Jak mohou studenti získat peníze na studium?

Získat peníze na studium může být pro mnoho studentů náročný úkol. Vzhledem k rostoucím nákladům na školné a životní náklady může být pro studenty obtížné získat finanční pomoc potřebnou k financování studia. Naštěstí mají studenti k dispozici řadu možností, jak získat peníze na studium.

Výdajů na studium není málo. Když si člověk spočítá cenu za dopravu, stravu, ubytování a učební pomůcky, jako jsou skripta, učebnice a třeba notebook, zjistí, že je na několika tisících měsíčně.

A to nemluvě o mimoškolních aktivitách, sportu, kultuře a občasné zábavě s ostatními studenty. Kde tedy vzít peníze na studium? Naštěstí existuje několik možností, jak si během několikaletého studia finančně přilepšit.

I když přece jen nějakou podporu z rodiny student má, může převzít alespoň část zodpovědnosti na sebe a rodičům finančně ulevit.

Stipendia

Jedním z nejčastějších způsobů, jak studenti získávají peníze na studium, je žádost o stipendia. Stipendia jsou obvykle založena na zásluhách, což znamená, že jsou udělována studentům s obzvláště dobrými studijními nebo mimoškolními výsledky.

Stipendium může být buď ubytovací, nebo prospěchové. Nejčastěji nabízejí vysoké školy stipendium na ubytování. Pro získání stipendia je třeba řídit příslušným stipendijním řádem.

Prospěchové stipendium uděluje škola studentům v těžké sociální situaci, u nichž rodina nedosahuje násobku životního minima stanoveného zákonem, jedná se tedy o stipendium sociální. Také u prospěchového stipendia se dá získat pár set až tisíce korun za školní rok.

Pilní a pracovití studenti, kteří nepřekročí určitý studijní průměr, se mohou dostat do lákavých stipendijních programů, a to např. za skvělé výsledky ve vědecké a výzkumné činnosti, za sportovní výkony či na podporu tvůrčí činnosti

Na rozdíl od studentských půjček se stipendia nemusí splácet a jsou tak považována za jednu z nejlepších forem finanční pomoci. Stipendia jsou udělována organizací, nadací nebo nějakou firmou. Samozřejmě mohou být také udělována školou.

Výše stipendia může být velmi různá, od několika tisíc měsíčně až po plné stipendium pokrývající školné, poplatky a výdaje za celý studijní program.

Brigády – osvědčená klasika

Většina studentů využívá možnosti zkrácených pracovních úvazků a jednorázových občasných zaměstnáních v podobě brigád. Nabídka je dnes velice pestrá a vybere si opravdu každý. V tomto případě platí, že kdo chce, práci si najde.

Navíc brigády nabízejí studentům skvělý způsob, jak získat neocenitelné zkušenosti a zároveň si při tom naplnit peněženku. Mnoho podniků rádo přijme ochotného studenta. Některé větší společnosti nabízejí stáže určené speciálně pro studenty, kteří tak mohou získat zkušenosti související s jejich profesní kariérou.

Pokud bude mít student štěstí, narazí na zajímavou brigádu, která bude navíc velmi dobře placená. Vliv na výši mzdy má i kraj a město, ve kterém se brigáda koná. Lákavá práce bývá pro chlapce a dívky v podobě hostesek a promotérů nebo u společnosti provozující telemarketing. Telefonickým voláním klientům si však vydělá málokdo.

Ovšem digitální věk otevřel studentům zcela nové možnosti zaměstnání. Ať už jde o psaní textů pro webové stránky firem nebo navrhování log pro začínající firmy, možností je nekonečně mnoho.

Kde hledat brigády?

Nejširší a nejrozmanitější nabídka je rozhodně na internetu. Existuje mnoho inzertních serverů, kde se dají sehnat poměrně slušné nabídky práce od seriózních zaměstnavatelů, na které můžete hned reagovat.

Rovněž se lze zaregistrovat do některé z agentur, jež se zaměřují přímo na studentské brigády. Ta bude posílat nabídky podle časových možností a požadovaných kritérií. Nevýhodou je, že si agentury strhávají poplatky z příjmu za zprostředkování.

Také jde zde možnost najít si práci, která bude velmi blízká k studijnímu oboru. To může pomoci prohloubit znalosti a třeba se student v dané firmě postupně vypracuje na nějakou zajímavou pozici na plný úvazek. Ideální variantou je tedy spojit finanční odměnu s praxí.

Studentské půjčky

Vzhledem k tomu, že mladí lidé čím dál více touží po vyšším vzdělání a narůstá počet vysokoškoláků, reagují také banky. Studenti jsou pro bankovní sektor zajímavou cílovou skupinou, té nabízejí tzv. studentské půjčky.

Studenti si mohou vybrat jak bankovní půjčky, tak nebankovní půjčky. Ač je mnoho lidí proti nim, některým studentům mohou pomoci. V zahraničí jsou budoucími studenty vysokých škol hojně využívány.

Ač se zdá, že je dnes normální žít na dluh, představa, že mladý člověk vystuduje vysokou školu s úvěrem na krku, je dosti svazující. Tuto formu studentské půjčky je proto nutné dopředu dobře promyslet.

Výhodou těchto produktů jsou nízké úrokové sazby a nulové poplatky. Studentské půjčky lze často začít splácet až po ukončení studia. Během absolvování školy je však nutné hradit bance úroky z půjčky.

Studentské půjčky jsou určeny především pro studenty vysokých a vyšších odborných škol. Podmínkou bývá denní studium a věk maximálně 26 let.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang