Evropské fintech startupy, které změní svět

Stanice CNBC představila deset slibně vypadajících evropských startupů s vysokým růstovým potenciálem. Jde o menší startupy, vesměs v pilotní fázi získávání potřebného kapitálu od investorů, kteří se nebojí jít do rizikového podniku s nejistým výsledkem. Které to jsou?

Cleo (Londýn, Velká Británie)

Cleo je stejnojmenný digitální finanční asistent, který využívá umělou inteligenci. Specializuje se na dotazování související s bankovními účty a kreditními kartami, ať už prostřednictvím hlasových dotazů či textových zpráv. Pomáhá sledovat strukturu výdajů, optimalizovat hospodaření apod.

Cleo lze integrovat do Amazon Alexa i do Google Home. Zakladateli startupu jsou Barney Hussey-Yeo a Aleksandra Wozniak. Prvním investorem (ve výši 700 tisíc USD) se v lednu tohoto roku stali zakladatel Skype, Niklas Zennström, a spoluzakladatel Zoopla, Alex Chesterman.

Deposify (Dublin, Irsko)

Deposify nabízí službu svěřenectví třetí straně pro správu a platby depozit a taky pro řešení sporů digitálně. Společnosti získala v březnu loňského roku investiční kapitál ve výši 1,1 miliónů EUR (cca 1,53 miliónů USD), aby prošetřila možnosti dalšího rozšíření své nabídky. Mezi investory lze nalézt Bank of Ireland, Escher Group Holdings plc; Enterprise Ireland a další.

Zakladatelem společnosti je Hon Bayle. Ve společnosti se téměř od prvopočátku angažuje i investor Tony Kelly, bývalý šéf Demonware, který v Deposify pracuje na pozici šéfa technologií. Kevin Gannon je operačním ředitelem. Dříve Gannon působil jakožto operační ředitel u Chill Insurance.

Bud (Londýn, Velká Británie)

Společnost Bud usiluje o sloučení všech dosud nesourodých a neslučitelných aplikací, majících souvislost s bankami, účty a dalšími finančními záležitostmi do jediného interface. Prvotní verzi své fintech aplikace hodlá společnost zpřístupnit online nebo na mobilních telefonech.

Cílem je agregace dat z různých podporovaných běžných a spořicích účtů i dalších finančních produktů, které uživatel používá, do jediného rozpočtu. Následně má aplikace data zpracovat, vyhodnotit a uživateli doporučit, jak lze rozpočet optimalizovat.

Nabízená služba by měla vyhovovat nové evropské legislativní regulaci Payment Services Directive 2. Společnost Bud uzavřela obchodní partnerství s řadou dalších fintech společností, kupříkladu s robotickým poradcem Nutmeg, Azimo a PensionBee. Zakladateli Bud jsou George Dunning a Edward Maslaveckas.

Meteo Protect (Paříž, Francie)

Pařížská společnost Meteo Protect se zaměřuje na vývoj finančních technologií. Mají klientům poskytnout pojištění na míru a pomoci jim vykompenzovat náklady spojené se změnou klimatu. Firma odhaduje, že náklady vzniklé v důsledku špatného počasí přijdou ekonomiku USA a Evropy dohromady na 770 miliard USD ročně.

Technologii Meteo Protect lze použít jakožto ochranu potravinářských společností, nakupujících a zpracovávajících komodity; zemědělských podniků, finančních institucí; větrných elektráren (které se mohou potýkat s bezvětřím) apod. Analýza historických meteorologických údajů umožňuje modelaci budoucích rizik a uzavření optimálních souvisejících pojištění. Výkonným ředitelem a spoluzakladatelem společnosti Meteo Protect je Gabriel Gross.

10xBanking (Londýn, Velká Británie)

Tento startup, dříve figurujícím pod názvem 10x Future Technologies, byl představen loni a vznikl z vlastní investice bývalého šéfa Barclays, Antonyho Jenkinse. Operačním ředitelem je Brad Goodall a šéfem technologií Mark Allcock. Allcock pracoval více jak pětadvacet let pro různé známé bankovní domy, jako Barclays, Citibank, ING a Credit Suisse.

Startup 10xBanking nabízí digitální základní bankovní platformu. Umí zpracovávat a ověřovat účetní transakce a účetní záznamy apod. Jde o cloudovou platformu. Prvním zákazníkem tohoto startupu je britská banka Virgin Money, která konkuruje Monzo, Atom, Starling, Metro Bank a dalším.

ClearBank (Londýn, Velká Británie)

Startup ClearBank byla založena letos zakladatelem WorldPay, Nickem Ogdenem. ClearBank je první novou clearingovou bankou ve Velké Británii po více než 250 letech. ClearBank sama sebe popisuje jakožto „banka pro banky“.

Nebude nabízet žádné maloobchodní služby spotřebitelům. Zaměří se na clearing, zpracovávání plateb a jádrové bankovní služby pro fintech startupy, kampeličky a další typy finančních institucí, které mají šanci ukrojit tržní podíly tradičních velkých bankovních hráčů ve svůj prospěch. ClearBank přistoupila k trojici hlavních zpracovatelů plateb ve Velké Británii: BACS, Chaps a Faster Payments.

Svůj startovní kapitál ClearBank získala od zakládajících členů vedení, výkonného ředitele Charlese McManuse a šéfa technologií Andrewa Smithe. Dalších 25 miliónů liber (cca 31,5 miliónů USD) přiteklo od PPF Group a CFFI Ventures.

Next Generation Stock Exchange (Amsterdam, Nizozemí)

Amsterdamský startup Next Generation Stock Exchange (NX’Change) využívá technologií k decentralizaci investic, s cílem napodobit crowdfundingový model. Umožňuje přímé obchodování cenných papírů mezi společnostmi a investory skrze diverzifikované dluhopisy a má licenci od nizozemského ministerstva financí.

Platforma se obejde bez zprostředkovatelských služeb makléřů i bank, jelikož kapitál lze získat prostřednictvím centrální obchodní platformy, případně přes integrovaný modul v rámci webových stránek společnosti. Zakladatelem a výkonným ředitelem tohoto startupu je Marleen Evertszová.

Jedním z prvních uživatelů se stala společnost Fastned, evropská dobíjecí síť pro elektromobily, které se skrze tuto platformu podařilo získat investiční kapitál ve výši 3 miliónů USD na další výstavbu infrastruktury dobíjecích stanic. Snahou startupu Next Generation Stock Exchange je poskytnout alternativu ke komplexnímu procesu IPO a šanci pro menší firmy, jak získat investiční kapitálové prostředky.

Governance.io (Lucembursko)

Governance.io nabízí softwarové řešení pro profesionály z investičních fondů, které jim má umožnit zůstat v obraze v případě komplexních fondových struktur. Software lze doplnit o doplňkové moduly. Software může pomoci zorientovat se v příslušné evropské legislativě, jako je například Alternative Investment Fund Managers Directive (AIFMD) a Undertakings for the Collective Investment in Transferable Securities Directive (UCITS), a taky monitorovat cash flow, umoření závazků, audit. Zakladateli startupu jsou výkonný ředitel Ber Boerman a technologický ředitel Rob Boerman.

Post Quantum (Londýn, Velká Británie)

Startup Post Quantum sídlí v Londýně a zaměřuje se na kybernetickou bezpečnost. Firma se zaměřuje na šifrování a vytváří mj. digitální podpisy. Zabývá se též blockchainem a dalšími technologiemi. Snad nejdůležitější je, že vyvíjí kvantově zabezpečené alternativy s cílem ochránit počítačové systémy před budoucími útoky hackerů, používajících kvantové technologie, kteří budou usilovat o proniknutí do klíčových systémů veřejné infrastruktury či do online účtů.

Mezi klienty tohoto startupu lze najít britskou vládu, NATO a banky. Společnost byla v Barclays Techstars Accelerator 2015 a posléze získala investiční kapitál ve výši 8 miliónů liber (cca 10,42 miliónů USD) v pilotní investiční fázi, a sice od hongkongské společnosti VMS Investment Group and AM Partners. Spoluzakladatelem a výkonným ředitelem Post Quantum je Andersen Cheng, bývalý operační ředitel evropského investičního fondu Carlyle Group a jeden ze zakládajících členů LabMorgan, divize banky JP Morgan, zaměřené na e-finance.

DataSine (Londýn, Velká Británie)

Startup DataSine vytváří behaviorální profily klientů s cílem nabídnout jim bankovní produkty na míru. Výkonným ředitelem společnosti je Igor Volžanin. Společnost využívá analýzy big data, umělé inteligence, strojového učení a psychometriky s cílem co nejlépe vyhodnotit daného klienta, navrhnout pro něj optimální portfolio a zhodnotit jeho konkrétní rizika.

Systém vyhodnocuje osobnostní profil daného klienta, jeho potřeby, hodnoty a další relevantní okolnosti. Cílem je navrhnout balíček personalizovaných finančních služeb a investičního portfolia, které jsou šité danému klientovi na míru. DataSine byl součástí loňského programu Techstars London, podporujícího rozjezd slibně vypadajících startupů, a je účastníkem letošní Viva Tech show v Paříži jakožto součást BNP Paribas Cardif Lab.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang