Podle nejnovější studie čínského Science Technology Exchange Centra by se během příštích patnácti let měla na špičku v inovacích vyšplhat právě Indie.
I Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že by indická ekonomika měla růst rychleji než ta čínská (o 7,2 % vs. 6,5 %).
Indie postupuje v inovacích dopředu mílovými kroky, i díky podpoře premiéra Narendry Modiho a jeho reformám. Inovace a technologie v zemi by měly podpořit mj. vládní programy Digital India či Startup India.
Indie se díky rostoucímu podílu odborníků na IT a vědců stává i důležitým uzlem pro outsourcing.
Indie se chce stát světovým centrem výroby za využití toho, že se západní korporace snaží vymanit ze závislosti na Číně.
Společnost Boeing, která s tamními aerolinkami uzavřela kontrakt na výrobu 220 letadel v hodnotě 34 miliard dolarů. Tento masivní kontrakt představuje zkoušku pro oba výrobce i pro Indii.
Čtvrtinu své výroby iPhonů by do země chtěla přesunout i společnost Apple.
Zbytečná byrokracie a zastaralá infrastruktura jsou negativní body, které Indii v růstu brzdí. Problém představuje i nižší kvalita vyrobených produktů.
Čína získala oproti Indii v posledních několika dekádách řadu výhod, díky nimž jsou její výrobní kapacity podstatně větší a výkonnější. Navíc má širokou regionální podporu, což se o Indii říct nedá. Potenciál dle odborníků země má.