Banky slibují vyšší úrokové sazby na spořicích účtech

Zhodnocení peněz na spořicích účtech českých bankovních institucí se pohybuje v desetinách procent. Vzhledem k současné výši inflace nelze hovořit o zhodnocení úspor, naopak dochází k jejich znehodnocení. Peníze na spořicím účtu ztrácejí hodnotu zhruba o tři procenta ročně.

Nevýhodné podmínky spořicích účtů ještě více umocnilo rozhodnutí České národní banky o zvýšení základní úrokové sazby na 1,5 procenta. Některé banky na současné dění reagují prvními sliby o navýšení úročení vkladů na spořicích účtech a vyšším zhodnocení peněz klientů.

Bylo by to poprvé po několika letech. Banky zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech, na inflaci to však stále nestačí.

Malé banky nabízejí výhodnější podmínky

Ze srovnání spořicích účtů českých bank vycházejí nejlépe malé bankovní společnosti. Ve snaze konkurovat velkým bankám nabízejí tyto podniky lepší podmínky a vyšší úročení vkladů. Ani menší banky však zdaleka neochrání peníze před inflací.

Úroky na spořicích účtech se po zvýšení sazeb ČNB zvedají v bankách tradičně pomaleji než u úvěrů.

V současnosti jsou úspory nejlépe úročeny u Hello bank! a Trinity bank. Lepší podmínky poskytuje také MONETA a Creditas bank, kde se při splnění určitých předpokladů drží zhodnocení na.

Nejvyšší zhodnocení až 1,7 % aktuálně nabízí družstevní záložna Artesa. Podmínkou pro takové zhodnocení úspor je však vložení desetiny vkladu do základního jmění záložny. Malé banky a kampeličky navíc znamenají větší roziko. Pokud zkrachují, klient o svůj vklad přijde.

Vyšší hodnocení chystá Moneta a Equa bank

MONETA Money Bank na Equa bank již před zásahem České národní banky ohlašovaly, že v případě navýšení sazeb ČNB zareagují zvýšením úroků na spořicích účtech.

MONETA v současnosti úročí vklady sazbou 0,75 procenta, Equa bank spořicí účet nabízí zúročení 0,4 procenta.

Rozhodnutí ČNB zburcovalo i další banky

Zvýšení úroků na spořicích účtech už oznámila také Air Bank, která konkrétní podmínky zveřejní v následujících dvou týdnech. Reakce přišla od bankovní společnosti Creditas. Vklady do 350 000 zde budou zhodnoceny sazbou 1,3 % a vklady nad 350 000 zhodnotí spořicí účet Creditas o 0,7 %.

Lidé ukládají peníze na spořicí účty hlavně proto, aby tlumili dopady inflace na své úspory. Zhodnocení však spořicí účty nepřinášejí.

ČSOB rozhodla o navýšení úroků na termínovaných vkladech. U vkladu na jeden rok nově nabízí zhodnocení o 1 %. Zvyšování sazeb u termínovaných vkladů slibuje také Creditas.

Velké banky se zvyšováním sazeb nespěchají

Situace u spořicích účtů velkých bank jako je ČSOB, UniCredit Bank a Česká spořitelna se prozatím nemění. Tyto instituce nabízejí zúročení jen o 0,05 – 0,25 %. Což je při současné míře inflace skutečně nedostačující.

Spoření České spořitelny a dalších velkých bankovních institucí skrze spořicí účty tedy nefunguje jako způsob, jak překonat inflaci a udržet hodnotu vkladu. Jde spíše o nástroj pro udržování střednědobé finanční rezervy. Pro zhodnocení úspor je nezbytné investovat. Jednou z možností je investování přes banku.

Banky nabízejí klientům investice

Pro ochránění úspor proti inflaci doporučují bankovní poradci investice. Efektivní a zároveň bezpečnou cestou pro zhodnocení peněz může být například investice do podílových fondů. Na výběr jsou podílové fondy ČSOB a řady dalších spolehlivých bank. Vyšší výnosy přinášejí investice do burzovně obchodovaných fondů ETF.

Investovat lze také do kryptoměn jako je bitcoin. Podobné investice mohou přinést obrovský zisk, jsou však také velmi riskantní.

Do čeho investovat? Bezpečný způsob zhodnocení úspor lze čekat od obchodu se státními dluhopisy. Investice do akcií představuje možnost vyššího zisku při podstoupení vyššího rizika. Podobným investicím by mělo předcházet porozumění problematice akciových trhů a seznámení se s různými trendy.

TIP: Do čeho správně investovat a jak dosáhnout co nejlepšího zhodnocení peněz? Jak koupit akcie? Jak funguje investiční platforma Portu.cz? Přehledné návody pro začátečníky i pokročilé investory poskytuje např. portál Vpenize.cz.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang