Kolik si našetřit na spokojenou penzi?

Finanční zabezpečení v důchodu je zásadní pro každého, kdo si chce ve stáří užívat pohodlný životní styl. Vzhledem k rostoucím životním nákladům a neustálé nejistotě na finančních trzích nebylo nikdy důležitější zajistit si finanční zabezpečení v penzi. Kolik si našetřit?

V průměru si lidé myslí, že by ke státnímu důchodu potřebovali každý měsíc zhruba 9 tisíc korun navíc. Na spokojenou penzi, ve které dnes Češi běžně stráví patnáct let, by tak celkově museli mít vlastní úspory přes 1,5 milionu korun. Ukazuje to průzkum penzijní společnosti, který také naznačuje, jak Češi na penzi nejčastěji spoří a v čem dělají chyby.

Ideální důchod, se kterým by si Češi podle průzkumu dokázali splnit všechna přání v penzi, by musel dosahovat 21 755 Kč. Od státu přitom lidé reálně počítají v průměru s 13 078 Kč na měsíc, což je téměř o 9 tisíc méně.

Jak spoří Češi na stáří

Prvním krokem k dosažení finančního zabezpečení v důchodu je zajistit si dostatečné úspory. Spoření na důchod je jedním z nejdůležitějších kroků, které může člověk učinit. Bez ohledu na to, kolik vydělává, je důležité, aby si z této částky co nejvíce naspořil a vložil ji do produktu důchodového spoření.

Průzkum však ukazuje, že finanční přípravy Čechů na stáří za vysněným ideálem často pokulhávají.

V průměru spoření Čechů na penzi jakoukoli formou dosahuje jen 700 Kč měsíčně, přičemž nejčastěji lidé při zajištění na stáří věří penzijním fondům. Investic do akcií nebo podílových fondů pro zajištění na stáří využívá dle průzkumu 13 % Čechů, zatímco 11 % věří investicím do nemovitostí a stejné procento počítá s finanční podporou od dětí.

Recept na finanční klid v penzi

Dalším důležitým prvkem pro dosažení finančního zabezpečení v důchodu je zajistit si pevný penzijní plán. Milionové úspory mohou znít nedosažitelně, stát však spoření v penzijních fondech podporuje řadou zvýhodnění.

Podporu od státu je možné čerpat už při měsíčním příspěvku 300 Kč, pro úplné vyčerpání všech výhod je ale nejlepší posílat si do penzijního fondu 3 000 Kč za měsíc.

Většina Čechů si pro spoření na penzi stále vybírá „nerizikové“ konzervativní fondy, které však kvůli investicím do krátkodobých dluhopisů žádný velký výnos nenabízejí. V případě dlouhodobého pravidelného ukládání peněz, kam penzijní produkty patří, je lépe se zaměřit na investování do těch fondů, které mají vysoké zastoupení akcií.

U těchto fondů je potenciál zhodnocení nejvyšší a umožní rychleji dosáhnout na finanční cíle. V případě obávaných poklesů je to výhoda, protože člověk nakupuje za mnohem nižší ceny.

Protože spoření na penzi trvá zpravidla desítky let, závisejí výsledné úspory na penzi na volbě penzijního fondu s dynamičtější strategií investování opravdu zásadně. Stejně důležité je začít hned od první výplaty.

V neposlední řadě je důležité zvážit dopad inflace na finanční zabezpečení v důchodu. Inflace může mít v průběhu času dramatický vliv na kupní sílu a může výrazně snížit množství peněz, které bude mít člověk v důchodu k dispozici.

V boji proti tomu je důležité investovat do aktiv, jejichž hodnota může v průběhu času růst, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti.

Každý by si měl sám udělat představu o tom, kolik potřebuje na spokojené stáří. Kolik si může na stáří našetřit s pomocí státu a díky zhodnocení poradí penzijní kalkulačka.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang