Žádost o malou půjčku krok za krokem

Půjčka může podat pomocnou ruku – na nové auto, rekonstrukci bydlení nebo svatbu snů. Vzít si půjčku však představuje velký finanční závazek v podobě placení úroků. Půjčka přitom může trvat řadu let. Je důležité si promyslet smysl žádosti o úvěr a co to bude stát. Jak o půjčku zažádat?

Co je třeba zvážit před podáním žádosti o půjčku

Než člověk začne uvažovat, notabene žádat o půjčku, měl by zvážit, zda je pro něj úvěr tou správnou volbou.

  • Je půjčka nezbytná? Zadatel by si měl dobře rozmyslet, zda je pro něj půjčka finančně dostupná. Byl by místo toho čas peníze ušetřit, nebo jsou finanční prostředky potřebné naléhavěji? Pokud člověk již měl v minulosti problémy s dluhy, je dobrý nápad brát si nový úvěr?
  • Jaká je bonita? Žádost o půjčku zanechává stopu v klientově úvěrové historii – pokud byla v nedávné době jeho žádost zamítnuta, možná bude lepší, pokusí-li se zlepšit svoji bonitu, než to zkusí znovu.
  • Zahrnuje půjčka poplatky? Liší se to podle věřitele a úvěrového produktu, avšak žadatel by si měl být vědom všech možných poplatků nebo plateb, které mohou vyvstat – například administrativních poplatků, sankcí za pozdní splátky a poplatků za předčasné splacení.

Jaké informace jsou potřeba k žádosti o půjčku?

Při žádosti o půjčku, ať už jde o půjčku v Praze, nebo půjčku v Brně, věřitelé obvykle vyžadují následující informace:

  • Bankovní údaje: číslo účtu, na který chce klient úvěr vyplatit. Půjčku bez účtu lze sjednat výhradně s nebankovní společností, která vyplatí peníze v hotovosti u klienta doma. Například u Providentu.
  • Údaje o zaměstnání: Věřitelé budou chtít vidět potvrzení o příjmu, aby viděli, že je klient schopen půjčku splácet. K potvrzení o příjmu častokrát finanční subjekty žádají i výpisy z bankovního účtu za poslední dva až tři měsíce.
  • Osobní údaje: Věřitelé budou potřebovat celé jméno a datum narození (žadateli musí být alespoň 18 let), a také kolik osob (zletilých i nezletilých) žije ve společné domácnosti, jaké jsou celkové výdaje domácnosti a celkový společný příjem.
  • Doklad totožnosti: Zpravidla občanský průkaz doplněný jiným dokladem (cestovní pas, rodný list, zbrojní pas, atd.) Půjčka na občanský průkaz jako jediný doklad je poskytována veskrze nebankovními subjekty.
  • Výpis z rejstříku trestů: Některé bankovní domy mohou po klientech žádat také výpis z restříku trestů.

Jak požádat o půjčku?

Žádost o půjčku je obvykle jednoduchý proces. Klient se rozhodne, kolik si chce půjčit, a pak jen stačí porovnat nabídky jednotlivých věřitelů. Ideálně online pomocí srovnávače úvěrů, respektive agregátoru půjček.

Rozhodnout se, na co půjčku využít: Vzít si půjčku na zaplacení nadcházející svatby? Půjčit si na rekonstrukci domu? Při žádosti o půjčku se banky pravděpodobně zeptají, na co bude půjčka použita, avšak spotřebitelský úvěr jako takový může být využit na cokoliv. Obvykle jeho úroková sazby bývá nepatrně horší, než u účelové půjčky, například na auto. Proto je lepší se informovat, zda banka neposkytuje účelové půjčky s lepším úrokem.

Rozhodnout se, kolik si půjčit: Může se jednat o malou půjčku na nouzové situace, nebo o vyšší částku na větší nákup. Základ je nepůjčovat si více, než je potřeba, protože z půjčené částky pak bude nutné platit úroky.

Rozhodnout se, jak dlouho půjčku splácet: Je schůdnější splatit půjčku rychle, nebo raději rozložit náklady na několik let? Pozor však na úroky, které se v průběhu času sčítají a které by mohly půjčku prodražit. Doba trvání půjčky může mít velký vliv na výši měsíčních splátek. Čím delší je doba splatnosti, tím nižší budou měsíční splátky, ovšem půjčku bude nutné splácet déle – a celkově klient zaplatí vyšší úroky.

Uvést osobní a finanční údaje: Věřitelé budou požadovat některé osobní údaje, včetně dokladu o příjmu. Existují specializovaní poskytovatelé, kteří nabízejí půjčku bez doložení příjmů ihned. Mají však obvykle vyšší úrokové sazby a nižší výpůjční limity než standardní půjčky.

Vybrat si poskytovatele: To znamená od kterého věřitele si půjčit – různí věřitelé nabízejí různé nabídky a úrokové sazby. Banky jsou při schvalování úvěrů přísnější, než nebankovní instituce.

Peníze z půjčky jsou odesílány hned: Jakmile bude půjčka schválena a smlouva podepsána oběma stranami, měly by být peníze připsány na účet rychle. Jak dlouho to bude trvat, se liší v závislosti na poskytovateli půjčky. Zpravidla do druhého dne, maximálně několika pracovních dní.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang