Fillamentum na pražské burze

Společnost Fillamentum se sídlem v Hulíně se od roku 2011 zabývá výrobou speciálních polymerových produktů. Své produkty dodává jak do průmyslu, tak i hobby uživatelům. Fillamentum spolupracuje s technickými univerzitami a vývojovými centry nadnárodních společností, jako jsou Škoda Auto a Continental.

Fillamentum není jenom obyčejná společnost. Je to příběh vášně, inovace a neustálého hledání nových možností v oblasti 3D tisku. Založená v Praze, Fillamentum se stala jedním z předních světových výrobců a dodavatelů filamentů, které jsou základním stavebním kamenem pro 3D tisk.

Zakladatelé, převážně nadšenci do 3D tisku, si všimli nedostatečné kvality a rozmanitosti dostupných filamentů na trhu a rozhodli se to změnit. Tato touha po lepších možnostech vedla k založení společnosti Fillamentum s jednoduchým cílem: vytvořit výjimečné 3D tiskové materiály.

Působení společnosti se rozkládá do několika segmentů. V roce 2011 Fillamentum zahájilo výrobu plastových trubek, hadiček a dalších komponentů pro automobilový průmysl. V roce 2013 do svého portfolia přidalo trubice pro nápojové obaly a struny pro 3D tiskárny, které od roku 2014 prodává pod značkou Fillamentum.

Inovace, kvalita a ekologie

Společnost Fillamentum rychle získala pověst inovativního výrobce, který klade důraz na kvalitu a spolehlivost svých produktů. Jedním z klíčových prvků, který odlišuje jejich filamenty od konkurence, je pečlivě vybraný materiál a precizní výrobní proces.

Společnost se nebojí experimentovat s různými složeními a barvami, což jí umožňuje nabízet širokou škálu produktů, které vyhovují potřebám různých uživatelů.

Fillamentum také klade velký důraz na udržitelnost a ekologii. Snaží se minimalizovat svůj ekologický otisk tím, že používá recyklované materiály a snižuje množství odpadu ve výrobním procesu. Jejich filamenty jsou navrženy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí, aniž by to ovlivnilo jejich výkon nebo kvalitu.

Výroba speciálních polymerových produktů

V roce 2017 tvořily produkty pro automobilový průmysl 23 % tržeb společnosti, trubice pro nápojové obaly (pivní sudy) 34 % a ochranné obaly pro zdravotnictví a ostatní produkty 2 %.

Fillamentum zdůrazňuje, že segment speciálních polymerových trubek je konzervativní, nabízí stabilní cash flow a společnost dodává do cyklicky různě se rozvíjejících odvětví.

Mezi odběratele společnosti patří například firmy Continental a Tatra.

Produktové portfolio společnosti Fillamentum

Poradci společnosti pro IPO uvádí: „V blízké budoucnosti Fillamentum očekává zahájení spolupráce s významným výrobcem v oblasti automobilového průmyslu. V návaznosti na tuto spolupráci společnost připravuje zavedení systému řízení kvality podle QS 9000, a to k již zavedenému ISO 9001:2009.“

Dalších 41 % tržeb v roce 2017 připadlo na struny, respektive filamenty pro 3D tiskárny. Právě od tohoto segmentu si Fillamentum slibuje největší růst. Od roku 2015 filamenty každoročně rostly o více než 70 %.

V roce 2021 společnost zaznamenala meziroční nárůst celkových tržeb o 3 % na úroveň 75 milionů Kč. I přesto však v roce 2021 vykázala ztrátu ve výši 3 miliony Kč, přestože v předchozích letech dosahovala růstu.

Trh s 3D tiskem

Velikost trhu s 3D tiskem se v roce 2018 odhadovala na zhruba 12 miliard USD. Tato hodnota zahrnuje hardware, materiály, software a služby.

Segment spotřebního materiálu tvoří přibližně 40 % celého trhu, tedy 4,8 miliardy USD. Z toho 66 % připadá na aditivní výrobu, s celkovou hodnotou 3,2 miliardy USD. Tyto informace uvádí společnost Fillamentum ve své prezentaci pro investory.

Mezi roky 2017 a 2020 se odhadoval průměrný roční růst celkového trhu s 3D tiskem na 20 %. Hlavním segmentem produktového portfolia společnosti zůstává výroba 3D filamentů, které představovaly 74 % tržeb v roce 2021. Z toho zvláště hobby kategorie měla podíl až 65 % na tržbách tohoto segmentu.

Na globálním trhu existuje stovky výrobců filamentů a tiskáren pro 3D tisk. Společnost Fillamentum se zaměřuje na segment high-tech filamentů. Mezi své hlavní konkurenty řadí společnosti BASF, Verbatim, Polymaker a Fiberlogy.

Hospodaření společnosti Fillamentum

Mezi roky 2015 a 2017 společnost Fillamentum zaznamenala průměrný roční růst tržeb o téměř 40 %.

Nejsilnějším tahounem růstu byly struny pro 3D tisk, které v roce 2017 dosáhly tržeb 37,2 milionu Kč. V letech 2015 a 2017 dosáhla společnost mírného zisku, v roce 2016 skončila ve ztrátě spojené s přesunem výroby do Hulína. Tento přesun přinesl úspory v dalších letech.

Společnost silně pocítila dopady globální pandemie, která ovlivnila logistické řetězce a chod výroby, zejména v druhé polovině roku 2021. I přes zastavení růstu v roce 2021 společnost neztratila elán, nadále se zaměřuje na inovace a snaží se obnovit růstový trend, který měla před pandemií.

R&D aktivita společnosti v roce 2021 byla intenzivní s cílem rozšířit produktové portfolio. Společnost získala zastoupení pro své produkty v Austrálii a Jižní Africe a připravuje se na znovuotevření trhu v USA.

V reakci na dopady pandemie společnost ukončila projekt TPU pneumatických trubek pro automatizaci a začala se zaměřovat na segment hasících systémů. Navzdory těmto krokům však společnost čelí výzvám v souvislosti s geopolitickou situací v Evropě, zejména se zvyšujícími se cenami vstupních surovin a energií.

Navzdory těmto výzvám získala společnost v roce 2021 ocenění „Material Company of the Year 2021“ v rámci 3D Printing Industry Awards a byla oceněna Cenou Generálního komisaře za Udržitelnost za svou účast na Expo 2020 v Dubaji. Společnost se tak snaží překonat obtíže a pokračovat v růstu a inovacích ve svém odvětví.

Do roku 2022 Fillamentum předpokládala růst tržeb na 163,8 milionu Kč a EBITDA marže na 15 %. Růst společnost očekávala především od segmentu strun pro 3D tisk, i od svých průmyslových segmentů. Společnost počítala s navýšením produkce o 1-2 linky ročně.

Očekávané hospodaření společnosti Fillamentum v dalších letech

V roce 2023 Fillamentum chtěla přesunout část výroby do USA. V plánu bylo přesunout jednu linku z Hulína a v USA pořídit novou linku pro automobilový segment, pro který má nedostatek výrobní kapacity. Zástupci společnosti jako důvody přesunu uvedly 8% clo, délku dopravu přes oceán a ještě delší trvající proces proclení.

Zástupci společnosti věří, že značka „Made in USA“ by byla také plusovým bodem v amerických tendrech. Mezi významné odběratele v USA patří školství.

Akcionářská struktura

Společnost Fillamentum a.s. má v současné době pět akcionářů. Největším akcionářem s 49,84% podílem je finanční investor NWT Holding Limited. Zbývajících 50,16 % vlastní ředitel společnosti Josef Doleček, obchodní ředitel Milan Pivoda, člen dozorčí rady David Vítek a Free float START.

Společnost plánuje uvést na trh až 28,8 tis. nových akcií. Podíl stávajících akcionářů by se tak snížil na 77,64 %. Cenové rozpětí bylo určeno na 816 Kč až 1337 Kč. IPO by tak společnosti za předpokladu prodeje všech nových akcií mělo přinést 23 až 38 mil. Kč.

Prostředky z IPO hodlá Fillamentum využít na:

  • Nákup extruzních linek
  • Přesun linky a expanzi v USA
  • Investice do vývoje a výzkumu
  • Další investice

Pro účely realizace IPO na trhu START v roce 2018 vznikla společnost Fillamentum a.s., do které byl nepeněžitým vkladem do základního kapitálu vložen 100% obchodní podíl společnosti Parzlich s.r.o.. Obchodní činnost nadále provozuje a bude provozovat výhradně společnost PARZLICH s.r.o.

Globální úspěch a společenská odpovědnost

Fillamentum se rychle etablovala na světovém trhu a dnes dodává své produkty do desítek zemí po celém světě. Jejich filamenty jsou oblíbené mezi profesionály i amatéry díky své konzistentní kvalitě a široké škále barev a materiálů.

Společnost neustále investuje do výzkumu a vývoje nových produktů, aby zůstala na špičce technologického vývoje v oblasti 3D tisku.

Nad rámec svého obchodního úspěchu se Fillamentum angažuje i ve prospěch komunity. Podporuje vzdělávací projekty zaměřené na 3D tisk ve školách a poskytuje materiály a know-how potřebné k rozvoji této technologie mezi mladými lidmi.

Fillamentum není jenom obyčejná společnost. Je to příběh lidí, kteří se nebojí snít velké sny a usilují o změnu světa skrze inovativní technologie. Ačkoli sídlí v Praze, Fillamentum má globální dosah a její vliv se stále rozšiřuje, přinášejíc s sebou nové možnosti a příležitosti v oblasti 3D tisku.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang