Půjčka pro studenty – od 15 let, zkušenosti 2024

Půjčka pro studenty u nás ještě není tak rozšířenou službou, ale v případě, že student platí školné, rozhodně získá podstatně významnější roli. Nicméně dnes fungují půjčky pro studenty spíše ve spojení se studentskými účty, kdy banky nabízejí pomoc v podobě kontokorentu či povoleného přečerpání účtu. V dalších případech pak nabízejí klasický účelový nebo neúčelový úvěr, nicméně zde je nutné zajištění od vydělávajících rodičů. Student jako takový nemůže totiž prokázat pravidelný příjem, který je prakticky u každého úvěru od bankovních institucí požadován.

Půjčka pro studenty není v České republice služba, která by byla standardně poskytována. Nejenže ji poskytuje málo společností, ale také poptávka po ní není tak veliká, jako v zahraničí. Přesto ji ale i tak část studentů může využít nejen na studium u nás, ale také na různé zahraniční pobyty. Jaké jsou podmínky půjčky pro studenty a jaké instituce ji poskytují?

Půjčka pro studenty

Bankovní společnosti u většiny půjček vyžadují potvrzení o pravidelném příjmu. Půjčka pro studenty není výjimkou. V případě, že příjmy nejsou dostatečné, přichází na řadu ručitel.

Přesto banky častěji než půjčku pro studenty poskytují mladým lidem alternativy v podobě výhodnějších poplatků za vedení účtu nebo speciální studentské účty.  

Studentská půjčka

Studentská půjčka je tak záležitostí jen několika málo bankovních společností. Z toho důvodu se mnohdy uchylují studenti k vyhledávání nebankovní studentské půjčky.

Studentská půjčka u nebankovní společnosti je nicméně stejný produkt, jako každá jiná půjčka. Žádné výhody z důvodu statusu studenta tak společnosti neposkytují.

Půjčka pro studenty od nebankovní společnosti je ale na druhou stranu poměrně velký risk.

V případě, že by byla taková studentská půjčka pouze dočasnou záležitostí na „přečkání“ pár týdnů, není nebankovní půjčka zas tak špatnou volbou.

Některé společnosti totiž poskytují první (nejen „studentské“) půjčky zdarma. Pokud tedy dotyčný student ví, že mu za pár dní přijdou například finance z brigády, nebo stipendium, a potřebuje akutně zaplatit nečekaný výdaj, může tak využít služeb nebankovních společností.

Půjčka od 15 let

Půjčka od 15 let je záležitostí podvodníků, lichvářů a podobných poskytovatelů. Jednou z podmínek pro schválení jakéhokoliv úvěru (ať už bankovního nebo nebankovního) je plnoletost, tedy dovršení osmnácti let.

V případě, že by chtěl někdo poskytnout úvěr člověku, kterému ještě nebylo 18 let, jednal by nelegálně a stal by se tak nesolidním poskytovatelem půjčky.

Pokud tedy společnost nebo soukromá osoba nabízí půjčku od 15 let, jedná protiprávně a potenciální klient tak může mít „jistotu,“ že jedná se společností, která by ho mohla dostat do ještě větších finančních problémů.

Studentská půjčka od 15 let v každém případě obecně není tou nejlepší volbou. Místo toho mohou mladí studenti využít možnosti brigád, nebo výdělků přes internet, kterých je v dnešní době celá řada a studentovi tak nehrozí, že by se zapletl s lichvářem.

Legálně je totiž možné v České republice pracovat už od 15 let, resp. po dokončení povinné školní docházky. Přesto je ale nutné dodržet podmínky.

Mezi takové patří především nenáročná fyzická práce. Brigáda by tak studentovi neměla nijak zhoršovat nebo ohrožovat jeho zdraví. Dále by student neměl pracovat déle než osm hodin za den a nesmí pracovat v nočním provozu. Navíc nesmí pracovat s alkoholem, resp. nesmí s ním nijak manipulovat stejně tak jako s penězi (z důvodu nemožnosti podepsání hmotné odpovědnosti).

Studentská půjčka Česká Spořitelna

Studentská půjčka Česká spořitelna nabízela využití spíše na úhradu školného a dalších poplatků, které jsou spojené se studiem. Využít ji mohli nejen vysokoškoláci, ale také studenti středních škol, vyšších odborných škol, jazykových škol nebo tzv. dálkoví studenti.

Výše úvěru byla do dvaceti tisíc s maximální dobou splatnosti deset let a nulovým poplatkem za vyřízení půjčky a také předčasné splacení.

Nicméně dnes už studentskou půjčku Česká spořitelna klientům nenabízí. Místo toho je ale možno nalézt zvýhodněný studentský účet.

Studentský účet Moneta

Studentský účet Moneta (tzv. Genius Student) už banka svým klientům také nenabízí. Moneta studentský účet byl k dispozici studentům od 15 do 26 let. Nicméně banka výhody nabízí (nejen) studentům i bez studentského účtu.

Moneta nabízí například dětský bankovní účet, který je téměř bez poplatků. S naspořenými penězi pak mohou nakládat jak děti, tak i jejich rodiče.

Ve chvíli, kdy dítě oslaví patnácté narozeniny, účet se sám přepíše na běžný účet. Ten nabízí klientům například výběry z bankomatů bez poplatků.

UniCredit studentský účet

UniCredit studentský účet, tzv. uKonto, je možné vyřídit online ale i na pobočce.

UniCredit studentský účet nabízí výběry z bankomatů zdarma. Navíc je k dispozici aplikace, tzv. U-šetřete, která nabízí slevy u vybraných obchodníků.

Přestože studenti mají od bankovních institucí celou řadu výhod, často také pracují na poloviční úvazek, díky čemuž si mohou přivydělat a nespoléhat tak pouze na peníze od rodičů, nebo úrok na spořicím účtu.

Nejlepší účet pro studenty

Jaký je tedy ten nejlepší účet pro studenty? Nejlepší účet pro studenty je určitě ten, který jim nabízí nejvíce výhod a nejméně poplatků.

Přestože ale může jednomu studentovi vyhovovat jiný účet, než druhému. Výběr je totiž relativně široký. Záleží tak zcela na individuálních potřebách každého studenta.

Náležitosti půjčky pro studenty

V případě, že se student rozhodne pro půjčku, musí splňovat určité náležitosti půjčky pro studenty. Jaké takové náležitosti půjčky pro studenty jsou?

Půjčka pro studenty je vlastně klasickou půjčkou. Nicméně musí se samozřejmě prokázat studentskou kartou nebo jiným dokladem, který potvrzuje status studenta. Mezi další náležitosti půjčky pro studenty mohou být potvrzení o tom, na co budou peníze využity apod.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang