Nová obchodní dohoda EU – Vietnam je příležitostí pro export

Po zavedení dohody by měl Vietnam eliminovat 65 % cel na dovozy z EU. Zbylé dovozy, s výjimkou vybraných, budou od cla osvobozeny do deseti let. Pro import do Vietnamu se jedná prakticky o nulové celní sazby. Co se týče exportu, Evropská Unie po zavedení dohody od cla osvobodí 71 % dováženého zboží z Vietnamu a 99 % dovozu bude cla zproštěno po sedmi letech.

V reakci na aktuální situaci ohledně pandemie COVID-19 nabízí vybrané agentury od 20. 3. roku 2020 bezplatné individuální exportní poradenství v 58 zemích, a to nejen pomocí pracovníků pražské centrály, ale i zahraničních kanceláří.

„Poptávka po vyhledávání výrobců a dodavatelů ve Vietnamu se ze strany českých podnikatelů sice stále zvyšuje, ale aktuálně, bohužel, situaci komplikují bezpečnostní opatření ze strany vietnamské vlády kvůli zamezení šíření koronaviru.

Nás a české exportéry to ovlivňuje zejména z hlediska zrušených veletrhů, které jsou často prvním krokem k navázání exportní spolupráce. Také bychom rádi v rámci možností zorganizovali podnikatelskou misi zaměřenou pro dodavatele a výrobce zařízení na výrobu lékařského materiálu,“ říká ředitel vybrané zahraniční kanceláře v Ho Či Minově Městě.

Jakou konkrétní pomoc agentury českým exportérům v daných oblastech poskytují?

Nejtradičnější službou je spojení s místními partnery, ať už jsou to distributoři, importéři nebo výrobci. Před tím, než si s klientem agentura potvrdí rozsah spolupráce a individuální asistenční služby, udělá rozsáhlou rešerši místního trhu, aby měl možnost dobře zvážit, zda je pro něj export do dané oblasti výhodný.

Zjistí, jaké jsou meze nebo případné problémy pro vstup na trh, kterými mohou být celní a necelní překážky, jako jsou certifikace, získání licence a další. Dále prověřují konkurenci na místním trhu a poté nechají klienta, aby všechno zvážil a pokud se rozhodne na trh vstoupit, naváže s agenturou spolupráci. Vytipují potenciální obchodní partnery, které osloví a zprostředkují schůzky.

Českým firmám poskytne agentura také základní informace, jako například kde získat patřičná povolení, pomoc poskytuje agentura také s komunikací s ambasádami, na všech schůzkách klienta doprovází zástupce dané kanceláře, který v případě potřeby tlumočí a celkově se stará o hladký průběh celé zákazníkovy obchodní cesty.

Oproti Vietnamu je vstup na indonéský trh složitější. Indonésie nedisponuje obchodním rejstříkem dostupným veřejnosti, což způsobuje, že vyhledávání obchodních partnerů je kvůli tomu dlouhodobá práce založená na velkém množství osobních setkání.

Alfou a omegou úspěchu v Indonésii je tedy úspěšné navázání osobního vztahu a budování důvěry mezi českou firmou a místním partnerem, což vyžaduje nějaký čas a velkou dávku trpělivosti.

Agentura je tak jakási prodloužená ruka a její úkolem je de facto být v pravidelném kontaktu s místními klíčovými zákazníky, komunikovat s vládními institucemi a místními distributory nebo dohlížet na některé výstupy místních partnerů. Díky tomuto přístupu se českým firmám podařilo získat nové kontrakty během kratší doby, než kdyby se do obchodu pouštěly bez pomoci pouze na dálku.

Spolupráci s Vietnamem prohloubí Dohoda o volném obchodu

Pro zahraniční obchod je v současné době nejzásadnější Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Vietnamem, jejímž hlavním smyslem je značné snížení obchodních bariér a cel, čímž otevře dveře českému exportu do oblasti ASEAN.

Po zavedení zmíněné dohody by měl Vietnam eliminovat 65 % cel na dovozy z EU. Zbylé dovozy, s výjimkou vybraných, budou od cla osvobozeny do deseti let. Pro import do Vietnamu se tedy jedná prakticky o nulové celní sazby.

Co se týče exportu, Evropská Unie po zavedení dohody od cla osvobodí téměř 71 % dováženého zboží z Vietnamu a až 99 % dovozu bude cla zproštěno po sedmi letech.

V současné době vybrané agentury plánují užší spolupráci s Evropskou hospodářskou komorou ve Vietnamu a chystá prezentaci na VCCI (Vietnamská obchodní komora) ohledně užší spolupráce a nových možnostech pro obě strany.

Zavedení obchodní dohody výrazně podpoří příležitosti exportérů

V momentě, kdy dohoda vstoupí v platnost, Vietnam okamžitě odstraní všechna cla vztahující se až na 65 % dovozů z EU. Za 10 let by tyto hodnoty měly činit zhruba 99 % a 99,8 %.

Co se týče zbylých tarifů, jejich vyřazení potrvá více než 10 let. Vietnam případně uzavře preferenční dohodu s EU kvůli celním kvótám Světové obchodní organizace (World Trade Organisation, zkráceně WTO), ke kterým je zavázán.

Mezitím Vietnam slíbil, že odstraní cla na vývoz do EU na základě 15letého plánu. Výjimku tvoří produkty, jako jsou surová ropa nebo uhlí.

Cla budou postupně redukována tak, aby se domácí výrobci mohli průběžně přizpůsobovat. Přechodné období pro zboží z Vietnamu bude maximálně 7 let a pro evropské zboží maximálně 10 let. Spotřebitelé z obou zemí by se tak mohli těšit na nižší ceny a vývozci na posílení své konkurenceschopnosti na celosvětovém trhu.

Důležitou roli v navazování dalších obchodních vztahů hraje i přijetí Dohody o ochraně investic mezi EU a Vietnamem (EVIPA), která zajišťuje větší transparentnost v podnikatelském prostředí a zlepšuje vymahatelnost práva pro zahraniční investory, které bude poskytovat rámec pro případné soudní spory.

Vietnam souhlasil se zavedením systému investičních soudů, takzvaný ICS, který se opírá o nezávislé soudce, kodex chování a snadný přístup pro malé i střední podniky. To vytváří stabilitu a přináší důvěru zahraničním podnikům, které mohou získat potencionálního dodavatele z obchodně významné oblasti ASEAN.

Po zavedení dohody Vietnamská vláda plánuje redukovat cla například takto:

  • téměř celá strojní výroba – od cla osvobozena
  • textil – cel zcela zproštěn
  • přibližně polovina farmaceutických výrobků – od cla osvobozena hned, přičemž druhá polovina do sedmi let
  • náhradní díly a autosoučástky – od cla osvobozeny po sedmi letech
  • motocykly s obsahem motoru vyšším než 155 ccm – od cla osvobozeny za sedm let a automobily o tři roky později, s výjimkou automobilů s větším motorem (nad 3000 ccm u benzínových motorů a  nad 2500 u naftových motorů), které budou od cla osvobozeny za devět let
  • chemických exportů – od cla zproštěno zhruba 70 %, zbytek v průběhu tří, pěti a sedmi let
  • mražené vepřové maso a polotovary – od cla osvobozeny za sedm let, mléčné výrobky za pět a kuřecí maso za deset let
  • ryby – po zavedení od cla osvobozen losos, platýs, pstruh a langusta; ostatní druhy po třech letech
  • víno a lihoviny – od cla osvobozeny za sedm let, pivo až za deset let

Vietnam bude dál uplatňovat celní sazby a kvóty WTO na rafinovaný cukr, sůl a vajíčka.

Ze strany EU budou redukce obchodních bariér následující:

  • textil a obuv – od cla bude rozprostřené, kde pro citlivé zboží bude přechodná doba mezi 5 a 7 lety a pro méně citlivé zboží 3 roky
  • od cla bude osvobozena bílá rýže v maximálním množství 30 000 tun, loupaná rýže v maximálním množství 20 000 tun a aromatická rýže v maximálním množství 30 000 tun; clo na zlomkovou rýži bude sníženo o 50 % a zbytek poté lineárně v průběhu 5 let
  • zproštění od cla se týká kukuřice cukrové (max. 5000 tun), kukuřičných pelet, česneku (max. 400 tun), hub (max. 350 tun), cukru a produktů s vysokým obsahem cukru (kombinovaně max. 20 000 tun), maniokového škrobu (max. 30 000 tun), surimi (max. 500 tun) a nakládaného tuňáka (max. 11 500 s přísnou regulací týkající se původu)
  • neupravované krevety budou od cla osvobozeny
  • pangas (sumeček siamský) bude od cla osvobozen za 3 roky

Co je to clo?

Clo je druh daně uvalené na zboží dovážené ze zahraničí nebo vyvážené do zahraničí. Je vybírána orgány dané země ze zboží nebo služeb, které pocházejí ze zemí původu nebo jsou do těchto zemí zasílány. Clo může být vybíráno buď při dovozu nebo vývozu zboží, nebo při jeho přepravě přes státní hranice dané země. Cílem cel je chránit místní podniky před zahraniční konkurencí a také vytvářet příjmy pro vládu.

Výše cla se značně liší v závislosti na druhu zboží nebo služeb a zemi původu. Vysoká celní sazba se obvykle vybírá na zboží, které je velmi podobné zboží, které již vyrábějí místní podniky, aby se zabránilo nekalé konkurenci. Různé země mají také různé smlouvy nebo ujednání, které mohou rovněž ovlivnit výši uloženého cla.

Clo je spornou otázkou, neboť podniky a spotřebitelé mají často pocit, že vytváří nespravedlivé podmínky pro mezinárodní obchod. To platí zejména v případě, kdy cla zvyšují cenu zboží. V některých případech může vláda nabídnout místním podnikům pobídky nebo dotace, aby snížila celní zátěž nebo usnadnila konkurenci dovozu.

Navzdory těmto argumentům však clo zůstává důležitou součástí světového obchodu. Z pohledu podniků může clo pomáhat chránit místní výrobce, zatímco z pohledu vlády může poskytovat stálý tok daňových příjmů na úhradu veřejných služeb. Je tedy pravděpodobné, že clo zůstane důležitou součástí systému světového obchodu i v příštích letech.

Zajímavosti o cle

Clo možná není nejzajímavější téma k hovoru, ale existuje několik zajímavých faktů, které o něm mnoho lidí neví.

  • Každá země má svá vlastní celní pravidla a předpisy. Většina zemí vyměřuje clo, když zboží vstupuje do země z jiné země. To má zajistit, aby se zboží dováželo a vyváželo v souladu s celními předpisy dané země.
  • Clo se vztahuje pouze na zboží, které překračuje hranice, a zboží, které zůstává uvnitř téže země, je od tohoto cla osvobozeno.
  • Sazba daně závisí na druhu zboží a liší se podle původu a místa určení zboží.
  • Clo může být zvýšeno nebo sníženo v závislosti na politické situaci mezi dvěma zeměmi.
  • Cla se také nazývají cla a jsou to daně, které platí spotřebitel při vstupu zboží do země.
  • Cla mohou být komplikovaná a na stejné zboží se mohou vztahovat různé celní sazby.
  • Evropská unie (EU) uplatňuje jednotnou celní politiku, pokud jde o dovoz ze zemí mimo unii. To znamená, že jakmile zboží vstoupí na území EU, může se volně pohybovat, aniž by muselo platit dodatečné clo.
  • Ve Spojených státech podléhá zboží dovážené z jiných zemí obecně clu ve výši až 6,5 %.
  • Sazba cla na některé zboží může být snížena nebo zvýšena v závislosti na pravidlech Světové obchodní organizace (WTO).

Clo možná není pro všechny tím nejzajímavějším tématem na světě, ale pochopení jeho fungování může pomoci zajistit, aby bylo zboží do země dováženo v souladu s místními zákony.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang