Úvěr ze stavebního spoření – překlenovací, kalkulačka

Úvěry ze stavebního spoření jsou oblíbené. Je možné využít dva druhy úvěrů ze stavebního spoření, a to řádný úvěr a překlenovací úvěr. Řádný úvěr ze stavebního spoření přináší jistý úrok a možnost splacení kdykoli. Meziúvěr neboli překlenovací úvěr přináší řešení pro dobu získávání stavebního spoření. Jak funguje stavební spoření? Kdy využít kalkulačku stavebního spoření? Na co lze využít peníze ze stavebního spoření?

Stavební spoření je typ úvěru, který poskytuje výhodné úrokové sazby a možnost získat vysoký obnos finančních prostředků. Vypůjčit si finanční prostředky lze v řádech desítek tisíců i milionů korun.

Získané prostředky z řádného nebo překlenovacího stavebního úvěru lze využít pouze na financování, které souvisí s bytovými potřebami. Je potřeba splnit tři zákonné podmínky pro získání.

Zákon o stavebním spoření

Stavební spoření je řízeno zákonem o stavebním spoření č. 96 /1993 Sb. Takové stavební spoření může poskytovat ČSOB Stavební spořitelna (dříve Českomoravská stavební spořitelna, nebo také ČMSS), Raiffeisen stavební spořitelna, MONETA, Komerční banka, Modrá pyramida nebo také Stavební spořitelna od České spořitelny.

Každá ze spořitelen může nabízet různá procenta k zhodnocení. Obecně lze konstatovat, že stavební spoření představuje jednu z nejvýhodnějších forem, jak lze úspory navyšovat.

Úvěr ze stavebního spoření poskytuje finanční pomoc pro případy výstavby nebo koupě domu či bytu, avšak i rekonstrukce nebo splacení vkladů do členských fondů. Zákon o stavebním spoření přesně určuje, na co lze finance využít.

Stavební spoření a státní podpora

Klienti stavebních spoření dosahují na vyšší zhodnocení. Finance navíc představuje státní podpora stavebního spoření. Maximální státní podpora je v jednom kalendářním roce dva tisíce korun na fyzickou osobu. Právnické osoby na příspěvek nárok nemají. Výpočet podpory je deset procent z částky, která je naspořená.

Nárok na státní podporu má občan České republiky, avšak také Evropské unie, který má povolení k pobytu v České republice. V případě, že má klient více účtů stavebního spoření, stát přispěje na všechny, u kterých si o příspěvek dotyčný zažádá. Maximální výše podpory jsou však zmíněné dva tisíce korun za rok. Státní podpora stavebního spoření je vázána na osobu.

Státní příspěvek má určitá omezení. V případě, že stát přispěje na stavební spoření, musí se všechny odpovídající finance ponechat na účtu minimálně šest let. V případě, že se na peníze sáhne dřív a peníze si žadatel vybere před určenou dobou, automaticky ztrácí nárok na příspěvek od státu.

Úvěr vs. stavební spoření – porovnání

Zatímco stavební spoření lze využít po uplynutí spořicí doby na cokoli, u úvěru ze stavebního spoření je tomu jinak. Je určeno pouze pro bytové potřeby a jejich financování. Podmínky spoření i úvěru jsou závislé na vybraném poskytovateli, avšak mají základní principy obdobné.

U výběru úvěru ze stavebního spoření je dobré kalkulovat s faktorem poplatku za vedení, výší sjednaného spoření, úrokovou sazbou za spoření a za úvěr. Poplatek za vedení spoření se pohybuje kolem 300 Kč. Úrok za spoření závisí stejně tak jako úrok za úvěr na podmínkách poskytovatele.

Nejčastější faktory, zabraňující využití řádného úvěru ze stavebního spoření jsou:

  • krátká doba spoření
  • málo prostředků vložených na účet stavebního spoření
  • kombinace obojího

Stavební spořitelny mají na výpočet možností řádného úvěru ze stavebního spoření své specifické metody a čísla. V konečném důsledku je velice složité určit, co přesně hraje významnější roli. Nicméně délka trvání spoření a aktuální částka na účtu jsou rozhodujícími faktory, které mohou výrazně ovlivnit získání úvěru.

Jak funguje stavební spoření

Před uvažováním nad úvěrem ze stavebního spoření je dobré vědět, jak funguje stavební spoření. Stavební spoření se zpravidla uzavírá na dobu šesti let. Uzavřít ho lze i na dobu neurčitou.

Podmínkou pro vyplacení státní podpory je tzv. vázací lhůta, která musí trvat minimálně šest let. Teprve po tomto období může dojít k vypovězení smlouvy a vybrání celkového vkladu. Smlouvu lze případně dále prodloužit.

Stavební spoření je ideální pro ty, kteří si mohou dovolit spořit finance stranou s tím, že je v následujících šesti letech nebudou potřebovat. V případě, že se klient rozhodne naspořenou částku vybrat dříve, přijde o státní příspěvek. Navíc bude muset s největší pravděpodobnosti uhradit poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

To, jakou částku bude klient stranou spořit, záleží pouze na něm. Vyplatí se dávat stranou alespoň dvacet tisíc korun ročně. Měsíčně se jedná o necelé dva tisíce korun. Jedná se o podmínku, aby klient dosáhl na maximální příspěvek státní podpory spoření od státu.

V rámci spoření má člověk velkou volnost, pokud jde o vklady na účet. Peníze na stavební spoření je možné vkládat prakticky kdykoli. Může se tak jednat o vklady měsíční, půlroční nebo také nepravidelné, které si klient rozvrhne podle svých vlastních možností a potřeb.

Jak vybrat stavební spoření, cesta pro nejlepší stavební spoření

Vybrat nejlepší stavební spoření není jednoduchou záležitostí. Přestože by se mohly jednotlivé nabídky navzájem podobat, není tomu tak. Liší se především úrokové sazby a poplatky. Každý z poskytovatelů má své vlastní podmínky a možnosti. Zatímco jedna instituce požaduje procentuální poplatek za uzavření smlouvy, jiná tento úkon nabízí zdarma.

Zhodnocení úspor se váže na předem určenou a sjednanou úrokovou sazbu, která se může pohybovat kolem podobné výše. Ne vždy je však totožná u dvou poskytovatelů stavebního spoření. Stejně tak je tomu i u způsobu uzavření. Některá z nabídek lze uzavřít pouze na pobočkách, jiné dokonce i online.

S tím, jak vybrat stavební spoření s nejvyšším zhodnocením a ušetřit čas s porovnáváním jednotlivých nabídek na trhu, může pomoci kalkulačka stavebního spoření.

Nejvýhodnější stavební spoření – kalkulačka, srovnání stavební spoření

Cestu, jak vybrat to nejvýhodnější stavební spoření, usnadní online kalkulačka, která funguje na principu interaktivního formuláře. Žadatel může využít jak obecné portály, které seskupují aktuální nabídky na trhu a hodnotí je mezi sebou, tak i oficiální webové kalkulačky poskytovatelů.

S výběrem stavebního spoření s nejvyšším zhodnocením pomůže kalkulačka stavebního spoření.
S výběrem stavebního spoření s nejvyšším zhodnocením pomůže kalkulačka stavebního spoření.

Jedná se o zaručený způsob, jak rychle a přehledně získat představu o nabídkách. Kalkulačka pro nejvýhodnější stavební spoření zhodnotí nejen podmínky, které určuje spořicí instituce. Bere v potaz i možnosti a požadavky samotného zájemce o spoření.

Kalkulačka stavebního spoření dohledá i stavební spoření zdarma

Po zadání vstupních parametrů vyhledává kalkulačka stavebního spoření možnosti, které může zájemce posléze sjednat. Vyhledávání nabídek je pouze předběžným zájmem, nemusí se tedy bát, že sjedná spoření, které by si pouze konfiguroval na základě formuláře.

Do kalkulačky stavebního spoření se zpravidla zadává:

  • měsíční vklad, který by zájemce chtěl pravidelně ukládat
  • preferovaná doba spoření

Na základě měsíčního vkladu a doby spoření kalkulačka vypočte částku, kterou si osoba sama naspoří, jakou výši získá díky státní podpoře a jaké úroky lze díky nabídce získat. Během několika málo chvil člověk ví, kolik korun by za daný časový horizont získal.

Nejlepší stavební spoření lze získat díky mnoha akcím, které mohou pomoci k rychlejšímu rozhodování. Akce na stavební spoření často přicházejí s časově omezenými nabídkami a s příslibem stavebního spoření zdarma, tzn. s nulovými poplatky.

Na druhou stranu stavební spoření zdarma je většinou poskytováno na určitou a relativně omezenou dobu. Je potřeba s tímto faktem při výběru počítat.

Stavební spoření pro děti – srovnání

Ve většině případů slouží stavební spoření k pořízení bydlení nebo na jeho rekonstrukci. Peníze je však možné využít na cokoli. Z tohoto důvodu je možné využít stavební spoření jako šetření pro děti. Rodiče jej zakládají potomkům, aby jim pomohli do začátku samostatného života.

Srovnání stavebního spoření pro děti funguje stejně. Lze využít kalkulačky standardního stavebního spoření. Záleží pouze na výhodách, které spoření přináší.

TIP: Kde lze získat hypotéku pro mladé a jaké jsou její podmínky?

Stavební spoření – akce, poplatky a sankce

Poplatky a sankce jsou často negativním faktorem, který se vyskytuje prakticky u každé spořitelny. V naprosté většině případů se jedná o poplatek za uzavření smlouvy, který zpravidla bývá jedno procento z částky, která je cílová.

Další poplatky a sankce jsou za vedení účtu, kde taková sazba závisí na konkrétní stavební spořitelně. Klient se nevyhne dalším poplatkům v případě, že vybere peníze předčasně. U zrušení je potřeba počítat s tím, že se finance vyplácí po výpovědní době tři až šest měsíců.

Na co využít peníze ze stavebního spoření

Odpověď na otázku, na co využít peníze ze stavebního spoření, je jednoduchá. Na cokoliv. Přestože stavební spoření slouží ve většině případů k pořízení nebo rekonstrukci bydlení, může být využito také na koupi nového auta, případně na splacení jiného úvěru.

Stavební spoření může být založeno také k vytvoření finanční rezervy na důchod nebo na pořízení vlastního bytu nebo domu. Jelikož se jedná o dobré zhodnocení peněz na trhu, důvodů může být nespočet.

Úvěr ze stavebního spoření, jaký má stavební spoření úrok

Kalkulačka úvěru ze stavebního spoření poskytuje fixní úrokovou sazbu během celé doby a možnost předčasného splacení. Peníze z úvěru ze stavebního spoření nelze využít na cokoli, na rozdíl od naspořených peněz. Finance z úvěru ze stavebního spoření lze využít pouze na bydlení.

Může se jednat o nákup pozemku, koupi družstevního bytu nebo různé opravy, rekonstrukci či zmodernizování bydlení. Na úvěr ze stavebního spoření dosáhnou ti, kteří mají stavební spoření sjednané minimálně na dva roky a mají naspořenou určitou částku, zpravidla kolem padesáti procent z cílové částky.

Úvěr ze stavebního spoření je spořitelnami poskytován většinou až do výše cílové částky, kterou si chce klient naspořit. Jedná se o částku odpovídající rozdílu, který je mezi naspořenou a cílovou částkou. Stavební spoření úrok je závislý na nabídkách poskytovatelů.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření – kalkulačka

Překlenovací úvěr, označovaný také jako meziúvěr, je alternativou ke standardnímu úvěru v případě, že žadatel například nesplnil některé podmínky, které řádný úvěr vyžaduje.

Je využíván v naprosté většině případů jen dočasně, než se vyřeší překážky u řádného úvěru. Následně se pak z překlenovacího úvěru přejde v podstatě automaticky na úvěr ze stavebního spoření.

Kalkulačka překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je skvělým pomocníkem při výběru. Narazit na ni mohou klienti nejen na speciálních portálech, nýbrž i na webových stránkách jednotlivých spořitelen.

Kalkulačka překlenovacího úvěru vypočítá, jak vysoké poplatky za uzavření smlouvy klient zaplatí, případně jaké poplatky mají jednotlivé spořitelny za vedení účtu nebo předčasné splacení.

ČMSS kalkulačka, ČSOB stavební spoření

Stavební spoření u dřívější ČMSS, dnešní ČSOB, neboli stavební spoření s Liškou je možné založit jak online, tak na jednotlivých pobočkách. ČSOB stavební spoření nabízí zhodnocení až 6,3 procenta ročně a nulové vstupní poplatky.

Webové stránky ČSOB spořitelny nabízí také kalkulačky, které je možné dohledat i jako ČMSS kalkulačka, jež přiblíží zájemcům dané podmínky. V ČMSS kalkulačce lze vše vypočítat podle doby spoření a měsíční spořicí částky.

Komerční banka stavební spoření – kalkulačka

Kalkulačka stavebního spoření Komerční banky nabízí stručný přehled podmínek, které banka u stavebního spoření nabízí. Kalkulačka stavebního spoření Komerční banky funguje na stejném principu jako jiné kalkulačky od poskytovatelů.

Kalkulačka stavebního spoření Komerční banky může klientovi pomoci s rozhodnutím, které spoření je pro něj nejvýhodnější. Může si sám volit výši měsíčních splátek a zkoušet maximální možný vklad vůči jeho rozpočtu s ohledem na budoucí zhodnocení.

Komerční banka nabízí roční hodnocení až 6,5 procenta, pojištění vkladů a také možnost sjednání úvěru na bydlení bez zajištění nemovitosti nebo ručitele.

Raiffeisenbank stavební spoření

Stavební spoření Raiffeisenbank lze založit jak na pobočce, tak skrze internetové bankovnictví nebo telefonát. V rámci spoření nabízí zhodnocení vkladů až 6,36 procenta. Raiffeisenbank stavební spoření poskytuje garantovaný tříprocentní úrok z vkladů za rok nebo pojištění až do 100 tisíc EUR.

Raiffeisenbank stavební spoření nabízí možnost, že po šesti letech lze využít peníze na cokoli. Pokud by chtěl klient vypovědět smlouvu dříve, může podat žádost o ukončení stavebního spoření Raiffeisen. Formulář je k dispozici na oficiálních webových stránkách. Při dřívějším ukončení je vyžadován poplatek jedno procento z cílové částky.

MONETA stavební spoření

MONETA stavební spoření nabízí zhodnocení 7,1 procenta ročně. Po splnění podmínek lze získat bonus za sjednání. Sjednání MONETA stavebního spoření je bez poplatku v případě online sjednání či na pobočce, a to při cílové částce nad 200 000 Kč.

MONETA stavební spoření nabízí garantovanou roční úrokovou sazbu tři procenta z vkladu, poplatek za vedení účtu v řádu desítek korun nebo například předčasné ukončení smlouvy po dvou letech zcela zdarma.

Stavební spoření Air Bank

Air Bank stavební spoření nenabízí. Má však alternativu v podobě spořicího účtu s úrokem až 5 % do 250 000 Kč. Podmínkou je minimálně pětkrát do měsíce platba kartou Air Bank. Spoření s Air Bank je možné rozložit do tzv. obálek, které umožňují větší přehled v úsporách.

V případě, že klient peníze z jakéhokoli důvodu rychle potřebuje, může si je bez poplatků převést zpět na běžný účet.

Možností, kde uzavřít stavební spoření nebo úvěr ze stavebního spoření, je celá řada. Důležité je umět najít možné nabídky, dokázat je zhodnotit a porovnat. Díky kalkulačce stavebního spoření má žadatel mnohem méně práce a může si bez problémů vybrat ten nejvýhodnější finanční produkt na trhu.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang