Svoboda tisku dostává v Evropě na frak, krizi prožívá i ČR. Výpady proti novinářům ze strany politiků se stupňují.

Svoboda tisku je právní předpis, který umožňuje občanům sdělovat své myšlenky a informace, aniž by se museli obávat nezákonného zásahu státu. Ovšem ve skutečnosti to není vždy tak snadné, jak vypadá svoboda tisku v Evropě?

Sice je právně svoboda tisku uznávána jako důležitá složka demokratických zemí zajišťující právo občana na slovo a zároveň poskytuje účinnou ochranu proti zneužití moci nebo kontrole veřejnými úřady, ale ne vždy je vše tak ideální a snadné.

Svoboda tisku

Zprávy a články, které se tisknou ve veřejných novinách, vystihují naléhavé otázky veřejného zájmu a poskytují lidem možnost vyjádřit svůj názor. Mohou být také sdílené názory občanů, kteří nesouhlasí s oficiálním postojem k určitému problému. To poskytuje občanům možnost vyjádřit se k veřejným záležitostem a účastnit se veřejné debaty.

Veškerý tisk by měl být chráněn na základě zákonů o svobodě tisku. V některých zemích může být tisk vystaven cenzuře, ale cenzura je vnímána jako zásah do svobody projevu a může být doprovázena politickou kontrolou.

Jsou jistí činitelé, kteří chtějí omezit svobodu tisku, aby byla omezena kritická diskuse o nich samotných. Zákon o svobodě tisku přispívá k sociální diskusi o důležitých oblastech politických, kulturních, národních a mezinárodních otázek. Jeho cílem je zajistit, aby si občané mohli vytvářet objektivní pohled na různé situace a aby informace, které nachází ve veřejném tisku, byly založeny na skutečnostech. Svoboda tisku je důležité právu ochraňující veřejná mínění.

Termín se tedy vztahuje na pojmosloví práva přístupu k informacím, svobody projevu a vyhrazení zvláštního přístupu k informacím vytvořeným orgány veřejné správy. Některé státy na celém světě stále bojují s omezováním svobody tisku.

V zemích s autoritářskými režimy a často i v demokratických systémech mohou být zpravodajské orgány mučeny kvůli informacím, které shromažďují nebo sdílejí. Přes existenci negativního vlivu na svobodu tisku, je tento pojem stále důležitý pro fungování demokratické společnosti a byl přijat mnoha mezinárodními smlouvami.

Novináři – rizikové zaměstnání

Novináři – lidé, kteří se snaží šířit informace, uspokojit informační potřebu veřejnosti a přispívají k tomu, aby byly otevřeny veškeré důležité a zajímavé informace – často narážejí na různá nebezpečí. Často jsou vystaveni závažným rizikům ohrožení jejich bezpečí a samotného života.

Nebezpečí, kterým jsou vystaveni, jsou různého druhu, od politické represe až po fyzickou újmu na zdraví. Nejznámějším úskalím jsou nelegální represe ze strany místních vlád. V roce 2019 byly světově zaznamenány 63 ataky na novináře, především v zemích s autoritativními režimy.

Zaznamenaly se i závažné případy šikany, věznění a mučení novinářů kvůli tomu, že přinesli informace, které vláda nechtěla vyjít najevo. Mnohem častější jsou místní represe, které se obvykle týkají novinářů, kteří informují o politicky citlivých tématech nebo kritizují režim.

Fyzické útoky jsou také bohužel častým jevem. Někdy tyto útoky pochází z vlastních lidí novinářů, jindy pocházejí ze strany pořadatele protestů nebo nově nastolených autoritativních režimů. Nejhorší je, že někdy tyto útoky vedou až k samotnému zabití novináře.

Vzhledem k tomu, že novináři často získávají informace prostřednictvím internetu, existuje také riziko úniku dat. Může dojít k odposlechu osobních údajů a informací, které novinář obdržel prostřednictvím internetu, nebo dokonce k úniku informací, které se dotýkají činností novináří.

Může dojít k tomu, že informace osobního charakteru, kterou novináři udržují v tajnosti, budou zveřejněny veřejnosti. Existují také různé rizika vyplývající z práce ve světle reflektorů a dlouhodobého vystavování se veřejnému tlaku a pozornosti.

Práce novinářů je velmi náročná a náročná a ve vysoce zodpovědném prostředí, ve kterém musí být často úspěšní a musí rychle reagovat na všechny události, ve kterých jsou angažováni, jsou také obzvláště zranitelní vůči stresu a úzkosti.

Novináři čelí mnoha hrozbám pro svoji bezpečnost a svoje životy. Je důležité, aby si byli vědomi těchto rizik a používali všechny k dispozici opatření bezpečnosti. Je také důležité, aby společnost snášela odpovědnost za to, aby se tyto incidenty nestávaly a abychom vykonávali dlouhodobou a trvalou změnu v tom, jak se s novináři zachází.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang