Jak koupit akcie? Zde je několik pravidel pro výběr těch pravých

Než začneme laborovat nad jakýmkoli nákupem akcií, připomeňme si, jak při nákupu akcií postupuje Warren Buffett, jeden z nejúspěšnějších investorů světa, řídící společnost Berkshire Hathaway. Buffett upřednostňuje srozumitelné byznysy s dobrou bilancí, vysokou návratností investic, rozumnou valuací a silnou pozicí na trhu.

Podle Buffetta je třeba dobře vybírat a jakmile si jednou podle určitých kritérií vyberete, nezačít hned při prvním zakolísání akcie panikařit. Buffett je přesvědčen o tom, že nejlepší nápady bývají často nejjednoduššími. Mimoto v investování výše odměny nezávisí na stupni obtížnosti.

Buffettův přístup z něj učinil dlouhodobého vítěze v případě akcií Coca-Cola (KO), American Express (AXP) či Wells Fargo (WFC). Avšak ani Buffettovi se v posledních letech potíže nevyhnuly: Akcie Coca-Coly a American Express poslední dobou stagnovaly.

Akcie banky Wells Fargo se dostaly před nedávnem taktéž pod tlak v důsledku skandálu s otevíráním nových účtů. Mohly by se však z toho letos dostat a posílit. Také Buffetova největší investice posledních let do akcií IBM (IBM) nebyla zrovna zdařilá (zatím), jelikož IBM zaostává za širším trhem. Popisované nesnáze, které Buffetta trápí, pouze dokládají složitost hry, jakou investování je.

Analytici z Barron’s přistupují k akciovým investicím flexibilně a při vyhodnocování budoucí ziskovosti akciových pozic používají i Buffettových rad. Analytici z Barron’s favorizují hodnotové akcie (ty s momentálně nízkým poměrem PE a ceny vůči účetní hodnotě), nicméně neopomíjejí zcela ani růstové akcie (ty s rapidním růstem zisků a tržeb).

Každý investor by však podle nich rozhodně měl k investování do konkrétních akcií přistupovat až poté, co si vytvořil dobře diverzifikované investiční portfolio. Níže uvádíme čtyři pravidla, která se při posuzování akcií vyplatí zohlednit. To však neznamená, že by níže uvedená pravidla platila vždycky a pro každou akcii.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang