Nástrahy on-line nákupů

E-shopy táhnou pohodlným nákupem na pár kliků a doručením zboží až domů. Na oblibu online nákupů ovšem reagují i podvodníci. Na co si dát pozor?

Nepoctivci jsou o krok napřed a stále chystají nové pasti. Na co by si měli dát běžní uživatelé i firmy pozor?

Výhody online nakupování

Možnost nakupovat online poskytuje pohodlí. Nakupovat lze v kteroukoli denní nebo noční dobu, bez ohledu na počasí nebo polohu. To ušetří čas i peníze.

Online nakupování nabízí mnohem větší výběr produktů než tradiční obchody. Zákazníci zde mohou najít obrovské množství položek pouhým kliknutím myši.

Internetové obchody obvykle nemají režijní náklady na provoz kamenného obchodu. Nemusí se také starat o dodatečné náklady na přepravu zboží na velké vzdálenosti. Díky tomu mohou internetové obchody nabízet výrazně nižší ceny než jejich kamenné protějšky.

Mnoho internetových obchodů nabízí zákaznický servis, ať už prostřednictvím chatu nebo e-mailu, který zákazníkům pomůže s jakýmikoli otázkami nebo problémy. Kromě toho internetové obchody často poskytují podrobné popisy výrobků a recenze zákazníků, což zákazníkům umožňuje informovaně se rozhodnout o nejvhodnějším výrobku pro jejich potřeby.

Internetové obchody často nabízejí slevy a kupóny, které zákazníkům ušetří ještě více peněz. Mnoho internetových obchodů také nabízí věrnostní program, v němž mohou zákazníci získávat body za odměny při každém nákupu výrobku.

Nevýhody online nakupování

Nakupování online se v posledních letech stává stále oblíbenějším. Má však také některé zásadní nevýhody, které je třeba před nákupem online zvážit.

Jednou z hlavních nevýhod online nakupování je riziko online podvodů. Ten nastává, když zákazníci poskytnou online prodejci své osobní a finanční údaje, jako jsou čísla kreditních karet a bankovních účtů, a tyto údaje jsou pak použity k podvodným transakcím.

Zákazníci nakupující online nemají možnost si výrobek před nákupem prohlédnout nebo vyzkoušet. Bez možnosti fyzicky si výrobek prohlédnout si nakupující nemohou být jisti jeho kvalitou, takže mohou nakonec získat něco, co neodpovídá jejich očekávání.

Navíc popisy výrobků na internetu nemusí být tak přesné a podrobné. I když mohou mít online prodejci k dispozici obrázky a informace o zboží, nakupující přesto nemusí být schopni přesně určit velikost nebo barvu.

V neposlední řadě může být dodací lhůta u online nákupů delší, než se očekávalo. Někteří zákazníci se mohou setkat se zpožděním kvůli problémům s dopravou a může trvat několik dní nebo dokonce týdnů, než bude zboží doručeno.

Triky podvodníků

S rozmachem elektronického obchodování došlo také k nárůstu online podvodů. Na co si dát pozor?

Jedním z nejčastějších online podvodů jsou například phishingové e-maily. K tomu dochází, když podvodníci vytvářejí e-maily zaměřené na nic netušící nakupující s cílem získat osobní údaje včetně uživatelských jmen, hesel a údajů o kreditních kartách.

Firma se o podvodu dozví až ze stížnosti klienta či z požadavku na vrácení peněz. Jak se proti tomu efektivně chránit? Zásadní je využívání ověřených e-shopů, které mají šifrované připojení. Čtení recenzí a kontrola zpětné vazby jsou důležité pro posouzení bezpečnosti webové stránky. A samozřejmě také silné uživatelské heslo, které se nedá snadno uhodnout a prolomit.

Množí se také případy, kdy si nepoctivci s podvodem vyhrají a neváhají založit stránku, která se jak vzhledem, tak i adresou podobá oficiálnímu e-shopu.

Oblíbené jsou i různé falešné charity, které se snaží využít toho, že například před Vánocemi jsou lidé ochotnější obdarovávat potřebné. Mezi solidními charitami se tak objevují i ty, jejichž jediným účelem je vylákat peníze, které ale žádný potřebný projekt nepodpoří.

Nenakupovat přes veřejnou wifi

Wifi připojení je všudypřítomné a láká k tomu, aby člověk vyřešil nákupy dárků například během čekání na jídlo v restauraci. Při nakupování online prostřednictvím veřejných wifi sítí je však třeba být obezřetný.

Veřejné wifi sítě jsou obecně méně bezpečné než soukromé sítě, protože jsou přístupné každému, kdo má v dané oblasti zařízení. Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč by se měl člověk vyhnout nakupování online přes veřejné wifi sítě, je riziko krádeže identity.

Hackeři mohou snadno získat přístup k osobním údajům včetně čísel kreditních karet. Pokud se hackeři k těmto údajům dostanou, mohou je snadno použít k nákupu zboží v internetových obchodech s využitím cizí identity.

Pro útočníka není žádný problém ve veřejném prostoru spustit například svoji vlastní wifi síť s názvem, který vytváří dojem, že jde o síť, kterou provozuje kavárna či knihovna. Vzhledem k tomu, že bude přístupná bez hesla, je možné provoz snadno monitorovat – útočník získává cenné informace, případně i přístupová práva obelstěných uživatelů.

Dalším rizikem spojeným s nakupováním online přes veřejné wifi sítě je riziko malwaru v mobilu. Malware je škodlivý software, jehož cílem je krádež osobních údajů nebo poškození počítače. Malware lze snadno stáhnout, když je člověk připojený k veřejné síti wifi.

Hrozbou pro firmy jsou online nákupy v pracovní době

V práci lidé tráví zhruba 8 hodin denně. A někteří si je rádi zpestří surfováním na internetu. Návštěvou e-shopů však zaměstnanec může firmě způsobit značné problémy.

Zásadní je však lidský faktor. Antiviry mnohdy na nebezpečí upozorňují, avšak po nákupu toužící zaměstnanec varování ignoruje a firmu tak ohrozí. Klíčová je osvěta a školení zaměstnanců, aby věděli, jak s antivirovými programy zacházet a jak se chovat v kyberprostoru.

Jedno písmenko prozradí hrozbu

Často se objevují také podvržené emaily od platebních nástrojů, či upozornění na zakoupené zboží, kdy je po uživateli požadováno zadání přihlašovacích údajů. Uživatel tím předává své údaje podvodníkům, kde hrozí jejich zneužití.

Dalším častým jevem jsou emaily i přílohou, který se tváří jako faktura, avšak většinou se jedná o vir či malware. Je důležité pozorně kontrolovat adresu odesílatele – ty podvodné se někdy liší jen o jedno písmeno či jsou odeslané z neznámé adresy. 

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang