Koupě ojetého auta – proč se vyplatí a na co dát pozor?

Podle šéfa asociace autobazarů to je nesmysl. Šéf Asociace autobazarů APPAA považuje takový výsledek za hloupost a zpochybňuje metodiku průzkumu a říká: „V České republice není stáčení tachometrů doposud kvalifikováno jako trestný čin.

Dále pokračuje: „Považujeme proto za krajně nezodpovědné, obzvláště od společnosti, která se snaží bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů, zveřejňování výsledků takového ‚průzkumu‘, aniž by byla známa jeho metodika.“

Podle šéfa APPAA je metodika provádění průzkumu klíčová a má svoje jasná pravidla. Není-li taková metodika dodržena, jedná se spíše o anketu, kde však respondent může například reagovat I na zavádějící otázky. Výsledky anket pak pochopitelně bývají méně vypovídající a dvě stejné ankety mohou ve výsledku dopadnout dokonce I úplně opačně. Vždy záleží na tom, kdo průzkum zadává a financuje.

Na co si dát v Čechách pozor

V České republice se veřejně publikovanými výzkumy veřejného mínění zabývá například Centrum pro výzkum veřejného mínění, agentury Median, Kantar TNS a STEM. “Takovéto průzkumy soukromých společností je proto potřeba brát s určitou rezervou,” míní šéf APPAA.

Předseda APPAA upozorňuje na fakt, že v rámci zveřejněných výsledků průzkumu nebylo uvedeno, zda se takové jednání odehrává v autobazarech nebo při nákupu vozu, tzv. na ulici. Podle šéfa APPAA totiž všechny autobazary sdružené v Asociaci prodávané vozy pečlivě prověřují.

“Takto interpretovaný výsledek hází na autobazary špatné světlo a nepovažujeme jeho umístění do mediálního prostoru ze strany společnosti Cebia za korektní,” udává k tomu.

Podle něj by takto renomovaná společnost měla spíše nabádat společnost k nákupu u prověřených a certifikovaných prodejců, než vzbuzovat u české veřejnosti dojem, že stočené kilometry jsou něco úplně normálního a že prodejci jsou ochotni vyjednávat u takových vozů o slevě.

“To ke kultivaci prostředí obchodu s ojetými vozy rozhodně nepřispěje,” uzavírá.

Proč koupit ojetý vůz?

Koupě ojetého vozu je často nejvýhodnější a nejdostupnější variantou pro ty, kteří právě začali řídit, nebo pro ty, kteří mají omezený rozpočet. Ojeté vozy obvykle stojí mnohem méně než zcela nové vozy a v závislosti na modelu a roku výroby mohou být až o 50 % levnější než nové vozy.

Kromě toho mají ojeté vozy často najeto o něco více kilometrů, a jsou proto spolehlivější než zcela nový model. Vzhledem k nižším nákladům můžete přejít na hezčí model, a přesto ušetřit ve srovnání s nákupem zcela nového vozu.

A navíc mohou být ojeté vozy dodávány se zárukou, silniční asistencí a dalšími službami, které mohou pomoci ochránit vaši investici.

Na co myslet při koupi ojetého vozu?

Prozkoumejte historii vozidla: Zjistěte si kompletní historii vozu pomocí zprávy o historii vozidla. Tato zpráva vám poskytne důležité informace o minulých majitelích vozu, servisních záznamech, historii nehod a další.

Nechte si provést odbornou prohlídku: Než se zavážete ke koupi vozu, měli byste si jej nechat prohlédnout mechanikem. Získáte tak lepší přehled o stavu vozu a odhalíte případné skryté problémy.

Vezměte si vůz na zkušební jízdu: Vždy se s vozem projeďte na zkušební jízdu a věnujte pozornost tomu, jak se vůz chová a jak zní. Dávejte pozor na podezřelé zvuky nebo vibrace, které by mohly naznačovat problém.

Zkontrolujte titul a registraci: Ujistěte se, že jste právoplatným majitelem vozu, a získejte doklady o jeho vlastnictví a registraci. Nezapomeňte také zkontrolovat identifikační číslo vozidla (VIN) vyleptané na okně, abyste se ujistili, že se shoduje s číslem uvedeným na titulu.

Zkontrolujte pneumatiky: Pneumatiky jsou často přehlíženy, ale jsou důležitým faktorem bezpečnosti vozu. Ujistěte se, že pneumatiky mají správný rozměr a dostatečný dezén, aby byly bezpečné.

Pro koho jsou hlavně ojetá vozidla?

Každý, kdo potřebuje spolehlivou dopravu a nemůže si pořídit nový vůz, by se měl poohlédnout po ojetém autě. Koupě ojetého vozu je často mnohem cenově dostupnější než koupě nového vozu a přesto může zajistit spolehlivou dopravu. Člověk si tedy nemusí zařizovat půjčku na auto, protože ojeté lze pořídit za mnohonásobně nižší cenu.

Ojetý vůz si navíc často udrží svou hodnotu lépe než nový vůz, což z dlouhodobého hlediska představuje chytřejší finanční krok.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang