Zpětný leasing nemovitosti – dotazy

Zpětný leasing nemovitosti využijí především ti, kteří potřebují rychle získat peníze (například na vyplacení dluhů). Principem zpětného leasingu nemovitosti (někdy také označovaném jako zpětný odkup) je, že poskytnuté peníze se v podstatě vymění za vlastnická práva k nemovitosti. Výhodou je, že ten, kdo o zpětný leasing žádá, v domě (nebo bytě) může stále bydlet, jen s tím rozdílem, že začne platit nájem. Jaké jsou ty nejčastější dotazy, které se s tímto termínem váží?

Zpětný leasing nemovitosti se může hodit především ve složitých finančních situacích. Výhoda, kterou tento leasing poskytuje je ta, že dotyčný nepřijde o střechu nad hlavou. V nemovitosti totiž bydlí i nadále, jen začne platit nájem. Jako další výhoda je ta, že dotyčný má jako jediný předkupní právo koupit nemovitost opět zpět.

Je ale potřeba si ohlídat, aby společnost vyrovnala všechny dluhy za zájemci a neposkytla tak hotovost! Takové společnosti, které svému klientovi poskytnout v tomto případě peníze a starost s dluhy nechá na něm, jsou v naprosté většině případů neseriózní a jde jim jen o získání nemovitosti za levné peníze.

Jaké jsou ty nejčastější dotazy a na co si dát pozor?

Co je zpětný leasing nemovitosti?

Zpětný leasing nemovitosti je pronájem nemovitosti, ovšem s právem následné zpětné koupě.

Odlišnost oproti jiným úvěrům je, že u žadatelů nejsou zkoumány záznamy v registrech, nedokládají se příjmy a výše věku žadatele není omezena. Leasing je možný u bytů v osobním vlastnictví i družstevní byty a rodinné domy se splatnost až 20 let.

Jaké jsou výhody zpětného leasingu?

Zpětný leasing je určen pro ty, kteří potřebují větší hotovost, umořit více půjček, oddlužit nemovitost nebo vyplatit exekuci i v dražbě.

Výhoda zpětného leasingu je ta, že může zabránit prodeji nebo vystěhování z nemovitosti.

Co je leasing nemovitosti účelový?

Leasing nemovitostí je obdobou leasingu automobilů, strojů apod. Je určen pro ty, kteří si chtějí pořídit byt v osobním vlastnictví, ale nesplňují podmínky banky pro poskytnutí hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Platí se poplatky předem?

U spolehlivých společností se žádné poplatky předem za půjčky/úvěry neplatí.

Jak dlouho trvá vyřízení?

U vybraných společností je možné získat peníze na účet už do dvou dnů.

Mohu získat půjčku/úvěr, pokud nemohu doložit příjem?

Ano, ale bude požadováno ručení nemovitostí (zástavní právo smluvní). Na druhou stranu nejsou zkoumány registry ani příjem a ani k jakému účelu budou sloužit vyplacené finanční prostředky.

Kolik si můžu půjčit?

Nejnižší částka je většinou od 3 000 Kč až do 300 000 Kč bez nutnosti ručení nemovitostí (výše půjčky/úvěru odpovídá tedy bonitě žadatelů a doložených příjmů).

V případě ručení nemovitostí je minimální částka pak 50 000 Kč kdy horní hranice není omezena. Je ovšem možné si od některých institucí vybrat maximálně 85 procent z hodnoty nemovitosti.

Kdo může získat hypotéku?

Každý občan České republiky, který je starší 20 let (zaměstnanec, OSVČ, podnikatel) se splatností od 2 do 30 let.

Můžu odložit splátku?

Ano, je ale potřeba zavolat dané instituci s co největším možným předstihem.

Pokud dlužník nemá dostatek finančních prostředků, nemůže splácet a nezažádal si o odložení splátek, může dojít k zesplatnění půjčky (resp. úvěru) nebo dokonce také k nucené exekuci.

Pro schválení odkladu splátek je pak nutné splnění daných podmínek.

Z čeho se skládá leasingová splátka?

Největší část splátky tvoří samotné nájemné (82 procent), dále záloha na budoucí koupi (15 procent), daň z nemovitosti (2 procenta), pojištění (1 procento).

Jaká finanční částka může být poskytnuta u zpětného leasingu?

Standardně se poskytuje i 50 procent z tržní ceny nemovitosti.

Dozví se o mé tíživé finanční situaci okolí?

Vyřízení zpětného leasingu nemovitostí podléhá diskrétnímu jednání. Informace o takové situaci nejsou dalším osobám poskytovány.

Nemovitost navíc může být nadále užívána stejným způsobem bez rozdílu.

Lze uhradit leasingové splátky předem?

Ano, a to z částky, která by se jinak posílala na účet. Dlužník si může předplatit jakoukoli zvolenou částku. Je to konec konců pohodlnější způsob, jak například rok nebo dva nemyslet každý měsíc na úhradu leasingové splátky.

Mohu po dobu trvání zpětného leasingu nemovitostí provádět stavební úpravy na nemovitosti?

Ano, nicméně jakékoli úpravy, ať už menší, nebo větší, musí být písemně oznámeny příslušnému úřadu.

V jakém časovém rozmezí je možnost vyřídit Zpětný leasing nemovitostí, pokud už je na mou nemovitost nařízena dražba?

V případě dražby by se měl klást důraz především na celkové rychlé vyřízení záležitosti. Standardně je tak možné (při poskytnutí součinnosti klienta) vyřídit Zpětný leasing nemovitostí také do několika dnů.

Nicméně každý případ se musí posoudit individuálně s ohledem na jeho finanční situaci!

Mohu doplatit Zpětný leasing nemovitostí dříve?

Ano, zpětný leasing nemovitosti je možné si doplatit předem.

Minimální délka trvání Zpětného leasingu nemovitostí obvykle kopíruje lhůtu pro vyřazení klienta z registru poskytovatelů úvěrů a stabilizaci finanční situace domácnosti (tato doba je obvykle 5 let).

Na základě dohody ale lze sjednat i dřívější ukončení, a to bez sankcí za předčasné ukončení leasingového pronájmu.

Kolik při předčasném splacení zaplatím?

Sankce za předčasné ukončení leasingové smlouvy jsou nulové.

Co se týče celkové částky za vyplacení Zpětného leasingu nemovitostí, každý případ prochází individuálním procesem schválení. Klient totiž nehradí celou částku za sjednaných 20 let pronájmu, ale pouze její poměrnou část s ohledem na dobu užívání.

Budu platit vedle leasingové splátky další výdaje?

S užíváním nemovitosti jsou spjaty další náklady jako záloha na vodu, teplo, elektřinu, plyn a další výdaje související s užíváním bytu/domu. Zde platí klient pouze za reálnou spotřebu.

To znamená, že kolik klient spotřebuje vody, tolik za spotřebu vody reálně zaplatí. Tyto zálohy klient běžně platil v určité výši a bude je platit i nadále ve stejné výši. Zpětný leasing nemovitostí nemá na výši záloh žádný vliv.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang