Stále více robotů proniká do sféry lidské činnosti, avšak samotnému člověku se podobají velmi málo. Na druhé straně také vznikají tzv. humanoidní roboti, kteří fungují podobně jako lidé, resp. jejich těla.
Tým japonských vědců z Graduate School of Information Science and Technology při Tokijské univerzitě postavil dva roboty lidského vzezření, kterým dal jméno Kengoro a Kenshiro. U jejich zrodu byl kladen důraz na jejich tělesnou stavbu a funkci – aby roboti byli co nejpodobnější lidské bytosti a jejímu fungování.
Oproti ostatním „robotům“ jsou hodně univerzální. Humanoid Kenshiro je mladší než jeho kolega a také pokročilejší, je totiž schopen rozsáhlých pohybů (např. kliky, sklapovačky, záklony trupu a občas se i strefit do letícího míčku).
Kromě toho se umí i potit, čímž dokážou zchladit svou konstrukci jako člověk, který potem ochlazuje svůj přehřátý organismus.
Tento robot nemusí být chlazen velkými a těžkými chladiči, stačí k tomu soustava kanálků v hliníkové kostře robota a proudění vody těmito kanálky. Voda se teplem ohřívá a uniká póry, princip pocení je tedy úplně stejný jako u člověka.
Oba vytvoření roboti by měli v budoucnu pomoci při navrhování dokonalejších figurín, používaných pro automobilové crash testy, během nichž je simulován vliv nárazu na lidské tělo při automobilové nehodě. Nebo pro vesmírný výzkum.
Studování pohybů těchto robotů by mohlo dále pomoci při tvorbě protéz za chybějící končetiny a mohlo by vědcům dát lepší pochopení našeho pohybového aparátu.