Ceny nemovitostí v Praze oslabovat nebudou

Svou roli v ceně nemovitostí hrají i atraktivita Prahy a dorovnávání cenové úrovně v západních metropolích. Ceny bytů a domů by mohla srazit jen nečekaně silná ekonomická nebo politická krize. S cenami nových bytů podle analytiků úzce souvisejí ceny staršího bydlení nebo nájemného.

Český trh s bydlením je nadhodnocený a centrální banka musí začít zpomalovat spirálu růstu cen a poptávky po hypotékách. Ceny bydlení v České republice jsou hnány vzhůru rekordně nízkými úrokovými sazbami, rostoucí ekonomikou a zvyšujícími se příjmy, což přimělo banku k zavedení regulace a snaze o získání dalších pravomocí.

Centrální banka doporučila bankám, aby neposkytovaly hypotéky v hodnotě vyšší než 90 procent hodnoty nemovitosti a neposkytovaly financování nad 80 procent více než 15 procentům klientů. Toto nařízení vedlo k boji o hypotéky.

Ceny nemovitostí klesat nebudou

Dlouhodobě ceny klesat nebudou. V závislosti na stavu ekonomiky a na objemu nově povolených staveb může maximálně nastat krátkodobý pokles cen, nikoliv však dlouhodobý. V potaz je brán i dlouhodobý cenový vývoj v západních metropolích nebo oblíbenost hlavního města Prahy. Na trhu nastal výrazný cenový posun a nová situace se stává normálem.

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze meziročně vzrostla o 15 procent. Nabídka nových nemovitostí příliš neroste a poptávka přitom zůstává velmi silná. Ať už proto, že roste životní úroveň a lidé touží po lepším bydlení. Nebo proto, že se rozvíjí investování do bytů jako pojistky například na stáří nebo třeba podnikání přes AirBnB. Také proto, že se v Česku rozvíjí fenomén singles.

Ceny by mohly klesnout při ekonomické recesi, která by srazila ochotu lidí investovat do bydlení. Jako další možnou příčinu vidí velký rozmach bytové výstavby. Tu však data o nové výstavbě zatím rozhodně neukazují. Zásoba nových dostupných bytů v hlavním městě klesla téměř o čtvrtinu. Podle Českého statistického úřadu se v Praze v prvním pololetí začaly stavět stovky bytů v bytových a rodinných domech.

Podle analytiků růst cen nemovitostí sice zpomalí, avšak trend se neobrátí. Důvodem je obecná prosperita české ekonomiky. Úrokové sazby jsou přitom stále poměrně nízké, což usnadňuje přístup k hypotečním úvěrům, případně úvěrům ze stavebního spoření.

Hlavně v Praze a Brně je nabídka omezená kvůli chybějícím územním plánům a průtahům při schvalování nových projektů. Ceny nových bytů v Praze neklesnou, pokud ekonomika nezažije nějaký šok. V delším horizontu si však propad cen analytici dokáží představit a myslí si, že je i docela pravděpodobný.

Už teď se na nemovitostním trhu vytváří bublina, která se bude dále nafukovat, a jednou tedy musí splasknout. Třeba v návaznosti na pokles ekonomiky, který zcela jistě nastane.

Ceny nájemného klesají

Průměrná cena nájemního bydlení v Praze v prvním pololetí roku 2020 klesla o 2,6 %. Nájemné se nyní pohybuje kolem 300 Kč za metr čtvereční. Z dlouhodobého pohledu roste výše pražského nájemného meziročním tempem 7,4 %.

V letech 2014 a 2018 dosahoval růst necelých 3 %, zatímco v roce 2017 přesáhl 12,5 %. Podle magistrátu současný pokles nájemného poukazuje na nižší poptávku po krátkodobých pronájmech v centrálních částech Prahy.

Čtyřmi pražskými katastrálními územími s nejvyšším průměrným nájemným za metr čtvereční jsou Malá Strana, Josefov, Nové Město a nově také Vinohrady, které předstihly Staré Město.

Naopak mezi nejlevnější katastrální území patří Lipence, Benice a Malá Chuchle, kde se průměrné nájemné v první polovině roku 2020 pohybovalo kolem 200 Kč za metr čtvereční, z větších městských zón je nejnižší nájemné na Zbraslavi a v Bohnicích.

Pokud je obecně porovnáván vývoj cen nájemního a vlastnického bydlení, ukazuje se, že ceny vlastnického bydlení v první polovině roku 2020 nadále rostly, když nájemné klesalo.

Dále je zřejmé, že v první polovině období zhruba do začátku roku 2017 existoval výraznější rozdíl v tempu růstu cen oproti nájmům, kdy nájemné v první polovině období rostlo v průměru o 3,4 %, zatímco ceny nemovitostí v průměru o 5,3 %. Výši nájemného významně ovlivňuje dostupnost stanic metra nebo například blízkost velkých městských parků.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang