Nákupy z Číny – wish recenze, doprava, clo a DPH

Nakupování v Číně je dnes pro spoustu lidí naprosto běžnou záležitostí. Důvodem rostoucí popularity čínských e-shopů je velký výběr zboží za nízké ceny a obvykle také doprava zdarma. Vzhledem k tomu, že v českých e-shopech poštovné většinou začíná na přibližně 100 korunách, lze díky objednávání zboží z Číny hodně ušetřit. Avšak je důležité mít na paměti také povinnosti spojené s dovozem zboží z Číny. Od roku 2022 platí pro dovoz zboží z Číny, včetně objednávek z e-shopu Wish, clo pro zásilky nad 150 EUR a DPH pro zásilky nad 22 EUR.

Mnozí však s nákupy v čínských internetových obchodech zatím žádnou zkušenost nemají. Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou zákazníkům nabízeny platební metody, jak dlouho trvá doručení objednávky, kdy se platí clo z Číny a DPH a co dělat, když je třeba zboží z Číny reklamovat.

Shrnutí článku

Nabídka čínských e-shopů zahrnuje takřka cokoliv od oblečení a kosmetiku přes zahradní nářadí až po elektroniku a spotřebiče.

Mezi nejoblíbenější internetové obchody z Číny patří například AliExpress a LightInTheBox.

Ve většině čínských internetových obchodů je poštovné zdarma (tzv. free shipping).

Objednávku je nutné uhradit vždy předem – např. kartou online nebo přes PayPal.

Doba doručení se liší a pohybuje se mezi několika dny až několika týdny.

Při nákupu z Číny je nutné dát pozor na to, aby se nemuselo platit clo. To se platí u objednávek v hodnotě nad 150 €.

Zboží je v případě nespokojenost možné vrátit.

V nabídce čínských e-shopů nalezneme takřka cokoliv od oblečení a kosmetiku přes zahradní nářadí až po elektroniku a spotřebiče. V některých z nich lze zakoupit dokonce i fake značkové oblečení a doplňky. Podobnou škálu produktů nabízejí také e-shopy, jež čínské zboží pouze přeprodávají, jedním z nich je obchod Fruugo, jehož těžko vyhledatelné recenze však nemluví v jeho prospěch.

Příkladem je známý AliExpress, který se bezpochyby řadí mezi nejoblíbenější a nejlepší čínské e-shopy. Prostřednictvím skrytých odkazů na AliExpressu lze vyhledat celou řadu značkového zboží, přesněji řečeno jeho napodobenin. Velmi oblíbená je také aplikace Aliexpress, kterou lze stáhnout do telefonu či tabletu.

Podobně jsou na tom také internetové obchody iOffer nebo LightInTheBox.

Na český trh se chystá vstoupit i další gigant „rychlé módy“, Trendyol, který slibuje širokou nabídku oblečení a doplňků za nízké ceny.

Doprava z Číny zdarma

Jak jsme již zmínili, obvykle je v čínských e-shopech doprava zdarma. Jednou z výjimek je obchod Wish, který je obecně považován za konkurenta o něco většího AliExpressu. Nejedná se však o vysoké částky, tudíž se například nákup oblečení na Wish nebo nákup AliExpress oblečení česky vyplatí, přestože je poštovné zpoplatněno.

Mezi výhody nákupů z Číny patří také možnost objednávat z evropských skladů. Nabízí ji například Geekbuying či DHgate, jejichž nabídka je sice tvořena převážně elektronikou, nicméně v ní najdeme také oblečení, vybavení do domácnosti apod. Nakoupíme-li v evropském skladu, nevztahuje se na zásilku clo, navíc se citelně zkracuje doba dodání.

Ověřené čínské e-shopy

Aby nákup zboží z Číny proběhl bez problémů, je dobré dát přednost obchodům, které již delší dobu fungují a mají pozitivní recenze od ostatních nakupujících. Jedině tak se lze spolehlivě vyhnout podvodným e-shopům, jejichž cílem je zákazníka okrást nebo prodat zboží neodpovídající uvedeným informacím. Jedním z těchto podvodných e-shopů je například Rivalenti, který na českém e-shopu přeprodává čínské zboží.

Kromě již zmíněných obchodů lze mezi ověřené e-shopy zařadit například BangGood, CooliCool, DealExtreme či Gearbest. Velké množství pozitivních recenzí získaly také obchody LightInTheBox a MiniInTheBox.

Ve většině jmenovaných lze najít nabídku produktů z mnoha kategorií, tedy elektroniku a příslušenství, oblečení, osvětlení, domácí roboty, dekorace, kosmetiku a mnoho dalšího. K dispozici jsou navíc dlouhodobé i časově omezené výprodeje a také slevové kupony, díky nimž je možné za nákup ušetřit.

Kde bychom naopak nakupovat nedoporučili, je e-shop Dresslink, který, jak název napovídá, nabízí dámskou módu, obuv a módní doplňky. Velmi často se lze setkat s názorem, že prodává totožné zboží jako například AliExpress či eBay, avšak za mnohem vyšší ceny.

Ještě před zahájením nákupu je nutné se v jakémkoliv čínském e-shopu zaregistrovat pomocí e-mailové adresy (popřípadě Facebooku nebo účtu Google) a hesla. Jako příklad může posloužit registrace na Wish, která je skutečně snadná a zabere pouze pár minut. Podobně jednoduché přihlášení poskytuje také například Temu.com, což vede spotřebitele k otázkám, zda je Temu bezpečný e-shop.

Další informace ohledně čínského e-shopu AliExpress lze nalézt v článku AliExpress a koronavirus. Důležitou poznámkou je, že zásilky z Číny koronavirus nepřenáší.

Nakupování online je extrémně snadné. Platí to i pro nákupy v čínských e-shopech, které se poslední dobou těší nebývalé popularitě.

Poštovné

Ve většině čínských internetových obchodů je poštovné zdarma (tzv. free shipping). Stejně je tomu i v nákupní galerii Lunzo, jež prodej čínského zboží s dopravou zdarma zprostředkovává. Lidé se často ptají, zda je Lunzo podvod. Dle recenzí se o podvod nejedná, e-shop však nemá příliš pozitivní hodnocení.

V souvislosti poštovného zdarma je třeba upozornit na to, že ne vždy je zákazníkovi, který zvolil doručení zdarma, poskytnuto číslo zásilky, a tu pak pochopitelně není možné sledovat.

S platbou za poštovné je v každém případě nutné počítat při nákupu na Wish. Výše poštovného na Wish není stanovena univerzálně a mění se v závislosti na druhu zboží a podmínkách prodejce. Jak jsme zmínili již v úvodu, nejde o nijak závratné částky, a nákupy se tedy i tak vyplatí.

Někoho možná překvapí, že ani na oblíbeném AliExpressu poštu zdarma nenabízejí všichni prodejci. Drtivá většina z nich však ano, dle dopravy zdarma lze zboží dokonce i filtrovat.

Metody platby

V souvislosti s platebními metodami v čínských e-shopech hned na úvod zmíníme, že uhradit objednávku je vždy nutné předem. Zboží z Číny na dobírku objednávat nelze, nicméně by nás to nemělo automaticky odrazovat. Pokud zásilka náhodou nedorazí, e-shop nám peníze samozřejmě vrátí – alespoň za předpokladu, že nakupujeme v prověřeném internetovém obchodě.

A jak tedy nákup z Číny zaplatit? V každém e-shopu lze platit debetní či kreditní kartou, další metody mohou být různé.

Platební metody v čínských e-shopech:

  • Platební karta
  • PayPal
  • Bankovní převod
  • Western Union
  • Qiwi
  • Skrill

Většina českých zákazníků pravděpodobně zvolí platební kartu. Jak platba kartou probíhá? Po dokončení objednávky dojde k přesměrování na zabezpečenou stránku, na níž stačí vyplnit požadované údaje (číslo karty, datum expirace, CVV/CVC kód). Tím je nákup dokončen a zbývá jen vyčkat na dodání zásilky.

TIP: Pro cashback při platbě online se vyplatí karta Crypto.com, která nabízí až 8 % z každého nákupu zpět.

Na dobírku v čínských e-shopech platit nelze. Pokud však zvolíme ověřený obchod, nemusíme mít z platby předem žádné obavy.

Funguje na AliExpress PayPal?

Úplně nejbezpečnější je platba prostřednictvím služby PayPal. Najdeme ji například mezi metodami plateb na Wish, na AliExpress PayPal k dispozici není. Možností, jak platit na AliExpress, je přesto několik – kartou, bankovním převodem nebo pomocí Western Union či internetové peněženky WebMoney.

Doba dodání objednávky

Podobně jako v případě platebních metod jsou nabízeny i různé způsoby doručení. Pokud za dopravu nechceme platit, je třeba zvolit doručení standardní. Zásilka poté zpravidla dorazí během několika týdnů, nejčastěji uváděná doba dodání je 20 – 70 dní. Standardní poštovné nezaručuje poskytnutí čísla pro sledování zásilky.

Kdo na zboží spěchá, může si připlatit za expresní doručení, popřípadě zvolit pro dodání objednávky jiného z nabízených přepravců, například DHL.

Pokud je objednávka učiněna v evropském skladu příslušného čínského e-shopu, může se doba dodání výrazně zkrátit a zásilka může dorazit již během 2 až 7 dní.

Sledování zásilky z Číny

Sledovat zásilku z Číny je možné buď přímo v zákaznickém účtu na daném e-shopu (tuto možnost lze využít pro sledování zásilek z AliExpress) nebo na webových stránkách určených pro sledování zásilek ze všech států. Patří mezi ně například tnt.com nebo 17track.net, oba jsou dostupné v češtině a uživatelsky přívětivé.

Sledovat zásilku DHL, pokud jsme si tohoto přepravce zvolili, lze na webových stránkách dhl.cz v sekci Sledovat zásilku.

Clo a DPH

Clo a DPH je velmi častým důvodem, proč od nákupů zboží z Číny upouštíme. Vzhledem k tomu, že se tyto poplatky platí až od určité hodnoty objednávky, je však celkem jednoduché se jim vyhnout.

Kdy se platí clo a DPH z Číny:

  • Clo ani DPH se neplatí, pokud je hodnota zásilky 0 až 22 €
  • člověk se stává plátcem DPH v případě, že je hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €
  • Clo i DPH se platí u zásilek v hodnotě nad 150 €

Jak nakoupit bez DPH zboží z Číny? Díky nízkým cenám zboží je snadné v čínských e-shopech nakupovat bez cla i DPH, zvláště pokud objednáváme levné věci jako obal na mobil z AliExpressu, boty z AliExpressu, to nejlevnější oblečení z AliExpressu a tak dále. Pokud chceme nakoupit dražší produkty a přesto nechceme platit clo, můžeme využít mnohokrát zmíněných evropských skladů, jimiž disponuje například DHgate nebo Geekbuying.

Reklamace a vrácení zboží

Případná nutnost reklamace zboží z Číny je další věc, která spoustu lidí děsí. Pokud však nakupujeme v solidním, tedy v zákazníky prověřeném e-shopu, skutečně se nemáme čeho obávat.

Zboží lze vrátit i vyměnit. Pokud se tak děje z důvodu chyby e-shopu, který například zaslal špatnou barvu zboží nebo nefunkční produkt, máme zpravidla 30 dní na zaslání zboží zpět. Nejprve je třeba kontaktovat zákaznickou podporu, která si může vyžádat fotografie vad a poradí, jak dál postupovat.

V rámci reklamace na AliExpressu probíhá veškerá komunikace v osobním účtu klienta, konkrétně v záložce My Orders. Totéž platí i pro reklamaci na Wish, která se vyřizuje v historii objednávek.

Pokud zboží vracíme či požadujeme jeho výměnu proto, že se nám zkrátka nelíbí (a důvodem tedy není pochybení e-shopu), musíme jej zaslat zpět většinou ve lhůtě 7 dní. Opět bychom nejprve měli kontaktovat zákaznický servis a poradit se o dalším postupu.

Pravidla pro vrácení či reklamaci zboží se na jednotlivých e-shopech mohou nepatrně lišit. Týká se to například seznamu nevratného zboží, který zahrnuje spodní prádlo, plavky, někdy také určité druhy elektroniky apod. Je proto nutné se řídit podmínkami příslušného obchodu a pro hladký průběh vše konzultovat s jeho pracovníky.

Nesplňuje-li produkt představy zákazníka, není žádný problém jej vyměnit či vrátit.

Nákupy přes mobilní aplikaci

Některé e-shopy nabízejí svou mobilní aplikaci, která má zajistit snazší nakupování. Příkladem je mobilní aplikace AliExpress, na jejíž uživatele čekají speciální slevy a kupony. Také Wish má svou vlastní aplikaci. Zatímco mobilní aplikace Wish je k dispozici v češtině, aplikace AliExpress v češtině není.

Obě jsou dostupné pro mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS a nabízejí různé užitečné funkce, které na webu nenajdeme. Aplikace vyžaduje registraci nebo přihlášení již funkčním uživatelským jménem a heslem. Hned poté můžeme začít brouzdat nabídkou, přidávat položky na Wish List a užívat si rychlejších a pohodlnějších nákupů.

Nakupování na Wish

Jedním z nejoblíbenějších čínských obchodů se stal Wish. Ten pod sebe sdružuje nespočetné množství obchodníků, kteří prodávají vše od elektroniky přes kosmetiku až po originální dárky. Populární se v Česku stal hlavně proto, že nakupování na Wish funguje i v češtině, což mnoho jiných e-shopů nenabízí.

Zákaznická služba Wish česky, která má český jazyk na vysoké úrovní, je častým důvodem, proč se lidé k Wish vrací. Například Aliexpress je do češtiny přeložen pomocí překladače a na některých místech se lidé setkávaji s mírnými nedostatky.

Nakupování na Wish se nemusí zákazníci bát, jedná se totiž o ověřený e-shop. Vždy je však dobré kontrolovat hodnocení konkrétního obchodníka. Doprava na nakupování z Wish bohužel není zdarma.

Wish obchod, clo a DPH od r. 2022

Wish obchod se tedy vyznačuje téměř nekonečnou nabídkou, ta je ještě doplněna nízkými cenami, které mohou být pro zákazníka až zarážející. I přestože se na Wishi platí poštovné, většinou se pohybuje jeho cena velmi nízko.

Navíc, od roku 2022 se platí i clo a DPH, což je důležité mít na paměti při nákupu z Číny, včetně Wish obchodu.

Mezi nejpopulárnější zboží z Wish obchodu se řadí levné oblečení z Číny, kosmetika z Číny či Wish kryty na mobil – kdo by si nechtěl pořídit třeba pěkné knížkové pouzdro za pár korun?. U všeho typu zboží si zákazníci mohou být jistí, že Wish obchod nabízí více variant, velikostí i tvarů.

Wish shop cz online nabízí zákazníkům snadný, pohodlný a cenově dostupný způsob nákupu zboží a služeb. Od oblečení po elektroniku – Wish nabízí něco pro každého.

Jak nakupovat na Wish

Pro nakupování na Wish obchodu je nutné být zaregistrovaný. Registrace není nijak složitá a většinou je uživateli nabízena hned na úvodní stránce. Po registraci už lze jen vybírat z přehledného uspořádání, které Wish obchod nabízí.

Po zvolení zboží a jeho vložení do košíku přichází na řadu samotný proces nákupu. Způsobů, jak nakupovat na Wish, je samozřejmě více. Pokud člověk nakupuje z Číny poprvé, doporučuje se, aby si nejdříve zjistil, jaké varianty, co obnáší.

Výhodou nakupování na Wish je možnost platby přes PayPal. Ten se využívá hlavně pro bezpečné platby a právě populární AliExpress PayPal nevyužívá. Pro druhou možnost platby se užívá platba kartou přes internet.

Podobně jako u jiných čínských e-shopů je nutné počítat s delší dobou dodání. Ta může být až 5 týdnů, avšak záleží na metodě dopravy, kterou zákazník zvolí v poslední fázi objednávky.

Wish recenze

Wish recenze se liší u každého zboží a zákazníka. Zákaznické recenze na Wish obchodu vyzdvihují široký výběr, spolehlivost i vstřícné ceny. Navíc u každého výrobku existují individuální recenze, které píší zákazníci, kteří jej zakoupili již dříve.

Naopak negativní Wish recenze zmiňují nízkou kvalitu zboží a dlouhou dobu doručení. S těmito body se však potýká většina čínských e-shopů a je třeba s nimi počítat. Obecným doporučením pro bezpečné nakupování z Wish tedy bývá sledovat konkrétní recenze u každého výrobku a prodejce.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang