
Při výběru půjčky u bankovních a nebankovních společností je na místě zaměřit se na RPSN. RPSN poskytuje žadateli lepší vyhodnocení poskytované půjčky. Navíc se jedná o povinný údaj. Co je to RPSN?
Když si chce člověk vzít půjčku, má na ni různé nároky. Předem by si měl stanovit všechny aspekty, které by půjčka měla splňovat. Díky velké nabídce finančních produktů je možné si snadno najít vyhovující půjčku.
Chce-li si kdokoliv půjčit peníze, bude ho především zajímat, kolik za ní zaplatí. Mnozí lidé pořizující si půjčku porovnávají úroky a sahají po té s nejmenším úrokem. Ne vždy je taková půjčka nejvýhodnější.
Co když za půjčku bude nutné platit poplatky a další peníze, které nejsou samozřejmě součástí úroků? Pak se finanční produkt výrazně prodraží. Proto je na místě neporovnávat úrok, ale RPSN. To pak žadatelům prozradí, zda je bankovní úvěr výhodný.
Roční procentuální sazba nákladů – RPSN
Roční procentuální sazba nákladů (RPSN) je číslem, na základě kterého je možné vyhodnotit objektivně výhodnost či nevýhodnost půjčky online. Žadatel se nemusí bát, že RPSN nebude poskytovatel uvádět. Je totiž ze zákona povinný.
Je na místě myslet na to, že se sjednáváním půjčky je spojena celá řada poplatků, které mohou ale nemusí být zahrnuty do roční procentuální sazby nákladů. Toto procentuální vyjádření značí mimo jiné, jak velkou výši musí zájemce o půjčku uhradit v rámci roka.
RPSN jako povinný údaj
Jde o povinný údaj, který musí být poskytován vedle nabídky od roku 2011 všemi poskytovateli půjček.
Pokud některá ze společností poskytující půjčky tuto informaci neposkytne, pak je půjčka poskytnuta dle repo sazby. Tu stanovuje Česká národní banka a je pro žadatele o půjčku daleko výhodnější.
Vedle RPSN je také povinnost uvádět u takových marketingových nabídek i informace o nákladech. To se však nevztahuje na všechny půjčky. Výjimkou je například půjčka, která je jištěna nemovitostí. Dalším je půjčka nepřesahují hodnoty 5 000 Kč.
K čemu slouží RPSN?
Každý, kdo se někdy zajímal o půjčky, ví, že je mnohdy velmi obtížné se v nejrůznějších nabídkách zorientovat a vybrat tu nejvýhodnější. Kromě uvedených ročních úrokových mír je třeba se zaměřit i na další parametry, které spadají do dodatečných plateb.
Mezi takové platby patří například poplatky za uzavření smlouvy, za vedení účtu, za správu úvěru, za pojištění schopnosti splácet a v neposlední řadě také poplatky za převody peněžních prostředků.
Ne každý si však může dovolit vybírat si mezi půjčkami s nejnižším RPSN. Mají totiž většinou přísná kritéria pro poskytnutí. V případě, že člověk shání snadněji dostupnější půjčku, měl by volit půjčky bez registru ihned.
Jak se počítá RPSN?
Budoucí klient by při svém rozhodování o sjednání bankovní půjčky nebo úvěru měl myslet na RPSN při porovnávání cen. Ta společnost, která obsahuje nejnižší úrok, může být ve výsledku dražší než jiná. Proto je dobré se orientovat dle uvedeného RPSN, u kterého platí pravidlo, že čím nižší RPSN je, tím je výhodnější půjčení.
Jak již bylo výše zmíněno, jedná se o úrokovou míru, pro kterou je rovná čistá současná hodnota získaných půjček čisté současné hodnotě výdajů. Výpočet není jednoduchý, a tak se doporučuje všem zájemcům využít RPSN kalkulačku.
Co není obsaženo v RPSN
Existuje několik poplatků vedle nutných výdajů, které nejsou zahrnuty v roční procentní sazbě nákladů. Jedním z nich je kolek. Ten slouží pro účely platby na katastrálním úřadě. Dalšími jsou odměna odborníkovi za odhad ceny nemovitosti nebo cena za pojištění.