7 nejlépe placených prací v ČR – kdo má nejvyšší platy?

O přijetí či nepřijetí pracovní pozice rozhoduje spousta faktorů. Vzdálenost z domova a doba dojíždění, pracovní doba, počet dní dovolené, možnost skloubení pracovního a osobního života, výkonnostní prémie, mobil a notebook do osobního užívání, automobil, stravenky nebo výuka cizích jazyků. Přesto je stále jedním z nejdůležitějších kritérií plat. Jaké jsou nejlepší práce v ČR?

Průměrná mzda rok od roku stoupá, přesto na ni velké procento pracovníků nedosáhne. Výše průměrné mzdy je už považována za dobře placenou práci. V roce 2020 dosahovala průměrná mzda na 35 611 Kč, což bylo v meziročním srovnání navýšení o 1 486 Kč.

Za rok 2021 se průměrná mzda vyšplhala na 38 525 Kč, a to hlavně díky odměnám zdravotníků. V roce 2023 průměrná mzda vystoupila na 39 306 Kč.

Jak jsou na tom nejvýdělečnější práce vymykající se všem průměrům běžné dobře placené práci? Která zaměstnání lze označit za nejlépe placené profese a co je daň za nejlépe placené práce?

Nejlépe placené práce

Nejlépe placená práce se může lišit podle konkrétní země a konkrétního jednotlivce. Někteří lidé si mohou myslet, že nejlépe placená práce je něco, co vyžaduje vysokou kvalifikaci, jako je právo, lékařství nebo práce v počítačovém průmyslu.

Nemusí to být nutně pravda, mezi nejvýdělečnější práce patří i zaměstnání, která nevyžadují dlouhé roky vysokoškolského vzdělávání. Získat dobře placenou práci se dá i díky rekvalifikačním kurzům, které zaberou jen několik měsíců.

Trh práce se neustále mění a vyvíjí, stejně jako nejlépe placené práce. Není překvapením, že nejvýdělečnější práce vyžadují dlouhou pracovní dobu a spoustu tvrdé práce. V dnešním světě bývají nejlépe placená zaměstnání v oblasti technologií, financí a zdravotnictví.

Mezi nejlépe placené práce patří piloti a řídící leteckého provozu, lékaři, advokáti, IT specialisté a další. Nejlépe placené práce s sebou zpravidla nesou velkou dávku zodpovědnosti. Profese, které patří mezi nejlépe placené, často ovlivňují soukromý a rodinný život člověka.

Nejlépe placené práce v ČR

Nejlépe placené práce v ČR i ve světě jsou zpravidla ty, které vyžadují vysokou úroveň dovedností a odborných znalostí. Technologie, finance a zdravotnictví patří k nejlukrativnějším oborům a ti, kteří se specializují na určitou oblast, mohou očekávat, že si vydělají značné množství peněz.

Mezi nejlépe placené práce v ČR patří tyto profese:

  • Řídící letového provozu – plat až 200 000 Kč
  • Ředitelé společností, CEO – plat až 170 000 Kč 
  • Piloti – plat až 146 000 Kč
  • Lékaři – plat až 113 000 Kč
  • Pracovníci IT – plat až 133 000 Kč
  • Advokáti – plat až 136 000 Kč
  • Makléři realitní i burzovní – plat až 117 000 Kč

Je však důležité si uvědomit, že nejlépe placené práce nejen v ČR vyžadují velké nasazení a tvrdou práci. Odměnou je vysoký plat a naplňující kariéra, naopak daní za nejlepší práce v ČR i ve světě je omezení volného času.

Nejvyšší platy v ČR

Nejvyšší platy v ČR se pohybují kolem 130 000 až 150 000 Kč. Suverénně nejvyšší plat v ČR má prezident České republiky. Jeho plat se pohybuje kolem 300 000 Kč. Samozřejmě také ostatní politici v nejvyšších funkcích mají jedny z nejlepších platů v ČR.

Co obnášejí nejvýdělečnější práce a nejlépe placené profese? Následující odstavce popisují nejlepší práce v ČR.

1. Řídící letového provozu

Jak název napovídá, pracovní náplní je řízení letového provozu neboli dohled nad bezpečností a plynulostí civilní letecké dopravy ve vzdušném prostoru. Řídící monitoruje každé letadlo, které vstoupí do vzdušného prostoru České republiky, a udržuje bezpečnou vzdálenost mezi jednotlivými letadly.

K tomu dochází navigováním letadel ve vhodných letových hladinách a tratích. Řídící dále schvalují odlety, přílety a pohyb letadel po ranvejích.

Toto zaměstnání je spojeno s obrovskou mírou zodpovědnosti, maximálního soustředění, preciznosti a vynikající psychické odolnosti. Vysoké nároky jsou vyváženy výší průměrného platu, která se pohybuje kolem 150 až 200 tisíci. Požadavky k přijetí nejsou náročné, postačí maturitní vysvědčení, angličtina a trestní bezúhonnost.

Organizovat vzdušný prostor a pohyb letadel v něm je profese mimořádně náročná na pozornost. Jakákoli chyba může být fatální.

2. Ředitelé společností, CEO

Správný ředitel musí počítat s velkou odpovědností a nadměrnou hladinou stresu. Musí se výborně orientovat ve svém oboru, k čemuž přispívá jak dlouholetá praxe, tak vysokoškolský diplom. Kromě svého oboru se vyplatí mít vystudované i finance, obchod a marketing. Přirozená autorita a řídící schopnosti jsou samozřejmostí.

Časově i psychicky náročné povolání se nehodí pro každého, ačkoli se medián hrubé mzdy točí kolem 170 tisíc. Člověk může splňovat výše uvedené požadavky, avšak pokud není přirozený vůdce a nedokáže správně delegovat úkoly, na ředitelském křesle příliš dlouho nevydrží.

3. Piloti

Profese dopravních pilotů si nárokuje balíček schopností, které by neměly chybět žádnému pilotovi. Odpovědnost, pohotovost, pozornost, rychlé rozhodování, angličtina, zdravotní způsobilost a mimo jiné samozřejmě praxe.

Zájemce bez předchozích zkušeností s létáním může začít uvažovat o kariéře dopravního pilota a pracovní smlouvě až po minimálně roce a půl intenzivního výcviku.

Průměrný plat pilotů v ČR se točí kolem 120 tisíc Kč, přičemž nováčkům jsou u některých leteckých společností z platu strhávány náklady na výcvik. Jiné letecké společnosti však požadují, aby si výcvik hradil pilot sám. V mnoha případech se jedná o 1,5 milionu i více korun.

Pokud však člověk zůstane věrný této nejlépe placené profesi, vysoký plat pilota mu náklady na výcvik v dohledné době vrátí.

4. Lékaři

Stát se doktorem je spíše poslání než meta nadprůměrných výdělků. Ovšem k lékařskému povolání se kromě velkých platů váže také vysoká společenská prestiž. Lékaři jsou odpradávna bráni jako kapacity, tím spíše, pokud se věnují některé z úzce profilovaných specializací.

Vysoce náročné a dlouhé studium předcházející samotnému výkonu povolání je sítem samo o sobě. Plat lékaře se odvíjí od specializace (například estetický chirurg) i od místa, kde je profese vykonávána. Loňský průměrný plat byl 82 333 Kč, zdravotním sestrám náleželo průměrně 43 865 Kč.

5. Pracovníci IT

S příchodem hromadné práce na PC z domova a s masivním přechodem mnoha oborů podnikání do virtuálního prostoru vyvstaly nároky na informační technologie.

Pozice jako IT projektový manažer, Cloud specialista, .NET vývojář, C# developer nebo iOS programátor se prakticky ze dne na den staly jedněmi z nejžádanějších profesí na pracovním trhu.

Kvalitní IT specialista, vývojář softwaru či specialista v oblasti bezpečnosti snadno obdrží pozvánku na pracovní pohovor a lehce si přijde na mzdu v řádech desetitisíců.

Otázka, jak vydělat peníze z domova, je tímto vyřešena. Začátečníkům pomohou četné kurzy, na nichž školitelé zájemce učí základy programování.

6. Advokáti

Profese advokáta je velmi žádaná mezi uchazeči o studium na právnických fakultách. Tato pozice je ovšem náročná z hlediska pracného studia a orientace ve všech právních kličkách, zákonech a novelách. Úspěšný advokát u soudu musí být navíc ostřílený a velmi dobrý řečník.

Advokát je díky delšímu studiu, praxi advokátního koncipienta a složení advokátních zkoušek v lepší pozici než běžný právník. Plat advokáta začíná na 45 000 Kč, ovšem často se vyšplhá i ke stovce.

Právník i advokát jsou profese vyžadující perfektní znalost zákonů ČR. Zastupují občany v právních záležitostech.

7. Makléř realitní i burzovní

Realitní i burzovní makléři si přijdou na slušnou výplatu. Realitní makléř vyhledává vhodné nemovitosti k prodeji a následně je nabízí zájemcům. Z každého prodeje mu náleží procentuální odměna.

Nicméně není to jen tak. Správný makléř musí působit reprezentativně, důvěryhodně, musí mít vyjednávací a obchodní schopnosti. Dále musí počítat s tím, že prodej nemovitostí je běh na dlouhou trať a získat provize z prodeje lze v mnoha případech až za několik měsíců.

I proto v realitních kancelářích často dochází k fluktuaci zaměstnanců. Rozhodující je mnohdy motivace zaměstnanců. Průměrný plat realitního makléře v ČR dosahuje hranice 40 000 Kč, ti nejschopnější si mohou vydělat i částky rovnající se platům ředitelů korporátů.

Burzovní makléř je pravou rukou obchodníka s cennými papíry. Vyzná se v kapitálových trzích a dané legislativě a meritem jeho činnosti je nákup a prodej akcií, dluhopisů, státních dluhopisů, komodit a derivátů. Investiční makléř si průměrně vydělá 40 až 70 tisíc Kč.

Investice jsou pro každého bez rozdílu a stát se rentiérem je lákadlem mnohých. Nezkušeným mohou poradit internetové portály zaměřené na investice, které problematiku a výhody i nevýhody investování podrobně vysvětlují a popisují. Jedním z takových serverů je vPenize.cz.

Dobře placené práce

Nejlépe placené práce s sebou zpravidla nesou řadu obětí v podobě omezeného času na rodinu a koníčky. Mnoho lidí se více než na pohádkově vysokou mzdu ohlíží na work-life balance a snaží se skloubit dobře placenou práci s ostatními aspekty života.

Pojem dobře placené práce je subjektivní a záleží mimo jiné na místě bydliště a životní situaci konkrétního člověka. Představa dobře placené práce pro člověka v Praze bude jistě jiná než v případě rodiny žijící na malé vesnici.

Dobře placení mohou být také makléři.

Dobře placená práce Praha

Dobře placená práce v Praze zajímá každého, kdo se ohlíží po zaměstnání v hlavním městě. Jak zjistit, které jsou dobře placené práce v Praze? Jednoduše přes internetové vyhledávače.

Stačí zadat heslo „dobře placená práce Praha“ a člověk si rychle udělá obrázek, jak se to má s pracovní nabídkou a výší mzdy v hlavním městě. Stojí za to zjistit si také údaje o férové mzdě, které počítají s náklady na plnohodnotný život nejen v hlavním městě.

Nejlépe placené brigády

Studenty středních a vysokých škol a také maminky na rodičovské dovolené a seniory zpravidla zajímají nejlépe placené brigády. Pravděpodobně to nebude brigáda v McDonald’s ani brigáda v prodejně outdoorového vybavení.

Nejlépe placené brigády obvykle vyžadují určitou odbornost. Například studenti IT mohou hledat nejlépe placené brigády ve svém oboru, získají tím vedle rozumného platu i cenné zkušenosti v budoucí kariéře.

Senioři a ženy v domácnosti mohou využít pracovní zkušenosti z dob, kdy byli zaměstnáni. Stejně jako u nejlépe placených profesí platí i v případě brigád, že vzdělání a zkušenosti v oboru generují vyšší plat.

Nejlépe placená brigáda v zahraničí

Obzvlášť mezi studenty jsou velmi populární brigády v zahraničí. Nejlépe placená brigáda v tuzemsku se totiž obvykle nedá srovnat s průměrným výdělkem v sousedním Německu či Rakousku. Proto se vyplatí vyrazit za nejlépe placenou brigádou za hranice.

Oblíbenými destinacemi jsou vedle sousedních zemí také Velká Británie, USA a Kanada. Mnoho studentů míří za nejlépe placenou brigádou také do Skandinávie. Cestovatele, kteří si chtějí vydělat a k tomu poznat kus světa, táhne i Austrálie a Nový Zéland.

Nejvíc placené práce lze dosáhnout rekvalifikací

S ekonomickými změnami a technologickým pokrokem se stále častěji stává, že se lidé rekvalifikují a mění povolání, aby zůstali konkurenceschopní na trhu práce. Některé z nejvíc placených prací lze totiž získat pouze rekvalifikací.

Pro ty, kteří chtějí změnit kariéru, může být rekvalifikace skvělým způsobem, jak vstoupit do nového oboru. Mnoho zaměstnavatelů hledá uchazeče s určitým souborem dovedností a kvalifikací, přičemž vysokoškolské vzdělání není rozhodující.

Některé nejlépe placené profese, jako jsou vývojáři softwaru, počítačoví inženýři a IT odborníci, mohou vyžadovat obecnější rekvalifikační program. Například odborníci v oblasti IT mohou často začít s novou kariérou po absolvování několikaměsíčního kurzu.

Kromě specifické kvalifikace hledají zaměstnavatelé také uchazeče, kteří prokazují odhodlání k celoživotnímu vzdělávání. Rekvalifikací a zvyšováním kvalifikace zaměstnanec ukazuje své odhodlání držet krok s nejnovějšími trendy a technologiemi.

Rekvalifikace je skvělým způsobem, jak se prosadit a vstoupit do světa nejvíc placených prací. Díky správnému rekvalifikačnímu programu získá člověk dovednosti a kvalifikaci potřebné k tomu, aby se mohl ucházet o nejlépe placené práce.

Nejlepší povolání musí bavit

Vzhledem k tomu, že se svět neustále vyvíjí a vznikají nové technologie, musí být nejlepší povolání lukrativní, ovšem také příjemné a uspokojující.

Nejlepší povolání, která baví, jsou víc než jen způsob, jak vydělat peníze. Jsou způsobem, jak smysluplně přispět společnosti a vést naplněný a inspirativní život.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang