Drobná technická chyba může způsobit nenávratnou ztrátu kryptoměny – neexistuje ochrana

Kryptoměny fungují celosvětově v síti, která nezná hranice. Není ale problém, když praxe naráží na legislativu jednotlivých zemí?

To je otázka, na kterou asi nikdy kvalifikovaně neodpoví jedna osoba, protože nikdo nemůže rozumět všem národním restrikcím různých států. Kryptoměny je možné označit jako neadresné aktivum. Je to podobné jako gauč nebo křeslo, které máte doma v obývacím pokoji. I Bitcoiny jsou součástí vašeho majetku, ke kterému existuje jistý druh klíče.

A pokud bychom si chtěli dělat například inventuru majetku v rodině, tak můžeme říci, že máme Bitcoiny, ale nikomu už nic není do toho, kolik Bitcoinů to přesně je.

Kdybychom nejprve řekli, že máme dva Bitcoiny a pak jen jeden, tak by to akorát mohlo někoho vystrašit, proč byly nejprve dva a pak jeden. Jinak co se týče přístupu k majetku, tak ten je jednoduchý například prostřednictvím našeho laptopu.

Virtuální peněženku mám i ve svém mobilu, a otázkou například je, pokud mám zaheslovaný telefon, kde jsou veškeré přístupové kódy k bitcoinovému jmění.

Jak by se ale v případě nutnosti k tomuto jmění dostal zbytek rodiny? Neexistuje nikdo, za kým by bylo možné přijít a zeptat se, kde jsou přístupové kódy?

Různé státy světa nejsou z kryptoměn příliš nadšené – ztrácejí přehled o příjmech obyvatel a firem. Také mohou existovat daňové úniky…

Je jasné, že vlády milují daně a vždycky si budou chtít ukrojit z koláče.

To ano, kryptoměny ale nemají špatnou pověst jen u vlád – problém je i s veřejným míněním kvůli nestabilnímu kurzu a virtuální platidla také například slouží pro obchod s drogami…

To ano, ale s drogami se obchoduje i v amerických dolarech a to vůbec nikoho neudivuje. A také si musíme uvědomit, že Bitcoin není anonymní. Na druhou stranu existují i různé jiné, anonymní kryptoměny. A vůbec se nemůžeme divit, že je využívá podsvětí.

Kriminálníci totiž pokaždé patří k těm, kdo využívá potenciál nových technologií jako první, protože jejich byznys je pokaždé velice riskantní. A to, co je pro jiné malým benefitem, může být pro různé mafie benefitem opravdu velkým. Toto je ale myšlenka mých kolegů a šířím ji dál, protože na ní něco je…

Ale to nic nemění na tom, že obchod s drogami moc dobrou věcí není…

Ano. A prvotní instinkt nám dokonce říká, že bychom kvůli obchodu s drogami měli kryptoměny zakázat. Jenže ty prvotní instinkty jsou většinou mylné. A když budeme chvíli přemýšlet, přijdeme na to, že kromě obchodu s drogami jsou kryptoměny vhodné i pro různé humanitární účely i mnoho dalších způsobů a tím se to všechno vyváží.

A máte přehled, jak velký počet lidí například dnes dostává mzdu v Bitcoinech? Jak velké je u tohoto platidla pokrytí? Kde na světě se zatím kryptoměny nejvíce uchytily?

Tak to nevím. Nejvíce lidí dostává mzdu přímo od svých zaměstnavatelů. Ale existuje služba s názvem Bitwage, která právě umožňuje každému získávat příjmy v Bitcoinech. Jde o jakéhosi prostředníka, který stojí mezi bankou, zaměstnavatelem a Bitcoiny.

Služba dokonce funguje takovým způsobem, že zaměstnavatel ani nemusí vědět, že zaměstnanci pobírají část platu v Bitcoinech. A každý si může svobodně zvolit, jak velkou část platu chce v kryptoměně dostávat.

A proč by mělo být zrovna toto řešení výhodné?

Výhoda spočívá hlavně v tom, že velké společnosti by bylo jen velice těžké přesvědčit, aby zaměstnancům platily v kryptoměně. Byla by to pro ně účetní i logistická noční můra. Neumožňovala by to často ani legislativa a problémy jsou i s účetními systémy atd.

A výhodou je, že naprosto každý může svou výplatu díky Bitwage dostávat v Bitcoinech. Samozřejmě se dá namítat, že výplatu si může za Bitcoiny vyměnit každý sám. Problém je ale s disciplínou a s tou pravidelností – Bitwage pracuje jednoduše, automaticky.

Ale není trochu problém s volatilitou Bitcoinu?

Dá se nakupovat i za dolarový průměr. Někdo má čas si vychytat na trhu ten pravý okamžik, který je pro něj nejvýhodnější – každému jednoduše vyhovuje jiné řešení.

A co je dnes u Bitcoinu největším problémem?

Bitcoin je super-bláznivé platidlo. Jestli je vaše původní měna americký dolar, tak se vám bude s kurzových rozdílů motat hlava. Jestliže jste byli ale zvyklí na venezuelský Bolivar, tak už je ta perspektiva naprosto jiná. A Bitcoin je najednou tvrdou měnou. A stále více lidí vnímá kryptoměny jako bezpečný přístav pro ukládání majetku.

Jak se z vás stal někdo, kdo cestuje po světě a přednáší o kryptoměnách?

Nevím, jestli jste fanouškem Quentina Tarantina, ale dnes jsem něco jako Quentin Tarantino pro oblast kryptoměn, působím jako CEO společnosti, které se jmenuje Third Key Solutions. Jsme firma, která se specializuje na konzultace a management.

Pomáháme různým subjektům, aby mohly držet kryptoměny bezpečně, tedy aby se v případě nějakých neočekávaných událostí nejen jejich Bitcoiny nemohly ztratit. V tomto směru pracujeme i s jednotlivci, a pomáháme jim držet kryptoměny více bezpečně, aby věděli, co se s jejich Bitcoiny například stane, když zemřou, jak se pak dědí atd.

Obecně klientům pomáháme nacházet řešení, aby nemohli o svůj majetek přijít.

Mezi odborníky na kryptoměny mnoho vystudovaných právníků, jako jste vy, není…

Právní vzdělání jsem neabsolvovala kvůli tomu, abych se stala právničkou, jen jsem chtěla získat znalosti v oboru. Přála jsem si, abych mohla cestovat a vzdělávat ostatní o právních aspektech v oblasti kryptoměn.

Na právnické škole jsem byla zklamaná, protože právo nebylo o spravedlnosti, tomu se mi nechtělo věřit. Pak jsem prozřela, a začala jsem hledat něco, co by více souviselo se spravedlností. Po škole jsem nějakou dobu pracovala jako advokátka, to mě ale tolik nenaplňovalo, a tak jsem hledala dál.

A nakonec jsem uplatnění našla v oblasti vzdělávání podnikatelů. K tomu jsem měla blízko, protože i mí rodiče jsou oba podnikatelé.

Pak jsem začala vzdělávat dokonce profesory, kteří se zabývali výukou podnikatelů. Tak to ale bylo jen do té doby, než mě můj šéf poslal na konferenci zaměřenou na startupy v řeckých Aténách.

To bylo v roce 2013. Konference byla opravdu pestrá, jeden s příspěvků byl například o prezidentské kandidatuře Hillary Clintonové, což mě moc nezaujalo. Pak ale přišla na řadu prezentace o Bitcoinech Andrease Antonopoulose, kterou jsem byla naprosto ohromena.

A řekla jsem si, že i kdyby byla pravda jen půlka z toho, co bylo řečeno, tak je to opravdu důležitá technologe.

Jak se změnil váš život?

Po skončení konference jsem si začala zjišťovat všechno možné o kryptoměnách i jak fungují. Přečetla jsem si všechno, co jsem mohla a po dvou měsících studia jsem se rozhodla se kryptoměnám věnovat na plný úvazek a začala jsem s nejen právním poradenstvím pro různé startupy i ve věci, jak si mají organizovat firemní dokumenty atd.

Ale také věci nutné pro to, aby se formy nedostaly do problémů. Byla to pozoruhodná doba ještě před tím, než začaly fungovat „multisignature“.

O co se jedná?

To je způsob, jak je možné technologicky dosáhnout toho, aby určitá transakce byla proveditelná jen tehdy, pokud dojde ke splnění určitých specifických podmínek – že například souhlasí více osob – podle toho, jak jsou nastavena ve firmě pravidla.

Dnes se tomu říká „social engeneering“. A zrovna na tomto příkladu se mi velmi líbí vysoká míra jistoty, která tu pro všechny účastněné je. Pravidla pro „multisignature“ se ale do všech systémů poměrně složitě implementují, pracuje se s celou řadou různých rozhraní.

My se různým společnostem snažíme pomáhat. A bezpečnost se například zvýší tím, že podmínkou k provedení operace bývá diverzifikované schvalování z několika různých stran. Pokud se něco takového připravuje například na úrovni firem, vyžaduje to i různé technické expertízy.

Jak bychom definovali vaši společnost, dalo by se říci, že to je softwarová firma?

Third Key Solutions, nevyvíjí vlastní software – je to hlavně konzultační společnost nabízející mimo jiné právní servis. Hlavní je poradenství v oblasti multi signature. Právní aspekty se toho týkají ale jen částečně. Důležitější jsou konzultace. I když právní či daňové aspekty samozřejmě také mají svou váhu.

My jsme někde napůl a pracujeme se softwarovými developery a právními firmami zároveň.

Jaké máte s vaší společností plány?

Naše firma je hodně přetížená a máme mnoho klientů. Naše odvětví se po celém světě velice intenzivně rozvíjí. A to nejen u nás v USA, ale po celém světě. Každý týden ale musíme kvůli současnému boomu a nedostatečné kapacitě odmítat mnoho poptávek.

Samozřejmě, že bychom to mohli vyřešit tak, že bychom nabrali nové zaměstnance, ale my jsme se rozhodli, že chceme, aby naše firma zůstala malá. Jsme jen tři, ale v závislosti na typu implementace spolupracujeme s dalšími – externími konzultanty.

Stavíme řešení pro naše klienty na míru. Pro klienty se snažíme vymýšlet pokaždé taková řešení, která v maximální možné míře využívají software i hardware, který už lidé mají k dispozici, což se pochopitelně jeví jako nejpřijatelnější cesta.

Co tak velkou poptávku po vašich službách – kromě rostoucího kurzu Bitcoinu – generuje?

Nejdůležitější je, že s kryptoměnou mají lidé nad svými prostředky absolutní kontrolu – není to jako například s penězi v bance, kde na ně dosáhne například exekuce a hrozí i jiné problémy. To zdánlivé bezpečí je ale dvojsečné a problémy mohou nastat v případě selhání techniky, a proto je například nutné myslet na zálohování.

Opatrnosti není nikdy dost a i drobná chyba se může změnit v nenávratnou ztrátu kryptoměny. Neexistuje žádný soud, žádná banka, prostě žádná instance, která by ztracené peníze pomohla vrátit zpět. A já ráda pracuji s našimi klienty a pomáhám jim se zlepšováním bezpečnosti držení jejich majetku.

Volba vhodného řešení přitom závisí na celé řadě okolností – například na tom, jak často s virtuálními penězi provádějí nějaké operace, jaký typ elektronické peněženky používají a jaké si provádějí zálohy. Systémy musejí být nastaveny tak, aby bylo cesty zpět, když nastane problém.

A mě právě velice baví vylepšovat u našich klientů bezpečnost jejich kryptoměn. Držení virtuálních peněz je díky spolupráci s námi bezpečnější, a totéž platí i pro transakce, které jsou prováděny.

Jak pro vaše poradenství získáváte nové klienty?

Většinou účastí na konferencích a psaním článků. Co se týká software, se kterým pracujeme – tak se většinou jedná o open source, případně se jedná o licence Creative Commons, kdy autoři software poskytují bezplatně.

Software s otevřenou licencí má také často dostupný zdrojový kód, a je tak jednodušší ho adaptovat. A do naší firemní filozofie patří, že kromě čistě ziskových aktivit chceme komunitu uživatelů kryptoměn podporovat například ukázkou různých řešení.

Jaký vývoj pro oblast kryptoměn do budoucna předvídáte?

Mohu mluvit hlavně za právní oblast, na kterou se nejvíce specializuji – a v té je několik zajímavých projektů. Jedná se například o CommonAccord. Druhý je OpenLaw od ConsenSys. Nabízejí se řešení na pomezí smart contracts, automatic contracts, což je obdoba klasických smluv pro svět kryptoměn.

A jde o jejich implementaci do současného právního světa. Právní smlouvy tak, jak jsme je doposud znali, se radikálně mění. A tyto věci jsou i předmětem konferencí a workshopů, které v oblasti kryptoměn pořádám pro právníky po celém světě.

Zaměřujeme se na různá témata – jako například jaké dopady mohou mít všechny ty věci okolo kryptoměn v praxi, jak je uvádět v život, jak různé věci zkoumat, hledat důkazy, jak to celé funguje a co dělat v různých situacích.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang