méně důležité faktory, které však mohou cenu úvěru ať už kladně, či záporně, ovlivnit.

Co je spotřebitelský úvěr?

Spotřebitelský úvěr je jeden z typů úvěrů, konkrétně se jedná o takový, který je určen spotřebitelům, konkrétně soukromým osobám. Lze jej získat u bankovních i nebankovních společností a obvykle se splácí v pravidelných měsíčních splátkách. Zároveň je možné spotřebitelský úvěr splatit předčasně, a to kdykoliv po dobu trvání úvěru.

Spotřebitelské úvěry se značí relativně nízkou úrokovou sazbou a také flexibilní dobou splácení.

Hlavní v tomto typu úvěru je, že se jedná o úvěr pro jednotlivce, který je možné využít pouze na nepodnikatelské účely.

Spotřebitelský úvěr tak nemusí být zajištěný ručením. To je totiž vyžadováno až u vyšších částek, ve většině případů až kolem 500 000 korun.

Mezi základní spotřebitelské úvěry patří kromě úvěru pro jednotlivce také úvěr ze stavebního spoření nebo i finanční leasing, neboli spotřebitelský úvěr na auto.

Kalkulačka půjčky

Kalkulačka půjčky, neboli také spotřebitelského úvěru, ušetří spousty času během vybírání té správné půjčky. Nabídku několika dostupných půjček je totiž schopná zobrazit během chvilky a to navíc na jednom místě.

U kalkulačky půjčky se mohou snadno zaměnit pojmy jako jsou úvěrová kalkulačka a úroková kalkulačka.

Úvěrová kalkulačka ale vypočítá pouze výši splátek jednotlivých půjček, úroková kalkulačka online naopak spočítá výši úroků ze spoření, například ze spořicího účtu.

Úroková kalkulačka online

Kde je možné zjistit úrok a jak funguje úroková kalkulačka online?

Úrokovou kalkulačku online nabízí většina portálů, které se půjčkami zabývají. Většinou se jedná o interaktivní formuláře, které ale nabízí více variant a je tedy možné si vypočítat nejen úroky.

Jedná se tak například o výpočet povinného ručení nebo také pojištění domácnosti apod.

Úroková kalkulačka – recenze

Úroková kalkulačka je mezi jejími uživateli velice populární. Nejenže je schopná ušetřit značnou část peněz, ale také šetří čas tím, že zájemce o půjčku nemusí obcházet pobočky osobně, nebo složitě vyhledávat jednotlivé instituce a porovnávat ručně.

Na základě úrokových kalkulaček je totiž relativně jednoduché zjistit, kolik korun se dá měsíčně ušetřit do rodinného rozpočtu.

Hypoteční kalkulačka

Dalším typem úrokové kalkulačky je hypoteční kalkulačka (někdy je zkráceně označována jako „hypo kalkulačka“). Ta je zařízena tak, aby rychle vypočítala výši jednotlivých měsíčních splátek hypotéky.

Tento výpočet hypoteční kalkulačky je pak na základě tří nejdůležitějších parametrů. Jedná se konkrétně o výši hypotečního úvěru, ročního úroku a doby splácení hypotéky, případně i dobu fixace hypotéky. Hypo kalkulačka tak umožňuje pohrát si s čísly tak, aby splátky vycházely co nejvýhodněji.

Podrobná hypoteční kalkulačka

Pro výpočet měsíční splátky se může využít tzv. podrobná hypoteční kalkulačka. Ta totiž umí mimo jiné přepočítat dané údaje a vytvořit tak ten správný splátkový kalendář.

Podrobná hypoteční kalkulačka je skvělým řešením pro rychlé srovnání nabídek a možností hypoték, jelikož hypotečních úvěrů je na trhu opravdu několik. Online srovnávače tak mohou pomoci se v takové nabídce vyznat a vybrat tu nejvhodnější nabídku.

Hypoteční kalkulátor

Podrobný splátkový kalendář může být vypočítán také na základě hypotečního kalkulátoru. Ten zobrazuje mimo jiné jednotlivé úroky, které jsou připisovány v daném splátkovém období.

Hypoteční kalkulátor může také pomoci k výpočtu měsíčních splátek, nebo k ukázce, jaké jsou možnosti prodloužení délky splácení apod.

Kalkulátor hypotéky je ale pouze orientační, jelikož ho nelze brát jako finální smlouvu se všemi přidruženými podmínkami. Jedná se tak spíše o nástroj k vytvoření představy, jaké budou podmínky hypotečního úvěru.

Hypoteční kalkulačka – Komerční banka

Hypoteční kalkulačku nabízí vícero bankovních institucí. Jednou z nic je i Komerční banka.

Komerční banka poskytuje zájemcům kalkulačku i na svých internetových stránkách. KB úvěr kalkulačka sice nezohledňuje nabídky ostatních institucí pro srovnání, za to ale zobrazí kromě úroků a dalších poplatků více podrobností ke svému nabízenému hypotečnímu úvěru.

Hypoteční kalkulačka (Komerční banka) tak nabízí interaktivní kalkulačku, kde si zájemce o hypoteční úvěr zvolí všechny parametry, které odpovídají jeho finanční situaci.

Navíc v případě KB úvěrové kalkulačky tak může klient získat i poradenství zdarma od pracovníků banky. Díky tomu se tak může dopracovat k lepší alternativě úvěru, která by více vyhovovala jeho individuálním potřebám.

Kalkulace hypotéky

Na druhou stranu kalkulace hypotéky je pouze orientační.

Každá banka totiž přistupuje ke svým klientům individuálně na základě zjištěných informací a právě pro to je schopná předložit žadatelům o úvěr kalkulaci hypotéky de facto na míru.

Úvěrová kalkulačka

Na českém trhu je opravdu několik bankovních ale také i nebankovních institucí, které nabízejí spotřebitelský úvěr.

Nicméně úvěrové kalkulačky, které na svých stránkách nabízí nejen samotní poskytovatelé půjček, slouží k výpočtu pouze těch nejdůležitějších parametrů úvěru.

Některé úvěrové kalkulačky můžou také srovnat spotřebitelské úvěry od ostatních poskytovatelů a díky tomu tak zjistit, který úvěr je pro daného žadatele nejvýhodnější a nejvíce vyhovuje jeho situaci.

Výpočet splátky úvěru

Na základě výpočtu v kalkulačce spotřebitelského úvěru se lze rozhodnout, která půjčka vyjde nejvýhodněji.

Pro výpočet splátky úvěru je ale potřeba zohlednit kromě výše úrokové sazby také hodnotu roční procentuální sazby nákladů, tedy tzv. RPSN, které zahrnuje další poplatky za sjednání nebo vedení úvěru apod.

Splátková kalkulačka

Úvěrová kalkulačka dokáže jednoduše spočítat nejen ty nejvýhodnější nabídky půjček, ale zobrazí také jednotlivé splátky. Takováto splátková kalkulačka potřebuje k výpočtu splátek pouze základní data o úvěru, jako je výše úvěru a doba splácení.

Na základě těchto údajů zobrazí splátková kalkulačka online všechny dostupné nabídky úvěrů od bankovních ale také i nebankovních společností.

Kalkulátor splátek

Pro orientační výpočet splátek slouží kalkulátor splátek. Pro konkrétnější výpočet je ale potřeba zjistit podrobnější podmínky u jednotlivých poskytovatelů půjček.

Nicméně pro představu je kalkulátor splátek skvělým řešením. Například Česká spořitelna – půjčka kalkulačka – dokáže určit jak výší měsíčních splátek tak i případné přidružené poplatky. Ovšem i v tomto případě je potřeba brát takovou kalkulačku pouze jako informační. Konkrétnější informace vždy záleží na každé jedné smlouvě, která je uzavřena jak s bankovní tak i nebankovní institucí.

Kalkulátor splátek tak může pomoci v případě, že se zájemce o půjčku rozhoduje mezi vícero variantami. Spotřebitelský úvěr – kalkulačka je ale potřeba brát spíše jako jako pomocníka a vždy si jednotlivé nabídky půjček ověřit u každého poskytovatele.

Podnikatelský úvěr kalkulačka

Podnikatelské úvěry poskytuje naprostá většina poskytovatelů půjček. Podnikatelských úvěrů je tedy několik. Na trhu se tak můžou vyskytovat o velmi podobné nabídky.

K lepší orientaci tak poslouží kalkulačka podnikatelského úvěru. Ta srovná nejen jednotlivé možnosti půjček, ale současně také jejich podmínky a požadavky.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang