Apple pravděpodobně pracuje na technologii samořízených aut

Potvrzují se spekulace, že firma pracuje na technologiích pro automatické řízení. Společnost nicméně neposkytla žádné podrobnosti o svých plánech v této oblasti.

Svět automobilek a technologických gigantů se spojuje více než kdy předtím, aby přivedli na trh revoluční samořízená auta. Jedním z nejvýznamnějších hráčů, o kterém se již nějakou dobu spekuluje, že na tom pracuje, je Apple.

Tato technologická společnost, známá svými produkty jako iPhone, iPad a Mac, by mohla být na prahu revoluce v automobilovém průmyslu.

Spekulace o tom, že Apple pracuje na vlastním samořízeném autě, kolují již několik let. Původně byl tento projekt označován jako „Project Titan“, což bylo interním krycím názvem. V průběhu let se však stalo zřejmým, že se jedná o ambiciózní snahu Apple stát se klíčovým hráčem v autonomním automobilovém průmyslu.

Apple, známý svou tajností, držel své karty blízko hrudi, což vedlo k širokým spekulacím ohledně toho, co přesně chystá. Přesto se objevilo několik důležitých indicií a zpráv, které naznačují, že práce na samořízeném autě je ve skutečnosti v plném proudu.

Co jsou samořízená auta?

Samořízená auta jsou vozidla, která jsou provozována bez řidiče řízením umělé inteligence a speciálních technologií. Jsou schopny autonomně řídit vozidla, ačkoli stále ještě nejsou schopny provozovat vozidla naprosto bez lidského dohledu.

Samořízená auta jsou označována písmenem „UT“, což znamená vozidla bez řidiče. Některé modely exponovaných vozidel mohou být vybaveny senzory, které jsou schopny zjistit a vyhodnotit okolní rizika a upravit auto tak, aby bylo za jízdy bezpečnější.

„Potvrzuje se to, o čem dlouhou dobu kolovaly zvěsti. Že si Apple přinejmenším pohrává s myšlenkou vstoupit do oblasti autonomního řízení,“ uvedl Chris Theodore z poradenské společnosti Theodore & Associates, který dříve působil v automobilkách Ford a Chrysler.

Spekulace o vstupu Applu do oblasti autonomního řízení posílily poté, co firma zaslala dopis americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), ve kterém mimo jiné píše, že ji vzrušuje potenciál automatizovaných systémů v řadě oblastí, včetně dopravy.

Apple věří, že samořízené vozy by vedly k omezení problémů s dopravními zácpami a zachránily miliony lidí umírajících při nehodách, jejichž příčinou jsou často opilí či nesoustředění řidiči, píše agentura AP.

Indicie, které nasvědčují tomu, že se něco děje…

Jednou z nejvýznamnějších indicií bylo personální posilování Apple v oblasti automobilů a autonomní technologie. Společnost začala rekrutovat řadu zkušených inženýrů a expertů na autonomní jízdu z automobilového průmyslu.

Tito jedinci přicházeli z firem jako Tesla, BMW a Ford a přinesli s sebou obrovské množství know-how v oblasti automobilů.

Kromě personálního posilování uzavřel Apple několik smluv s výrobci automobilů, které naznačují jeho zájem o samořízená auta. Například spolupracoval s firmou Volkswagen na vývoji samořízených dodávek.

Tato spolupráce byla zaměřena na vytvoření samořízených vozů pro interní potřeby Apple, avšak zároveň naznačila, že společnost má skutečný zájem o tuto technologii.

Apple získal několik patentů, které souvisejí s autonomním řízením a samořízenými vozy. Tyto patenty zahrnují technologie jako senzory, umělou inteligenci, rozpoznávání objektů a mnoho dalšího, co je nezbytné pro samořízené vozy.

Podle některých zpráv Apple aktivně pracuje na vývoji softwaru pro autonomní řízení. Tento software by mohl být klíčem k tomu, aby se Apple stalo hráčem na poli samořízených aut, protože společnost má již zkušenosti s vývojem sofistikovaného softwaru pro své jiné produkty.

Projekt autonomních aut

Tento projekt je však v současné době v plenkách a Apple nezveřejnilo žádné oficiální informace o tom, co se snaží vyvinout. Je však zřejmé, že Apple shání zaměstnance z rodné země, kteří mají zkušenosti s vývojem autonomních aut. Projekt se jmenuje Apple Car a jeho cílem je vyvinout autonomní vozidla.

Apple také shání pracovníky pro svůj projekt „Powerchip“, který se zaměřuje na bezdrátovou startupovou technologii.

Apple však zatím neoznámil, jak velký bude jeho projekt na vývoji autonomních aut. To znamená, že Apple může pracovat na zcela kompletním autonomním vozidle nebo může zaměřit své úsilí na jednotlivé autonomní systémy, které mohou provádět jednotlivé autonomní úkoly, a proto ve skutečnosti potřebují lidskou kontrolu.

Je těžké říci, jaké by mohlo být autonomní auto od společnosti Apple. Nicméně bude pravděpodobně vybaveno moderními technologiemi, jako jsou senzory, autonomní systémy řízení a asistenty hlasu. Ve výsledku bude pravděpodobně zařízením, které bude schopné bezpečně kontrolovat a řídit automobil bez lidského zásahu.

Čeká lidstvo zlom v řízení aut?

Samořízená auta budou mít v budoucnosti pozitivní dopady na život lidí, zvlášť na lidi se zdravotním postižením. Umožní jim cestovat bezpečně a efektivně, aniž by se museli spoléhat na jiné.

Bezpečnost silnic bude významně zlepšena, protože samořízená auta budou mít pokročilé senzory, systémy zpracování informací a algoritmy, aby zabránily nehodám způsobeným lidským selháním.

Také by se zcela změnil koncept dopravy. Automobily by se mohly přizpůsobit situacím na silnicích, což by snížilo hlavní rizikové faktory provozu na silnicích. Existence autonomních vozidel by také mohla vyřešit dopravní zácpy a snížit čas strávený na cestě.

I když Apple dosud nepotvrdil, že pracuje na vlastním samořízeném autě, existuje řada indicií, které naznačují, že tato společnost má velký zájem o autonomní automobily.

Spolupráce s automobilovými výrobci, získávání patentů a personální posilování v oblasti autonomní technologie naznačují, že Apple může být připraven způsobit značný rozruch na trhu samořízených aut v blízké budoucnosti.

Jakým směrem se tento technologický gigant ubírá a jaký vliv bude mít na budoucnost mobility, to se lidstvo dozví v příštích letech.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang