Plánujete nové bydlení nebo rekonstrukci?

Plány na nové bydlení? Formou stěhování, rekonstrukce či rovnou koupě nového bytu nebo zahájení stavby rodinného domku? Financování nové nemovitosti nebo kompletní rekonstrukce představují velký krok a finanční zátěž na mnoho let. Jak se vyrovnat s hypotékou a jak ohlídat rozpočet při samotné rekonstrukci nebo stavbě?

Při výběru nového bydlení lidé sahají nejen hluboko do svých úspor, také jsou často nuceni dopomoci si k vysněné nemovitosti hypotékou. Ta představuje finanční zátěž na dlouhou řadu let.

Nikdy nelze předvídat, co se v průběhu let stane, a proto je vhodné se pojistit právě proti takovým případům, které vedou k neschopnosti hypotéku splácet. Pojištěná půjčka je chytré řešení, kterým lze za rozumnou cenu dobře ochránit finanční stabilitu ve chvíli, kdy se splácí větší finanční závazky jako je právě hypotéka.

Pojištění schopnosti splácet totiž chrání před dlouhodobými i krátkodobými riziky jako je úmrtí či invalidita, pracovní neschopnost, nebo ztráta zaměstnání či případy péče o své nejbližší.

Kdy sáhnout po úvěru

Při zvažování úvěru na rekonstrukci stávajícího bydlení, je dobré si rozmyslet, kolik financí bude opravdu potřeba, a pokud se jedná o rozsáhlejší zásahy, zda nebude výhodnější využít například finance ze stavebního spoření nebo zvolit hypotéku na rekonstrukci.

Spotřebitelské úvěry či úvěry na bydlení bývají zatíženy vyššími úrokovými sazbami, a proto je nutné s nimi nakládat s rozvahou. Také zde je samozřejmě vhodné využít pojištění schopnosti splácet. Vždy také pečlivě vybírat banku. Preferovat stabilní a zavedené bankovní domy s širokou nabídkou produktů.

Ohlídat si rozpočet rekonstrukce nebo stavby

Ve chvíli, kdy vlastník nemovitosti přistupuje k samotné rekonstrukci nebo stavbě nového rodinného domku, přichází další část zodpovědnosti a tou je výběr vhodné stavební firmy či dodavatele stavby. Šťastnou rukou při výběru lze ušetřit nejen značnou část nákladů finančních, nýbrž také časových.

A proto pokud chce člověk bydlet v novém brzy, měl by svěřit práci do rukou profesionálům. Při rekonstrukci či stavbě na klíč odpadají starosti se zařizováním, hlídáním a koordinací prací jednotlivých stavebních profesí, o to se postará hlavní stavební firma.

Tu lze kontrolovat i díky transparentnímu účtu, kde přesně zákazník vidí, kolik jej jednotlivé práce i materiál stojí. Systém transparentní dodávky stavby je v ČR stále oblíbenější. Tato služba umožňuje mít celou zakázku pod kontrolou i finančně, přestože zodpovědnost zůstává na straně stavební firmy.

Nahlížení do účetnictví je samozřejmostí. Maximální transparentnost, kdy má zákazník přehled o každé platbě týkající se stavby a nakoupeného materiálu. Inovativní a vítaná je také možnost si libovolnou dodávku zajistit sami. Při stavbě rodinného domu se to může týkat například oken. Některý z klientových příbuzných podniká s výrobou oken a stavební firma mu umožní, aby si okna zajistili sami.

Jak dlouho trvá realizace stavby

Z převážné většiny případů mají zákazníci již vypracovaný návrh, zakoupený pozemek a po stavební firmě žádají jen realizaci projektu, která může zabrat přibližně rok. V případě, že klient projekt vypracovaný nemá, ani zatím nezakoupil odpovídající parcelu, protáhne se doba stavby až na tři léta. Přičemž nejvíce celý projekt zpomalují administrativa, povolení a souhlasy se stavbou.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang