Vše o povinném ručení. Výpočet, cena, porovnání

Povinné ručení je smlouva mezi řidičem a pojišťovnou. Motorista se zavazuje, že zaplatí cenu pojistné smlouvy, nazývanou pojistné, a že bude dodržovat stanovená pravidla. Na oplátku se pojišťovna zavazuje uhradit výdaje spojené s nehodou nebo jinými škodami.

Zákonné pojištění osobního automobilu je v České republice povinné a poskytuje určitou finanční ochranu v případě nehody. Je však dostatečné? Jaká je cena? Jak pojištění auta funguje a jaké druhy krytí jsou k dispozici?

Každý typ pojistného krytí má stanoven limit, což znamená, že pojišťovna nevyplatí za pojistnou událost více, než je tato částka. Pro každé z povinných krytí je nutné zakoupit určité minimální limity. Vzhledem k vysokým nákladům spojeným s vážnými nehodami si většina řidičů kupuje limity krytí nad rámec minimálních požadavků.

Pojištění vozidel poskytuje krytí pro:

 • Odpovědnost – právní odpovědnost vůči ostatním za škody na zdraví nebo majetku
 • Majetek – poškození nebo odcizení vozidla
 • Lékařské ošetření – náklady na léčbu zranění, rehabilitaci a někdy i ušlou mzdu a pohřební výlohy

Spotřebitelé si k povinnému ručení běžně pořizují další volitelná pojištění, jako je komplexní pojištění a havarijní pojištění. Zákonem předepsaná pojištění vozidel kryjí škody způsobené třetím stranám, ovšem nekryjí škody na vozidle vlastním. Jaký je rozdíl mezi povinným a havarijním pojištěním?

Zatímco povinné ručení, jak název napovídá, je zákonem dané, havarijní pojištění je dobrovolné. Nicméně velmi doporučované.

Havarijní pojištění uhradí škody na vozidle, které vzniknou v důsledku srážky s jiným vozidlem nebo jiným objektem, např. stromem nebo svodidly, pokud je zavinil pojistník. Havarijní pojištění sice neuhradí mechanickou závadu nebo běžné opotřebení vozu, avšak pokryje škody způsobené výmoly nebo převrácením vozu.

 • Komplexní pojištění poskytuje krytí proti krádeži a škodám způsobeným jinou událostí než srážkou, jako je požár, povodeň, vandalismus, krupobití, pád kamení nebo stromů a další nebezpečí.
 • Pojištění skel poskytuje krytí před poškozením čelního skla. Některé pojistné smlouvy na automobily zahrnují krytí skel bez spoluúčasti, které se vztahuje i na boční a zadní skla a skleněné střešní okno.

Porovnání pojištění auta

Srovnání povinného ručení se může na první pohled zdát velmi komplikované. Na českém pojišťovacím trhu funguje velký počet pojišťoven, které nabízejí zákonnou pojistku na auto. Vyznat se v jednotlivých nabídkách je proto mnohdy velkým zásahem do času a energie každého zájemce o povinné ručení.

Porovnání pojištění auta však nemusí znamenat nekonečné hodiny strávené prolistováváním nabídek jednu po druhé. Díky digitalizaci a online kalkulačce lze porovnat pojištění během několika málo minut a vybrat si takové, které nejlépe odpovídá požadovaným parametrům, typu auta a ceně.

Výpočet povinného ručení

Jak vypočítat povinné ručení? Dle četných průzkumů Češi častokrát na pojištění přeplácejí, aniž by si toho ve většině případů byli vědomi. Důvodem bývají balíčky pojištění automaticky přidružené k nákupu auta, případně neochota řidičů probírat se mnohdy nepřehlednými nabídkami pojišťoven či komplikovaná výpověď předchozí smlouvy.

Vypočítat cenu povinného ručení není tak složité, jak může na první pohled působit. Internetová kalkulačka spočívá vše do dvou minut.

S tím však pomáhá online výpočet povinného ručení. Kalkulačka pracuje na základě mnoha údajů o daném automobilu a vlastníkovi vozidla. Rozlišuje typ auta od osobního, přes nákladní, po motocykly, dále je podstatný způsob užití (běžný provoz, taxi, autoškola, apod.), značka, model, objem a výkon motoru.

U motoristy jsou pak směrodatné následující údaje:

 • Fyzická či právnická osoba nebo podnikatel (OSVČ)
 • Jméno, příjmení a věk
 • Bydliště
 • Vlastník vozidla
 • Provozovatel zapsaný v malém technickém průkazu (TP)
 • Délka předchozího pojištění
 • Počet způsobených nehod

Reprezentativní příklad výpočtu povinného ručení: Osobní typ vozidla určený k rozvozu zboží, značky Renault Fluence, s objemem motoru 1598 ccm a výkonem 81 kW. Vlastník vozidla je osoba samostatně výdělečně činná a je zároveň provozovatelem uvedeným v malém TP. Věk 40 let, bydliště Praha. Přechozí nehody žádné a délka minulého pojištění maximální.

Povinné ručení – cena

Povinné ručení – cena dle tohoto příkladu vychází nejlevněji na 316 Kč měsíčně, ročně pak na 3802 korun. Možnost platit pololetně 2 113 Kč nebo čtvrtletně 1 056 Kč. K povinnému ručení je možné připojistit také střet se zvěří, zavazadla, přírodní rizika, všechna skla nebo odcizení vozidla.

Kalkulačka povinného ručení, kde lze najít pohromadě nabídky pojišťoven, je k nalezení na ePojistka.cz. Vypovědět původní smlouvu lze před koncem smluvního období, při nespokojenosti s plněním, při odhlášení vozu z registru silničních vozidel, při přepisu auta na nového majitele, nebo do dvou měsíců od uzavření smlouvy.

Platnost autolékárničky

K provozu auta se váže nejenom nutnost mít sjednané povinné ručení, nýbrž také další záležitosti, jakými je například autolékárnička. Platnost autolékárničky je standardně čtyři roky s tím, že veškerý obsah musí být kompletní, platný a připravený k užití. Optimální je zakoupit v lékárnách autolékárničku již hotovou, připravenou a vyhnout se tak povinnosti shánět každý kus výbavy zvlášť.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang