Peníze z první výplaty a brigád neroztočte všechny, část házejte do „kasičky“

Každý člověk si určitě pamatuje svoji první výplatu. Získání svého vlastního příjmu vždy znamená velký milník v životě. A ještě lepší je mít to štěstí, že první práce splňuje očekávání. Zažít tu radostnou chvíli, kdy v hrsti člověk drží své první peníze, které si vydělal je samozřejmě skvělé. Ovšem jak s penězi naložit?

Pro každého dospělého člověka je důležité vědět, jak se vypořádat s finančními záležitostmi. Pokud předtím člověk nezažil ten pocit, kdy má vlastní peníze, nemá ponětí, jak je vzhledem ke svým představám využívat svou první výplatu a mnohé lidi láká její rozfofrování.

Co udělat s první výplatou

První výplata je jako první krok do světa financí, bank a ekonomických záležitostí, které jsou pro všechny lidi důležité. Je to slibný začátek. První výplata je také osvobozující. Možnost se cítit sebevědomě a pohodlně je nesmírně důležitá. Dává nám jistotu, že se postupuje správným směrem.

Určitě je skvělé, když si člověk konečně může koupit to, po čem touží ze své první výplaty. Spousta lidí si přivydělávala již při svém studiu pomocí brigád.

Studovat a pracovat na plný úvazek během školního roku je obtížné pro každého studenta. S nedostatkem peněz může být obtížné uspokojit veškeré finanční potřeby. Naštěstí je tu brigáda.

Brigáda při studiu

Brigáda pro studenty nabízí více užitečných výhod a i tak je efektivním způsobem, jak skloubit studium s prací. Brigáda je ideální pro studenty, protože poskytuje více flexibilního času. Mohou pracovat v rámci časových omezení, které jsou pro ně pohodlné.

Není proto vůbec zvláštní, že studenti hledají, jak si vydělat při studiu.

To nejen umožňuje pevně stanovit si čas pro práci, ale také ušetří čas a energii, kterou mohou využít k aktivitám souvisejícím se studiem. Brigáda poskytuje skvělou příležitost získat praktické zkušenosti a být připraven na budoucí výzvy na trhu práce.

Díky práci během studia si může student sám hradit náklady na veškeré školní potřeby. Získání nových pracovní zkušeností poskytne také nové přátelé a umožní rozšířit profesní síť a dosáhnout úspěchu.

I když je zřejmé, že sektor brigád nabízí více výhod pro studenty, musí se každý zájemce o brigádu předem dohodnout na tom, kolik hodin práce bude dělat v závislosti na zátěži svých studijních aktivit.

Jak šetřit peníze

Spousta lidí se bojí své peníze hned investovat. Investice bývají rizikové v závislosti na možnosti zisku. Proto se občas hodí využít nerizikové produkty, do kterých člověk může vložit své peníze. Jedním z nich je například stavební spoření.

Stavební spoření má velkou výhodu v tom, že nezáleží na tom, kdy si ho člověk založí. Může si ho založit v lednu, červenci, nebo třeba v prosinci. Za každý rok, ve kterém uspoří majitel stavebního spoření alespoň 20 tisíc korun, totiž získá navíc maximální státní podporu ve výši dvou tisíc korun.

Pokud dotyčný nechce o příspěvky od státu přijít, nesmí během této doby s uloženými penězi na stavebku nakládat.

Dávat část výdělku na stavební spoření, je určitě rozumné. Pokud bude student spořit peníze už z brigády na střední škole a pak na vysoké, může mít za šest let naspořeno kolem 150 tisíc korun a pomoci si tak k lepšímu bydlení. Navíc ke stavebnímu spoření je možné získat výhodně úvěr či hypotéku na bydlení, a tak pro šetřivé studenty, kteří si vydělávají na brigádách, nemusí být problém získat vlastní bydlení.

Stavební spoření se uzavírá na 6 let. Pokud po šesti letech ještě člověk peníze nevyužije, může spořit dál, nebo uzavřít novou smlouvu. Pokud si student na brigádě nevydělá dost, aby během roku naspořil 20 tisíc korun, mohou mu přispět rodiče nebo prarodiče.

V současné době je šetření peněz často klíčovou součástí každodenního života. Zajišťování finanční stability s ohledem na budoucnost je něco, co by mělo být prioritou každého.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang