Jak jednoduše získat firmu

Mnoho lidí i přes to, že současná situace není pro podnikatele příliš příznivá, přemýšlí o založení vlastní firmy. Podnikání prostřednictvím společnosti má totiž mnohé výhody oproti klasickému OSVČ. Jako příklad lze uvést nejznámější a pravděpodobně nejatraktivnější omezené ručení za dluhy společnosti.

Hned v úvodu je třeba říct, že proces založení společnosti je administrativně, časově i finančně náročnější než pouhé vyřízené živnostenského oprávnění, které je třeba k podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná. Naštěstí existují specialisté, kteří nabízejí prodej firem.

Pokud využijete služeb některého z těchto poskytovatelů a rozhodnete se pro zakoupení již založené společnosti, ušetříte spoustu starostí i času, na druhou stranu musíte počítat s nepatrně vyššími náklady.

Jaká je podstata tzv. ready made společností?

Firmy, které jsou nabízeny k prodeji, se běžně označují jako ready made firmy, ale můžete o nich slyšet také jako o ready made společnostech. Jedná se o dříve založené společnosti, jejichž základní kapitál byl zcela splacen a jsou zapsány do obchodního rejstříku.

Nic tak formálně nebrání tomu, aby společnost začala být hned aktivní a vyvíjela podnikatelskou činnost. Podstata ready made firem však spočívá v tom, že jsou založeny pouze za účelem jejich následného prodeje podnikateli, který se z nejrůznějších důvodů nechce pouštět do založení společnosti vlastními silami. 

Za jak dlouho můžu získat společnost?

Ve srovnání se založením společnosti vlastními silami je zakoupení ready made společnosti rychlejší způsobem, jak získat svou firmu. Odpadá nezbytná návštěva notáře za účelem vyhotovení zakladatelského právního jednání, ani není potřeba podat návrh soudu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Převod již založené společnosti na nového majitele trvá řádově několik dnů.

Můžete se také setkat s tím, že vybraní poskytovatelé nabízejí rychlejší převod společnosti. V takovém případě můžete společnost získat již do druhého dne.

Jak vybrat toho pravého poskytovatele?

Na trhu působí celá řada poskytovatelů nabízejících prodej ready made společností, je proto důležité umět si správně vybrat. Vždy byste se měli dívat především na reference a hodnocení ostatních zákazníků. Mnohé prozradí také komunikace s poskytovatelem a jeho ochota odpovídat na Vaše dotazy.

Je dobré se orientovat také podle ceny. Každý by sice rád ušetřil, ale podezřele nízká cena za poskytnutí společnosti může napovídat, že něco není zcela v pořádku.

A vyplatí se to?

Při koupi ready made společnosti musíte počítat s vyššími náklady, než kdybyste společnost zakládali sami. Je třeba si ale uvědomit, že velkou část konečné ceny tvoří náklady za založení společnosti, které byste museli vynaložit tak jako tak. Koupě ready made firmy Vám navíc ušetří spoustu času i starostí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang