Roušky opět povinné – od kdy, kde a jak dlouho budou povinné roušky na veřejnosti?

Po krátké letní přestávce se roušky a koronavirus opět stávají jedním z nejdiskutovanějších témat naší republiky. Podzim s sebou totiž přinese řadu sezonních respiračních onemocnění, kvůli kterým bude obtížnější rozlišit, kdo z pacientů trpí koronavirem. Jak je to tedy s rouškami? Od kdy a hlavně kde bude povinné je nosit?

Již od samého začátku letošní koronavirové pandemie není jasný původ koronaviru. Zná se místo vzniku, tedy čínské město Wu-Chan, nebo přibližná doba prvních případů (odhaduje se prosinec 2019), v původu onemocnění Covid-19 se však stále tápe. Existuje několik teorií o zdroji jeho vzniku (např. trh s mořskými plody v centru Wu-Chanu, z nedalekých laboratoří apod.), zatím však žádná z nich nebyla stoprocentně potvrzena.

Nano roušky zachycují mezi 97-99,9 % částic. Patří tak mezi nejefektivnější ochrany před koronavirem.

Prohlédnout nabídku nano roušek >

Právě nejasnosti ohledně původu koronaviru a nepříjemné příznaky, které u starších lidí nebo pacientů se sníženou imunitou mohou vést až k smrti, vyvolaly koncem letošní zimy ve světě i v České republice řadu opatření.

Mezi ta v posledních dnech nejčastěji probíraná se řadí roušky. Strhla se lavina zpochybňování tohoto opatření, zda jsou či nejsou roušky proti koronaviru účinné, jestli je jich v případě zdravého jedince potřeba… Pravdou se ovšem stal fakt, že po určitou dobu byly v počátcích pandemie u nás v podstatě nesehnatelné. Pokud dnes někdo hledá roušky od českého výrobce, může vyzkoušet nanoSPACE. Roušky a respirátory lze sehnat také v lékárnách. Protože lékárenský online trh rapidně roste, není problém sehnat respirační ochranné pomůcky také na internetu.

V onen okamžik projevilo Česko a následně i zbytek světa vlnu solidarity. Téměř všichni začali šít roušky i ústenky doma a následně je poskytovali potřebným zdarma nebo za velmi nízký poplatek, který mnohdy sotva pokryl náklady. Kromě jednorázových chirurgických roušek nebo bezpečnějších nano roušek se tak na tvářích lidí začaly objevovat moderní a látkové ústenky v různých designech, barvách a provedeních.

Povinné nošení roušek na veřejnosti, tedy v místech, kde se na malém prostoru shromažďuje větší počet lidí (např. mhd, akce nad 100 účastníků apod.), je preventivním opatřením vlády proti šíření koronaviru. V platnost vstupuje již 1. 9. 2020.

Nošení roušek aktuálně

Povinné nošení roušek se opět stává podnětem mnoha diskuzí. Zatímco se během léta nosily převážně jen lokálně, tedy v tzv. ohniskách koronaviru, a pod rozhodnutími jednotlivých krajských hygienických stanic, od 1. září budou zjevně povinné pro celou republiku. Kde a proč?

Od kdy se budou nosit roušky a proč?

Podle Rady vlády pro zdravotní rizika v čele s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem se povinné nošení roušek stanovuje na 1. září 2020. Jedním z hlavních důvodů je začátek školního roku, kdy se má do škol vracet zhruba 2 miliony lidí, hlavně školáků a studentů.

Ti se kvůli návratu do škol budou více pohybovat na veřejnosti, tedy i v městské i meziměstské hromadné dopravě. Ze stejného důvodu začne i četnější sociální kontakt, než tomu bylo doposud. Povinné nošení roušek je preventivním opatřením před možnou komunitní nákazou a razantním vzestupem čísla nakažených.

Cílem mimořádných opatření je mimo jiné také zastavit šíření onemocnění Covid-19 v co nejkratším čase a za co nejmenších ztrát lidských životů.

Do kdy se budou nosit roušky, není zcela definované. Je ovšem pravděpodobné, že ochranu dýchacích cest neodložíme přes celou zimu. Tato opatření však závisí na průběhu koronaviru a na jeho setkání se sezonními respiračními onemocněními, jako je např. chřipka.

Kde jsou od 1. 9. 2020 povinné roušky?

1. září 2020 na základě výše uvedených důvodů přichází v platnost povinné nošení roušek na veřejnosti. Která místa se tomuto opatření nevyhnou?

  • hromadná doprava – městské i meziměstské spoje, vlaky, autobusy, taxislužby atd.
  • pošty a úřady
  • zdravotnická a sociální zařízení
  • volební místnosti
  • vnitřní akce svíce než 100 účastníky (divadla, kina, koncertní sály, muzea atd.)

Na základě poslední aktualizace povinného nošení ochrany dýchacích cest zatím nebude nutné roušky nosit:

  • v prostorách škol – nosit se budou v případě zhoršení situace, tedy v okamžik, kdy se stupeň koronavirového rizika změní ve druhý – na oranžový (na základě tzv. semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy koronavirem)
  • v obchodech a obchodních centrech
  • v restauracích, barech či hospodách
  • ve službách pro zákazníky (kadeřnictví, salony. masáže, manikúry, pedikúry apod.)
  • v kancelářích či provozovnách pracovišť, kde se neshromažďuje velké množství lidí nebo nošení roušek zaměstnavatel nepožaduje
  • na vnitřních akcích do 99 lidí
  • v internátech a domovech mládeže

Veškerá výše uvedená preventivní opatření ohledně povinného nošení roušek však závisí na postupu koronavirové nákazy a rychlosti nárůstu nakažených.

Povinnému nošení roušek se nevyhnou například pracovníci ve zdravotnických či sociálních zařízeních.

Výjimky při nutném nošení roušek

Vedle nutnosti nosit ochranu dýchacích cest stále existují výjimky, ke kterým se tato povinnost nevztahuje. Jedná se například o:

  • děti do věku 2 let
  • děti a pedagogičtí pracovníci v mateřských školách
  • autisté a osoby s poruchou intelektu
  • aktéři soudního řízení
  • sportovci (při tréninku, zápasu či soutěži)
  • snoubenci při svatebním obřadu (v případě účastníků pod 100 lidí)
  • herci, hudebníci či tanečníci
  • moderátoři a redaktoři televize či rozhlasu
  • řidiči veřejné dopravy ( v případě, že neodbavují cestující a nejsou tedy s nimi v přímém kontaktu)
  • návštěvníci vnitřního bazénu, lázní, brouzdališť či sauny apod.
  • hospitalizovaní pacienti
  • lidé pracující v rizikovém prostředí a zátěží přílišného tepla

Jiná opatření ohledně koronaviru

Vedle opětovného opatření povinného nošení roušek se stále apeluje na zvýšenou hygienu. Ta se týká častého mytí rukou mýdlem a doporučeným užíváním antibakteriálních gelů, dále preventivní dezinfekce dveřních klik, vypínačů, toalet, otírání vlastních předmětů (mobilní telefon, ovladač atd.), praní roušek či správného používání jednorázových roušek apod.

V případě nedostatku antibakteriálních prostředků je možné vyrobit dezinfekci doma.

Stejně tomu je i v případě nedostatku jednorázových roušek či jiných ústenek – s postupem výroby ústní roušky seznamuje článek „Jak si vyrobit ochrannou roušku? Krok za krokem“.

Zvýšená opatření se také týkají také cest do zahraničí, hlavně do míst se zvýšeným rizikem nákazy onemocněním Covid-19. Aktualizované dokumenty s podrobnými doporučeními a nařízeními ohledně cestování za hranice ČR jsou dostupné na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR www.mzcr.cz.

Kromě jednorázových roušek jsou lidmi po celém světě nošeny i vlastnoručně ušité roušky. Už teď je jasné, že se jich na nějakou dobu nezbavíme.

Ochrannému opatření se nevyhnou ani hromadné akce:

  • akce ve venkovních prostorech nesmí převýšit hranici 1 000 osob
  • akce ve vnitřních prostorech nesmí převýšit 500 osob

Změny přináší i karanténní nařízení a pravidla izolace. Doba se ze dvou týdnů karantény a izolace od posledního pozitivního testu na Covid-19 zkrátila na 10 dní.

Jak se proti Covid-19 preventivně chránit?

Jako prevence před možným onemocněním koronavirem se vedle zvýšené hygieny a ochrany dýchacích cest doporučuje dostatečný odstup od ostatních osob (minimálně 2 metry), eliminace kontaktu s nemocnými lidmi, omezit cesty do nejvíce nakažených lokalit či sledovat aktuální dění ohledně koronaviru na ověřených webech.

Hledáte českého výrobce roušek? Jedním z předních výrobců je nanoSPACE.

Další možností je také posílení organismu a imunitního systému. Doporučuje se začít u úpravy zdravého životního stylu (omezit stres, udělat si čas na cvičení, dopřát si dostatek času apod.) a změny stravování (základem je např. zdravá snídaně).

Radí se konzumovat převážně protizánětlivé potraviny, jako je ovoce a zelenina (oblíbené jsou např. ve formě smoothie), a omezit zánětlivé (rychlé cukry, sůl, nasycené tuky, nadbytek masných výrobků atd.).

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang