Neschopnost držet krok s technologickými změnami a inovacemi je pro 87 % firem největší riziko do budoucna

Pro téměř čtyři z pěti podniků (81 %) je slabinou schopnost vypořádat se s regulacemi, přičemž více jak třetina (35 %) to vnímá jako největší budoucí hrozbu. A to i z důvodů možných kybernetických útoků. Čtvrtina generálních ředitelů myslí, že kyber útok v budoucnu zastihne jejich společnost nepřipravenou.

Změny v souvislosti s technologickým vývojem jsou jednou z největších obav pro firmy napříč všemi obory. Stejně tak jsou společným strašákem rizika spojená s kybernetickou bezpečností, jež jsou zejména pro finanční sektor nejnaléhavější výzvou. Data vycházejí ze studie BDO, která každoročně mapuje názory nejvyššího vedení firem rozdělených dle počtu zaměstnanců, ročního obratu, oboru působení a světového regionu.

Mezi příklady digitální transformace patří modernizace IT, jako je přechod na cloudové prostředí, připravenost na vzdálený přístup, rekvalifikace zaměstnanců, zavedení automatizace pro zrychlení zákaznické podpory a služeb a využití poznatků založených na umělé inteligenci pro zvýšení efektivity prodeje. Tyto investice do digitalizace přináší firmám mnoho benefitů, jako je zefektivnění procesů, růst produktivity a konkurenceschopnosti na trhu.

Digitalizace obchodního modelu výrazně zlepšuje provozní efektivitu, což vede k vyšší produktivitě. Automatizace všech procesů v podniku pomáhá snížit počet pracovních sil, šetří čas a zlepšuje celkovou kvalitu. V digitalizačním obchodním modelu se lze do značné míry vyhnout chybám na straně člověka.

Firmy se už tolik nebojí

V průzkumu 72 % dotázaných uvedlo, že svět přináší stále více rizik, která negativně ovlivňují podnikání. V obecné rovině lze hovořit o tom, že firmy si uvědomují rizika, ovšem už v souvislosti s nimi nepanuje takové znepokojení jako dříve. Ze třech největších rizik dokonce vypadla obava z přerušení podnikání.

Přesně 53 % respondentů odpovědělo, že rizika spojená s podnikáním rostou únosnou mírou. Na základě zjištěných dat lze říct, že se globálně snížila nedůvěra v makroekonomické a geopolitické podmínky a zároveň se snížila důvěra vůči veřejné správě.

Nové technologie výrazně mění trh práce

V souvislosti se zaváděním nejmodernějších technologií do výrobních procesů se stále častěji hovoří o tom, že rozšiřující se robotizace výrazně pozmění trh práce. Digitalizace a automatizace v současné době v Česku ohrožuje téměř polovinu pracovních míst.

Studie ministerstva práce a sociálních věcí uvádí, že v důsledku robotizace v příštích letech zanikne zhruba desetina pracovních míst, tedy přes 400 000 pozic. Digitalizace v podnikání totiž pomáhá zvýšit efektivitu jeho činností a umožňuje automatizaci. Dochází k menšímu počtu lidských chyb a snižují se provozní náklady díky nižší potřebě lidských zdrojů.

Zlepšení efektivity: Digitální systém může být nastaven tak, aby automatizoval opakující se úkoly a ušetřil čas zaměstnanců, kteří se pak mohou věnovat hodnotnějším úkolům. Digitalizace může mít i negativní dopady. Například pokrok v digitálních technologiích často vede k ničení kreativity.

Moderní technologie však mohou být užitečné tam, kde je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Díky rozšířené realitě lze rychle zaškolit běžné pracovníky a pokrýt tak fluktuaci nebo výpadky při dovolených.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang