Kde získat kvalitní obrázky zdarma?

Obrázky jsou důležitým prvkem každé webové stránky, prezentace či newsletteru. Kvalitní fotografie oživí text, přitáhnou pozornost a ovlivní celkový zážitek čtenářů. Díky existenci fotobank už není nutné si najímat profesionálního fotografa nebo designéra. Kde hledat kvalitní obrázky ke stažení zdarma, které mohou sloužit i pro komerční účely?

Na internetových stránkách Flickr či Pixabay obrázky zdarma stahuje mnoho z nás. Webů, které nabízejí kvalitní obrázky zdarma ke stažení, však existuje mnohem více. Výhodou níže zmíněných fotobank je možnost obrázky zdarma nejen získat, ale i upravovat dle vlastních potřeb.

Typ obrázků je velice různorodý.

Na webových stránkách zmíněných v tomto článku najdeme obrázky pod licencí Public Domain či Creative Commons Zero.

  • Public Domain (Volné dílo) – autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna.
  • Creative Commons Zero (CC0) – dílo, jehož autor se vzdal veškerých autorských práv a souhlasil s vystavením tohoto díla jako díla volného.

Obrázky s těmito licencemi lze kopírovat, distribuovat a upravovat pro soukromé i komerční účely, a to bez nutnosti získávat další souhlas. Obrázky zdarma jsou vhodným řešením pro začínající blogery, kteří si založili blog zdarma a zatím nemají vlastní fotografie.

DesignerPics

Za projektem DesignerPics stojí umělec Jeshu John z Indie, který na stránku každý měsíc přidává vlastní fotografie pod licencí CC0. Obrázky zdánlivě obyčejných věcí jsou zde volně ke stažení k jakýmkoliv účelům. Nalezneme tu například fotografie na téma architektura, business, doprava, jídlo, technologie či zvířata.

Kvalitní fotografie zdarma je možné sehnat i z cest.

Flickr

Obrovskou databázi s názvem Flickr zná pravděpodobně každý uživatel internetu. Obsahuje miliony amatérských i profesionálních fotografií, které každým dnem přibývají. Ne všechny obrázky z této internetové stránky lze však užívat legálně – nejprve je nutné z nabídky vybrat požadovanou licenci použití.

FoodiesFeed

Jak již název napovídá, tyto internetové stránky ocení především food blogeři. FoodiesFeed nabízí profesionální fotografie nejrůznějších dobrot, šikovně rozdělených do několika kategorií. Obrázky jsou distribuované pod licencí CC0.

Gratisography

Gratisography nabízí fotografie ze sbírky Ryana McGuira pod licencí CC0. Je takřka nekonečným a stále se rozrůstajícím zdrojem zábavných, netradičních obrázků s vysokým rozlišením. Vybírat zde můžeme z obrázků na téma business, zvířata, móda, jídlo, příroda a dalších.

LibreShot

Další z webů nabízejících obrázky zdarma ke stažení pod licencí CC0 je stránka LibreShot, na níž nalezneme kolekce několika stovek fotografií ve vysokém rozlišení. Tvůrcem tohoto projektu je český marketingový specialista Martin Vorel, jehož velkým koníčkem je právě fotografování.

Obrázky zdarma je možné sehnat na více platformách.

New Old Stock

Server New Old Stock je tím pravým pro milovníky vintage stylu. Autor stránky Cole Townsend se zaměřil na výběr těch nejlepších historických fotografií a podělil se o ně s ostatními pod licencí Public Domain. Každý, kdo vlastní nějakou archivní fotografii, ji může do sbírky přidat.

PdPics

Na méně známé internetové stránce PdPics najdeme tisíce obrázků v licenci Public Domain. Fotografie jsou rozděleny do zhruba dvaceti tematických kategorií, vybere si zde tedy téměř každý.

PdPics nabízí tisíce fotografií pod licencí Public Domain, jak s nimi naložíme je tedy na nás.
PdPics nabízí tisíce fotografií pod licencí Public Domain, jak s nimi naložíme je tedy jen na nás.

Pexels

Pexels je jedním z nejznámějších a zároveň nejoblíbenějších webů s obrázky zdarma ke stažení. Celkem zde najdeme několik desítek tisíc obrázků s licencí CC0. Pexels sdružuje fotografie z dalších projektů, mezi něž patří již zmíněný Gratisography, Pixabay nebo Unsplash. Díky tagům a kategoriím je vyhledávání snadné a rychlé.

PickUpImage

Další z webů, které nabízejí obrázky ke stažení zdarma pod licencí CC0. PickUpImage zahrnuje obsáhlé kolekce fotografií od různých autorů, známějším fotobankám se však svou nabídkou zatím nevyrovná.

Picography

Na stránce Picography najdeme obrázky distribuované pod licencí CC0. Vyhledávání usnadňuje rozdělení fotografií do kategorií. Nabídka zatím není příliš rozsáhlá, zahrnuje však kvalitní fotky ve vysokém rozlišení, které je možné využít pro soukromé i komerční účely.

Pixabay

Další ze známých a oblíbených fotobank, která obsahuje statisíce kvalitních fotografií. Pixabay obrázky zdarma nabízí pod licencí Public Domain. Vyhledávat zde lze mimo jiné podle velikosti, orientace a dalších parametrů. Nejpovedenější fotografie najdeme v sekci Výběr editora (Editor’s Choice).

StreetWill

Na internetové stránce StreetWill najdeme fotografie přírody, města, jídla či automobilů pod licencí Public Domain. Vyhledávat konkrétní obrázky je zde umožněno pomocí klíčového slova, nikoliv skrze kategorie.

Unsplash

Na oblíbeném free stock webu Unsplash aktuálně nalezneme přes 300 tisíc kvalitní obrázků zdarma ke stažení, distribuovaných pod licencí CC0. Databáze je neustále aktualizována a nové fotografie s vysokým rozlišením pořád přibývají. Výhodou je jejich rozřazení do různých kategorií, které usnadňují vyhledávání.

Viintage

Od ostatních zmíněných webů s obrázky ke stažení zdarma se Viintage svou nabídkou poněkud liší. Jak sám název webu napovídá, nalezneme zde tisíce obrázků ve vintage stylu, které jsou k dispozici v licenci Public Domain. Obrázky lze tedy použít ke komerčním i nekomerčním účelům.

Web Viintage je sbírkou mnoha klasických obrázků.
Web Viintage je sbírkou mnoha klasických obrázků.

1MillionFreePictures

Plán zakladatele stránky 1MillionFreePictures je jasný – nahrát milion obrázků s licencí Public Domain během třiceti let. Vybírat lze zatím z fotografií zvířat, budov, automobilů či jídla. Sbírka se každým dnem rozrůstá o sto nových obrázků.

Zakladatel stránky 1MillionFreePictures plánuje vytvořit fotobanku s alespoň milionem obrázků zdarma.
Zakladatel stránky 1MillionFreePictures plánuje vytvořit fotobanku s alespoň milionem obrázků zdarma.

Úvodní obrázek článku je často první věcí, na kterou se čtenář podívá. Bez dobře zvolených fotografií se neobejde ani žádná prezentace či příspěvek na blogu. Jejich výběr se proto vyplatí nepodceňovat především těm, kteří se věnují online marketingu.

Všechny výše uvedené internetové stránky nabízejí obrázky zdarma pod licencí CC0 či Public Domain, tudíž je lze kopírovat, upravovat či jinak zpracovávat pro komerční i nekomerční účely. Vždy je však lepší se před užitím obrázku ujistit, že nedošlo k žádné změně, a vyvarovat se tak případnému porušení autorských práv.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang