Utrácení s kreditní kartou je snazší než s hotovostí

Co oči nevidí, to srdce nebolí. Platí to ve vztazích, ale kupodivu lze toto přísloví vztáhnout také do oblasti financí. Z mnoha výzkumů vyplývá, že utrácení z kreditní karty je podstatně snazší než utrácení hotovosti. Člověka tolik nemrzí, že utrácí, když „mizející peníze“ nevidí na vlastní oči. Díky tomuto tvrzení však nemá cenu kreditní karty zavrhovat, stačí se jen chovat zodpovědně.

Jev, kdy je utrácení v přímé úměře s finančním limitem na kartě, se nazývá anchoring. Lze si ho představit i v situaci, kterou zná pravděpodobně každý. Ve chvíli, kdy člověku přijde výplata, utrácí nejvíce. Naopak, čím déle od výplaty uplynulo dnů, tím více si člověk na své utrácení dává pozor a kalkuluje své výdaje tak, aby tzv. vyšel s penězi.

Kromě anchoringu se v této souvislosti vyskytuje ještě jeden psychologický jevhyperbolic discount. V tomto případě hraje roli také čas. V jakém smyslu? Nejlépe si lze hyperbolic discount představit při nákupech na splátky. Jakmile člověk nemusí za danou věc či službu zaplatit celou částku hned, ale má možnosti si ji rozložit do delšího časového období, vnímá její výši podstatně jinak – mírněji.

Zodpovědnost a kreditní karta

Při používání kreditní karty, ale pochopitelně to platí i v případě standardní debetní karty, by její držitel měl mít dostatek sebekázně. Jak už naznačují předchozí odstavce, kreditní karta může být dobrý sluha, ale zlý pán. Vždy musí mít člověk na paměti, že kreditní karta odpovídá jakékoliv jiné půjčce. A půjčkou by v žádném případě neměly být hrazeny zbytečnosti.

Na mnoho otázek ohledně půjček (a jejich vhodnosti pro konkrétní situaci) odpoví specializované weby, patří k nim například Navigátor úvěrů.

Možná si teď mnoho lidí říká, že vyjde lépe, když si kreditní kartu raději ani nepořídí. Není tomu tak. Při správném zacházení může kreditní karta velmi dobře posloužit, a dokonce ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Kdo nabízí kreditní karty?

Kreditní karty mají v nabídce všechny banky a také řada nebankovních institucí. Mezi těmito dvěma poskytovateli jsou značné rozdíly, podobně jako je tomu i u dalších finančních produktů – spotřebitelských úvěrů či jiných typů půjček.

U bankovních institucí má člověk jistotu stability. Získání kreditní karty od bank však podléhá přísnému prověřování bonity. Zájemce ovšem poté získá výhodnější podmínky.

U nebankovních poskytovatelů získá žadatel kreditní kartu snáze, ale s méně výhodnými podmínkami. Záleží tak na každém, jakou cestu si zvolí. Nutno říct, že stojí přinejmenším za zvážení, zda při neúspěchu u bankovní instituce stojí za to se obrátit ještě na tu nebankovní. Banky nezamítají žádosti o kreditní karty zbytečně, ale proto, že mají obavy o žadatelovu schopnost splácet.

Optimální zacházení s kreditní kartou

Kreditní kartu někteří lidé užívají k běžným nákupům, jiní ji aktivně nečerpají, ale mají ji jako železnou finanční zásobu, a ostatní o kreditní kartě nechtějí raději ani slyšet. Mnozí považují používání kreditní karty jako formu života na dluh, a to zkrátka ne každý akceptuje.

Při využívání kreditní karty se vyplatí trochu počítat. Při optimálním zacházení totiž nebude stát nic nejen její „provoz“, ale ušetří i nějakou tu korunu navíc. Stačí si hlídat bezúročné období a podmínky užívání.

Bezúročné období je doba, během které musí držitel karty splatit alespoň část čerpaných peněz. Jakmile splatí vše, co si půjčil, nenapočítává se mu žádný úrok a v podstatě se jedná o půjčku zdarma. Konec bezúročného období obvykle poskytovatelé férově připomínají, takže si ani není nutné přesná data pamatovat.

Při dodržení splatnosti v bezúročném období odpadá problém s úroky. Pořád se ale platí měsíční poplatky za vedení karty. I tomu se dá vyhnout, musí se ale pečlivě prostudovat podmínky poskytnutí kreditní karty.

Někteří poskytovatelé si stanovují konkrétní měsíční limit pro útratu. Jakmile dojde k dosažení tohoto limitu, poplatek za vedení karty se odpouští. Někdy jde o útratu 3 000 Kč, jindy 5 000 Kč, záleží na poskytovateli.

Bonusový program u kreditních karet

S kreditními kartami se často pojí různé bonusové akce. Jedná se o slevy ve vybraných obchodech při nákupu prostřednictvím kreditní karty. Tím už kreditní karta nejen slouží ale i šetří. Neobvyklá není ani nabídka cashbacku, tedy vrácení určité části zaplacených peněz zpět.

Pro ty, kteří chtějí cashback využívat pravidelně, určitě stojí za uváženou, zda se vyplatí karta Crypto.com. S touto naopak debetní kartou lze při každém nákupu ušetřit až 8 %.

Bonusy a benefity se odvíjejí od frekvence používání kreditní karty. Čím více ji její držitel bude k placení využívat, tím větší benefity a bonusy získá. Kreditní kartu lze používat při nákupech v kamenných obchodech, ale také na internetu, včetně v současnosti oblíbených nákupů zboží z Číny (čínské e-shopy AliExpress, Wish, Alibaba či LightInTheBox).

Nákupy na internetu prostřednictvím kreditní karty jsou v současnosti naprosto běžné, a to nejen na tuzemských e-shopech.

Při kombinaci bezúročného období, odpuštění měsíčních poplatků za používání karty a využití nabízených benefitů se z kreditní karty stává výhodný finanční produkt.

Charge karty a předplacené platební karty

Stejně, jako lze rychle a nezodpovědně utrácet s kreditní kartou, to jde i s tzv. charge kartou. Tento typ karty získají většinou jen lidé s opravdu vysokou bonitou. Charge karta umožňuje opakovaně čerpat úvěr, který se váže k úvěrovému účtu.

Držitel charge karty obdrží od poskytovatele vždy na konci měsíce výpis, jehož součástí je konkrétní datum splatnosti a konkrétní výše dluhu. Ke splacení musí dojít jednorázově do stanoveného data. V tomto případě se neplatí žádné úroky, pouze se hradí vysoké sankce v případě opoždění s platbou.

Když je řeč o platebních kartách, nelze opomenout také předplacené platební karty. Mezi jejich výhody však patří to, že se u nich prakticky nelze zadlužit. Uživatel nemůže uhradit více, než kolik si na platební kartu sám vložil. Přesně z tohoto důvodu se tzv. předplacenky využívaly především ve vztahu k dětem. Díky nim se mají možnost naučit správnému hospodaření s penězi, a přesto nemohou vytvořit nesmyslné dluhy.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang