Jak spořit a získávat státní příspěvky – peníze lze dostat ještě za letošní rok

Díky státním příspěvkům a daňovým úlevám u spoření na penzi lze být každý rok bohatší až o osm tisíc korun. Peníze lze dostat ještě za letošní rok. Jak spořit a získávat státní příspěvky?

Stavební spoření je na českém trhu více jak čtvrtstoletí a stále si udržuje pozici jednoho z nejoblíbenějších způsobů, jak Češi úspory zhodnocují. Je to bezpečný a poměrně jednoduchý produkt, jehož atraktivitu zvyšuje právě i garantovaná státní podpora.

Stát navýší o deset procent částku, kterou za rok na svůj účet u stavební spořitelny pošlete, maximální výše příspěvku je 2 000 korun. Na tuto sumu se tedy člověk dostane, když během roku na stavební spoření vloží 20 000 korun, což vychází na necelých 1 700 korun měsíčně.

Pro někoho může být nevýhodou, že podmínkou pro získání státních příspěvků je spořit minimálně šest let a peníze z účtu během této doby nevybírat.

Vkládat peníze na účet pravidelně každý měsíc je jedna z variant, ale možné je také poslat úspory na stavební spoření jednou za rok. Druhá možnost se momentálně jeví jako nejpraktičtější. V dnešní době jsou dostupné spořicí účty, termínované vklady nebo konzervativní podílové fondy, kde se peníze mohou v průběhu roku zhodnotit více než na stavebním spoření.

Stavební spořitelně pak stačí poslat v prosinci 20 000 korun. Peníze by měl člověk raději odeslat s předstihem, aby se na účet připsaly do 31. prosince a tak člověk se o státní podporu za letošek nepřipraví.

Vyhnout se svátečnímu shonu

Pokud stavební spoření sjednané člověk nemá, zvládne ho v následujících týdnech do konce roku ještě bez problémů založit. Jen platí, co bylo napsáno výše, neodkládat to na předvánoční shon a dobu mezi svátky.  Svůj čas potřebuje doprava smlouvy na centrálu stavební spořitelny, kontrola údajů ve smlouvě a zaslání případných oprav, stejně jako zanesení smlouvy do systému.

V závěru roku lze také narazit na různé akce, kterými stavební spořitelny oslovují nové klienty. Lze tak ušetřit například poplatek za sjednání smlouvy nebo získat výhodnější úročení vložených peněz, což se týká především mladších klientů.

To je dobrá zpráva pro rodiče, kteří mohou stavební spoření uzavřít i pro své děti. Se smlouvou potomků lze nakládat výrazně jednodušeji než v minulosti. Státní podporu až 2 000 korun tak lze čerpat za smlouvu pro každého člena rodiny.

Spoření na penzi a státní příspěvky

Stát formou příspěvku také podporuje, aby si lidé sami spořili na stáří formou doplňkového penzijního spoření. Stát k penzijku ročně přidá až 2 760 korun, když měsíčně člověk naspoří 1 000 korun. Stát přispívá ale i při nižších úložkách – minimální částka je 300 korun za měsíc.

V takovém případě stát přilepší 90 korunami za každý měsíc. O výplatu naspořených peněz je možné bez vracení státních příspěvků žádat už v 60 letech. Pokud by chtěl vybrat peníze člověk dříve, musí státní příspěvek vrátit.

Výhodou doplňkového penzijního spoření jsou také daňové úlevy. Od daňového základu lze ročně odečíst až 24 000 korun a na daních reálně ušetřit až 3 600 korun. Od základu daně se odečítají peníze, které člověk naspoří za rok nad 12 000 korun, na maximální daňový odpočet tedy dosáhne, když za rok naspoří 36 000 korun.

Aby člověk dosáhl na maximální výhody na státním příspěvku a daňovém odpočtu, je vhodné měsíčně spořit 3 000 korun. I u penzijka lze provést mimořádný jednorázový vklad peněz na účet.

Doplňkové penzijní spoření je možné založit také pro děti. Už za pár stokorun jim se státním přispěním lze začít vytvářet pěknou finanční rezervu na stáří. Nabídka doplňkového penzijní spoření je opravdu pestrá a je možné vybírat z mnoha různých strategií – od těch bezpečnějších konzervativních, které nesou nízké riziko i o něco nižší výnos, až po dynamické strategie, které při vyšší míře rizika nabízejí také podstatně zajímavější výnosy.

Důležitým faktorem je čas. Platí, že na čím delší dobu smlouvu člověk uzavře, tím odvážnější strategii lze zvolit, protože dlouhodobý časový horizont investice zpravidla vyváží její možné krátkodobé propady.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang