Hypoteční kalkulačka – výpočet splátky úvěru

Hypoteční úvěr je jedním z nejzásadnějších úvěrů v životě každého člověka. Proto by tedy neměl být jeho výběr uspěchán. Navíc je potřeba se dostatečně informovat, kolik člověk reálně zaplatí, do kdy a také jakým způsobem. To jsou hlavní faktory, které ovlivňují výslednou sumu. Jak ale mohou při výběru pomoci hypoteční kalkulačky a za jak dlouho je vtvořená kalkulace hypotéky?

Samotná hypoteční kalkulačka může pomoci při výběru té správné a hlavně výhodné hypotéky. Na co si ale dát pozor a jaké informace u kalkulaček sledovat?

Splátková kalkulačka

Splátková kalkulačka dokáže vypočítat nejen měsíční splátky dané hypotéky, ale také přidružené poplatky. Přesto je vhodné brát splátkové kalkulačky s určitou rezervou a odstupem.

Představují totiž pouze orientační částky. Pro konkrétní výpočet splátek je vždy nejlepší kontaktovat daného poskytovatele, který hypotéku nabízí.

Výpočet ceny a splátky úvěru

Jaké faktory sledovat pro výpočet ceny a splátky úvěru?

Přestože kalkulačky poskytují mnohdy pouze orientační informace, faktory, které danou cenu ovlivňují zůstávají většinou stejné. Jaké to jsou?

Faktory, které výpočet ceny a splátky úvěru ovlivňují, jsou:

 • doba splatnosti
 • výše úroku
 • velikost hypotéky
 • další závazky

Jak zjistit výpočet splátky úvěru?

Výpočet splátky úvěru

Výpočet splátky úvěru pomocí kalkulačky napoví, jaké měsíční splátky čekají, nebo budou čekat, žadatele o hypotéku (například tu americkou nebo jakýkoli jiný úvěr).

Přesněji se jedná o úvěrové kalkulačky, které nabízí nejen jednotliví poskytovatelé úvěrů a to zdarma na svých webových stránkách, ale také nezávislí poskytovatelé.

Úvěrová kalkulačka může mít ale hned několik podob. Jaké konkrétní kalkulačky se tedy na trhu mohou vyskytovat?

Hypoteční kalkulačka

Hypoteční kalkulačka, která vypočítá orientační cenu měsíčních splátek, může být jak online na webových stránkách bankovních institucí, tak i těch nebankovních.

Nicméně zjištění splátek pomocí hypoteční kalkulačky může být také záležitostí osobního jednání s bankovním nebo finančním poradcem.

Jestli jsou jednotlivé nabídky opravdu výhodné napoví obecná hodnocení nejen poradců ale i samotných bank. Jednotlivé recenze jsou totiž na základě zkušeností předchozích klientů a mohou tak poskytnout reálný názor.

Hypo kalkulačka

Hypoteční kalkulačka, zkráceně označována také jako hypo kalkulačka, nabízí kromě samotného výpočtu splátky možnost také určitého nastavení splátek.

Vybrané hypo kalkulačky totiž nabízí jakýsi „opačný výpočet„, tedy možnost si podle výše splátek, kterou má žadatel nastavenou jako svou maximální, vypočítat zbylé faktory (tedy například délku splatnosti nebo celkovou částku úvěru).

Splátková kalkulačka

Jak takový splátková kalkulačka funguje?

Pro rychlý výpočet orientační částky stačí do online splátkové kalkulačky zadat výši hypotéky, výši úrokové sazby a také celkovou dobu splatnosti.

Podrobná hypoteční kalkulačka

Co je potřeba zadat do podrobné hypoteční kalkulačky?

Podrobné hypoteční kalkulačky nezobrazují pouze samotné částky. Vybrané kalkulačky navíc zohledňují aktuální podmínky pro hypotéky v daném roce.

Žadatel tak má ihned přehled o tom nejen jaká je aktuální hypoteční sazba, ale i jaké jsou momentální a aktuální podmínky trhu pro danou hypotéku.

Hypoteční kalkulátor

Hypoteční kalkulátor tedy napoví částku měsíčních splátek. Jak ale žadatel zjistí, jestli vůbec na hypotéku dosáhne?

To, na jakou hypotéku dosáhne žadatel záleží na mnoha faktorech. Hypoteční kalkulátor ale tyto faktory nezohledňuje a je pouze na žadateli, aby si zkontroloval, na jakou hypotéku bude mít nárok.

Bankovní instituce (ale v určitých případech i nebankovní) tak u určení, zda žadatel na hypotéku má nárok, zohledňují sledují celkovou bonitu klienta, jeho současné příjmy, zda žadatel má i jiné úvěry (a kolik mu zbývá ještě splatit), případně další finanční historii (tedy například jak klient splácet půjčky, kdy je splácel apod.)

Splátkový kalendář – kalkulačka od ČSOB

Co nabízí splátkový kalendář – kalkulačka od ČSOB za možnosti a jakou hypotéku nabízí (nejen) svým klientům?

Kalkulačka splátkového kalendáře České spořitelny nabízí jednoduchý výpočet hypotéky, kterou lze využít například na výstavbu ale také rekonstrukci.

V takové splátkové kalkulačce se pak jednoduše zvolí celková částka nemovitosti, kolik si chce žadatel půjčit, jak dlouho hodlá splácet a také fixace. Následně dle těchto údajů kalkulačka zobrazí orientační cenu, kterou by mohl žadatel platit.

Kalkulace hypotéky

Kalkulace hypotéky tak může být otázkou pár minut a pár kliknutí. Přesto je daný kalkulátor splátek a samotné hypotéky brát s rezervou a pouze jako pomocníka, nikoli jako „hotovou věc“.

Kalkulátor splátek na internetu beze totiž v potaz pouze ty nejzákladnější údaje. Banky totiž mohou často nabídnout lepší podmínky například díky dlouhé historii, kterou u nich klient má, nebo zkrátka nabídnou individuální přístup a částky tak upraví dle potřeby.

KB úvěr – kalkulačka

Úvěrová kalkulačka KB (tedy od Komerční banky), je rozdělená do vícero kategorií, ze kterých lze vybrat hypotéku přesně na míru.

Co tak může nabídnout KB úvěr? Kalkulačka, která je k dispozici online, může leccos napovědět. Stačí do ní vyplnit výši úvěru, dobu splácení a zda má klient zájem o pojištění. Během několika málo vteřin se mu zobrazí výsledek.

Tedy výše měsíční splátky, jaká částka by se platila za pojistku, jaká je pevná úroková sazba, RPSN a také celková částka, kterou tak klient zaplatí.

Hypoteční kalkulačka Komerční banka

Hypoteční kalkulačka (Komerční banka) je přístupná na webových stránkách samotné Komerční banky. Stačí zadat:

 • cenu nemovitosti
 • naspořenou částku
 • dobu splácení
 • dobu fixace úrokové sazby
 • věk
 • příjem (částka za měsíc)
 • výdaj (částka za měsíc)

Ihned se zobrazí vypočítaná celková měsíční splátka, pevná úroková sazba, RPSN a také celková částka, kterou klient i s poplatky zaplatí.

Přesto je ale nutné brát takové údaje pouze jako jakýsi odrazový můstek. Některé částky jsou totiž podmínění určitými kroky (další pojištění, práva k nemovitosti, vedení účtu apod.), které mnohdy nemusí být v kalkulačce zahrnuty.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang