Většina lidí si nevhodný dárek nechá

Není to tajemství, že dávání dárků je jedním z nejběžnějších projevů lidského sociálního chování. Dárky lidem umožňují vyjádřit lásku, vděk, obdiv nebo jednoduše pozornost vůči druhým. Přestože je to tak, někdy se může stát, že člověk dostane dárek, který mu vůbec nesedí. Co v takovém případě dělat?

Nový průzkum prozradil, že většina takto obdarovaných lidí si nevhodný dárek nechá a pokusí se ho dát někomu jinému nebo ho vyměnit za něco, co by jim více vyhovovalo. Pokud to není možné, můžou se rozhodnout vrátit dárek obchodu, kde byl pořízen.

Zbytek lidí dárek věnuje charitě, popřípadě si nepadnoucí oblečení nechá a doufá, že do něj časem zhubne.

Čtvrtina lidí uvedla, že dostali pod stromeček dárek, který se jim nelíbil. Ať už šlo o špatnou velikost, nebo se dárce netrefil do vkusu obdarovaného. S darovaným oblečením či botami má špatnou zkušenost téměř pětina Čechů.

Pokud nemá dárce od obdarovaného vyslovený tip či nezná jeho přání, u tzv. měkkých dárků, například oblečení, je výběr často sázkou do loterie. Naopak elektroniku, zejména počítače, mobilní telefony a tablety, za nevhodný dárek považuje jen jedna žena ze sta.

Muže elektronika zklamala v osmi procentech případů – vesměs si představovali, že dostanou dražší model nebo očekávali vyšší výkon. Po měkkých dárcích byli muži dále nejvíce nespokojeni s darovanou kosmetikou či s parfémy.

„Lidé se nebojí ani nestydí jít si po svátcích nevhodný dárek vyměnit za jiný, nebo dokonce rovnou žádat zpět peníze. Spíše dobrou zkušenost s výměnou zboží u obchodníka má zhruba čtvrtina dotázaných žen i mužů, více než desetina žen byla dokonce s průběhem výměny velmi spokojena,“ dodal analytik.

Průzkum o přijímání nevhodných dárků

Na konci roku 2022 provedla organizace GiftGivers průzkum mezi více než tisícem respondentů, aby zjistila, jak lidé reagují na nevhodné dárky. Výsledky byly zajímavé a nabízejí několik zajímavých pohledů na toto téma:

1. Většina lidí dává přednost uchování dárku

Podle průzkumu přibližně 70 % lidí uvedlo, že by si nevhodný dárek nechalo. Tato zjištění byla některými odborníky interpretována jako snaha ušetřit pocity dárce. Mnozí se obávají, že odmítnutím dárku by mohli urazit nebo zranit toho, kdo jim ho dal, a tak raději dárek přijmou a snaží se být zdvořilí.

2. Nejčastější důvody pro zachování dárku

Respondenti také sdíleli důvody, proč si nevhodné dárky nechávají. Mezi nejčastější patřily:

  • Zachování vztahů: Většina lidí si chce udržet pozitivní vztahy s přáteli a rodinou, a tak dávají přednost zachování harmonie před upřímným vyjádřením nesouhlasu s dárkem.
  • Zvážení úmyslu: Mnoho lidí bere v úvahu úmysly dárce. Pokud si myslí, že dárce skutečně chtěl udělat radost, je ochotno přehlédnout nevhodný výběr.
  • Naděje na zlepšení: Někteří lidé si nevhodný dárek ponechají s nadějí, že si dárce uvědomí svou chybu a příště vybere vhodnější dárek.

3. Jakým způsobem lze reagovat na nevhodný dárek

I když většina lidí si nevhodný dárek nechá, existuje několik způsobů, jak lze na tento problém reagovat:

  • Upřímná komunikace: Pokud má obdarovaný s dárcem blízký vztah, může mu upřímně říct, že dárek mu nesedl. Toto sdělení by se měl snažit udělat jemně a zdůraznit, že si cení jeho úmyslů.
  • Výměna nebo vrácení dárku: Některé obchody umožňují vrátit nebo vyměnit dárky. Pokud má obdarovaný doklad o nákupu, může zvážit tuto možnost.
  • Dárkový poukaz: Někteří lidé preferují dárkové poukazy, které jim umožňují si vybrat to, co opravdu chtějí.

Většina lidí preferuje zachovat pozitivní vztahy a raději si nechá nevhodný dárek, než by ho odmítli. To ukazuje na sílu sociálních vazeb a důležitost komunikace v mezilidských vztazích.

Pokud se kdokoliv ocitne v situaci, kdy dostane nevhodný dárek, je třeba mít na paměti, že úmysly dárce mohou být dobré a že existují různé způsoby, jak s touto situací zacházet.

Nejčastější dárky

Na Vánoce si mohou lidé pod stromeček darovat takové dárky jako módní doplňky, dekorace, elektroniku, knihy, dárkové karty, šperky, trička s potiskem, hračky, oblečení nebo hry.

S logickými hrami se nakonec nikdy neudělá špatná volba, protože pomáhají rozvíjet logické myšlení a učí hráče pozornosti a trpělivosti. Nicméně, existují i jiné hry nebo věci, které mohou být dobrými dárky, třeba knihy, puzzle, hračky, či rodinný výlet.

Dávat logické hry pod stromeček určitě není špatný nápad, avšak pokud dárce hledá něco víc, co darovat, může se poradit s rodinou a získat přehled o zájmech toho, komu chce dárek darovat, a podle toho vybírat.

Nejčastěji se pod stromeček v České republice dávají hračky, knihy, elektronika, elektronické hračky, hodinky, drahé kameny a někdy i šperky. Někteří lidé také rádi dávají různé dárkové předměty, jako je oblečení, boty, dekorace do domu, luxusní sladkosti nebo trička s logem oblíbených sportovních týmů.

Nejoblíbenějšími dárky, které se dávají dětem pod stromeček, jsou hračky, hudební nástroje, lego, společenské hry, elektronické hry, koníci, knihy a mnoho dalších.

Nejčastěji se rodičům pod stromeček dávají peníze, dárkové karty, knihy, designové věci, osobité dárky (např. fotografie, osobní klenoty) nebo kulturní dárky (např. lístky na koncert).

Nejoblíbenější dárky pro babičky pod stromečkem obvykle zahrnují fotoalba, knížky, náramky či hodinky, doplňky do domácnosti, domácí mazlíčky, oblečení. Dědečkům se často dávají kalendáře, knihy, figurky, tiskoviny nebo trička s motivy, nostalgické předměty, hudební předměty, hrnečky, alba či puzzle.

TIP: Pokud si někdo neví rady s tím, co pořídit blízkému, tak například z recenzí Temu vyplývá, že nabízí mnoho kreativních možností za nízké ceny.

Co nedávat pod stromeček

Špatným dárkem pod stromeček může být například něco, o co příjemce nemá zájem. Zároveň jsou špatnými dárky také nevhodné nebo neúčelné položky, jako je například nadbytečné oblečení, nářadí nebo kosmetika. Navíc, některé dárky, jako jsou peníze, mohou být nepřiměřeně velké nebo malé a nebudou odpovídat vkusu dárce.

Tipy „špatných dárků“:

  • levné umělecké dílo
  • nestandardní skleněné vázy
  • dětská hračka s obtížným nastavením
  • potisknutý obleček
  • MP3 nebo CD s neoblíbenou hudbou / zastaralé přístroje, jako např. CD měniče
  • deštník nebo sluneční brýle ve špatné velikosti
  • fotografie
  • magnetická záložka skládající se z obecně dostupných fotografií
  • levný parfém
  • saténový polštářek s potiskem nesouvisejícím s obdarovaným

Jako špatný dárek se také považuje kupování něčeho, co má příjemce již doma, takže nebude mít zájem o tu samou věc podruhé.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang