Alternativy bankovních půjček – i pro osoby v insolvenci

Bankovní půjčky jsou často volbou pro získání finančních prostředků, ale ne vždy jsou tou nejlepší možností. Existuje mnoho alternativ, které mohou být pro někoho výhodnější a cenově dostupnější. Například půjčka od rodinných příslušníků nebo přátel, online půjčky od soukromých společností, peer-to-peer půjčky nebo kreditní karty. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody, proto je důležité zvážit své možnosti a vybrat tu nejvhodnější variantu pro své individuální potřeby.

Alternativní půjčky mohou být také vhodnou volbou pro ty, kteří mají nižší kreditní skóre a mají problém získat bankovní půjčku. Je však důležité být obezřetní a pečlivě prověřit podmínky každé alternativy před uzavřením smlouvy.

Půjčka po skončení insolvence

Půjčka po skončení insolvence funguje ve většině případů stejně jako jakákoliv jiná půjčka. Jedná se o finanční produkt, který je poskytován bankami nebo nebankovními společnostmi a má řadu podmínek a pravidel, které musí žadatel splnit.

Avšak v případě půjčky po skončení insolvence mohou být jedním z důležitých faktorů pro schválení žádosti právě předchozí insolvence. Každá banka či nebankovní společnost má svá kritéria pro poskytování půjček a může se lišit i v přístupu k žadatelům, kteří mají v minulosti absolvovánu insolvenci. Základním kritériem pro schválení půjčky po insolvenci je především pravidelný příjem.

Pokud žadatel má dostatečný příjem a splňuje ostatní podmínky stanovené poskytovatelem, může být jeho žádost o půjčku schválena stejně jako u běžného klienta. Je však možné, že některé banky nebo nebankovní společnosti budou žádost o půjčku po insolvenci odmítat kvůli vyššímu riziku pro návratnost půjčených prostředků.

V takovém případě může být užitečné vyhledat půjčku u specializované nebankovní společnosti, která se zaměřuje právě na poskytování úvěrů pro osoby, které mají za sebou insolvenci. Je důležité si uvědomit, že půjčka po skončení insolvence může být spojena s vyššími úroky nebo jinými podmínkami, než je tomu u běžných půjček.

Proto je důležité důkladně porovnat nabídky různých poskytovatelů a zvolit tu nejvýhodnější možnost. Vždy se také doporučuje být při žádosti o půjčku po insolvenci stoprocentně upřímný a poskytnout všechny potřebné informace. V opačném případě hrozí riziko, že by mohlo dojít k odhalení nepravdivých údajů a tím i k odmítnutí žádosti.

Půjčka na OP

Půjčka na OP (půjčka na občanský průkaz) je typ finančního produktu, který umožňuje občanům získat peníze bez potřeby ručení nemovitostí nebo dokládání příjmů. Jedná se o rychlou a jednoduchou formu půjčky, která je dostupná pro všechny dospělé osoby s platným občanským průkazem. Pro získání půjčky na OP je potřeba splnit několik základních podmínek:

 • Být trvalým obyvatelem České republiky – banky a nebankovní společnosti poskytující půjčku na OP vyžadují, aby žadatel byl stálým obyvatelem země, protože mají povinnost kontrolovat registrované adresy.
 • Mít minimální věk pro sjednání půjčky – většina poskytovatelů vyžaduje, aby žadatel byl starší 18 nebo 21 let.
 • Mít platný občanský průkaz – půjčka na OP je poskytována pouze občanům s platným občanským průkazem, protože slouží jako důkaz totožnosti a údajů o stálém bydlišti.
 • Mít bankovní účet – peníze z půjčky jsou obvykle vypláceny na bankovní účet žadatele, protože poskytovatel musí doložit, že peníze byly poskytnuty oprávněné osobě. Pro získání půjčky na OP je potřeba nejprve kontaktovat vybraného poskytovatele a podat žádost o půjčku.

Po podání žádosti bude provedena kontrola údajů a schválení půjčky. Některé společnosti mohou vyžadovat další potvrzení příjmů nebo ručení osoby blízké žadateli. Pokud je půjčka schválena, budou peníze obvykle převedeny na bankovní účet žadatele do několika hodin nebo dnů.

Půjčka od lichváře ještě dnes

Půjčka od lichváře je nebankovní půjčka, která se poskytuje za vyšší úrok než u bankovních půjček. Lichváři jsou lidé nebo společnosti, kteří poskytují půjčky bez nutnosti dodržování přísných bankovních pravidel a kontrol.

Půjčka od lichváře se poskytuje nejčastěji na krátkodobé období, obvykle do několika měsíců. Lichváři často neověřují bonitu žadatele a jejich rozhodnutí o poskytnutí půjčky závisí hlavně na výši žádané částky a výši úroku. Postup získání půjčky od lichváře obvykle vypadá následovně:

 • Vyplnění žádosti o půjčku – žádost lze vyplnit buď osobně nebo přes internet.
 • Poskytnutí osobních informací – lichvář bude chtít znát jméno, adresu, číslo občanského průkazu a další osobní údaje.
 • Vyplacení půjčky – po schválení žádosti lichvář vyplatí požadovanou částku v hotovosti nebo převodem na bankovní účet.
 • Placení úroků – smlouva o půjčce stanoví výši úroku a termín splatnosti. Je důležité dodržet dohodnuté splátky, jinak mohou nastat postihy s vysokými sankcemi. Půjčka od lichváře může být vhodnou volbou pro ty, kteří mají špatnou kreditní historii a nemohou získat půjčku od banky.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že úrokové sazby u lichvářů jsou velmi vysoké a často mohou být dvojnásobkem či trojnásobkem běžných bankovních úroků.

Je důležité také být obezřetný a vyhýbat se lichvářům, kteří požadují předem zaplatit různé poplatky nebo jiné nečekané náklady. Takové půjčky se objevují jako půjčky od lichváře ještě dnes, nicméně takové půjčky jsou nelegální.

Půjčka na směnku od soukromé osoby

Půjčka na směnku od soukromé osoby je jednou z možností, jak získat finanční prostředky od jednotlivců nebo menších společností. Jedná se o půjčku poskytovanou mimo bankovní sektor, která není vázána na přísné podmínky a někdy může být i snazší získat než úvěr u banky. Fungování půjčky na směnku od soukromé osoby se zpravidla skládá z následujících kroků:

 • Vnímání půjčky – soukromá osoba, která potřebuje půjčit peníze, se obrací na další soukromou osobu (nebo skupinu osob), která by mu půjčku mohla poskytnout. Oba se dohodnou na výši půjčky, splatnosti a úrokové sazbě.
 • Sestavení směnky – následně se sestaví písemná směnka, která popisuje podmínky půjčky a práva a povinnosti obou stran. V dokumentu jsou uvedeny částka půjčky, splatnost, úroková sazba, jméno a podpis půjčujícího i půjčeného, a další důležité informace.
 • Podpis směnky – oba souhlasí se všemi uvedenými podmínkami a podepíší směnku.
 • Předání peněz – po podpisu směnky půjčující předá částku půjčky soukromému půjčenému. Tento krok může být prováděn buď hotově, nebo převodem na bankovní účet.
 • Splatnost – půjčená částka bývá obvykle splácena jednorázově po uplynutí sjednané splatnosti, nebo může být rozdělena na více splátek. V případě, že půjčená částka není splacena včas, může půjčující vymáhat peníze soudní cestou nebo ji převést k dalšímu půjčujícímu či investorovi.
 • Předání směnky – po splacení celé půjčky soukromý půjčený předá půjčujícímu zpět původní směnku, která se tak stává neplatnou. V případě, že půjčená částka nebude splacena vůbec, směnka zůstane u půjčujícího a může ji dále využít pro soudní vymáhání peněz.

Je důležité si uvědomit, že půjčka na směnku od soukromé osoby není regulována státními institucemi a nemá stejnou úroveň ochrany jako půjčky od bank. Je také důležité důkladně zvážit všechny možné rizika a dohodnuté podmínky s půjčujícím a před podpisem směnky si vyžádat poradenství od odborníka.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang