Japonští vědci stvořili humanoidního robota, který cvičí, potí se a hraje badminton

Stále více robotů proniká do sféry lidské činnosti, avšak samotnému člověku se podobají velmi málo. Na druhé straně také vznikají tzv. humanoidní roboti, kteří fungují podobně jako lidé, resp. jejich těla.

Japonská vědecká komunita opět potvrdila svou pozici v čele vývoje robotiky a umělé inteligence. Tentokrát přišla s ohromujícím úspěchem – vytvořením humanoidního robota, který nejenže cvičí, nicméně také se potí a hraje badminton.

Tento technologický průlom otevírá nové možnosti nejen v oblasti sportu, avšak také v rozvoji robotických asistentů pro zdravotnické účely.

Japonsko má dlouhou historii v oblasti robotiky a automatizace. Od prvních kroků vývoje průmyslových robotů až po současnost, kdy se rozvíjí humanoidní roboti schopní komplexních pohybů, Japonsko bylo vždy v čele těchto technologických inovací. Nejnovější úspěch japonských vědců je dalším důkazem této dominance.

Tým japonských vědců z Graduate School of Information Science and Technology při Tokijské univerzitě postavil dva roboty lidského vzezření, kterým dal jméno Kengoro a Kenshiro. U jejich zrodu byl kladen důraz na jejich tělesnou stavbu a funkci – aby roboti byli co nejpodobnější lidské bytosti a jejímu fungování.

Roboti cvičí jako profesionálové

Tito humanoidní roboti byli vyvinuti v laboratoři japonské univerzity a jsou skvělým příkladem toho, co lze dosáhnout kombinací pokročilé robotiky a umělé inteligence. Roboti byli navrženi tak, aby mohli napodobovat pohyby profesionálního sportovce, a to včetně cvičení, pocení a hraní badmintonu.

Badminton je sport vyžadující rychlé pohyby, precizní kontrolu a vynikající koordinaci. Proto se rozhodnutí japonských vědců věnovat se právě tomuto sportu zdá být mimořádně ambiciózní. Nicméně, právě v náročnosti badmintonu spočívá výzva, kterou roboti úspěšně překonali.

Humanoidní roboti jsou vybaveni pokročilými senzory a kamerami, které jim umožňují sledovat své pohyby a reagovat na okolní prostředí. Díky umělé inteligenci jsou schopni adaptovat své pohyby a zlepšovat své dovednosti v reálném čase. To znamená, že můžou cvičit a hrát badminton stále lépe s každým tréninkem.

Oproti ostatním „robotům“ jsou hodně univerzální. Humanoid Kenshiro je mladší než jeho kolega a také pokročilejší, je totiž schopen rozsáhlých pohybů (např. kliky, sklapovačky, záklony trupu a občas se i strefit do letícího míčku).

Kromě toho se umí i potit, čímž dokážou zchladit svou konstrukci jako člověk, který potem ochlazuje svůj přehřátý organismus.

Tento robot nemusí být chlazen velkými a těžkými chladiči, stačí k tomu soustava kanálků v hliníkové kostře robota a proudění vody těmito kanálky. Voda se teplem ohřívá a uniká póry, princip pocení je tedy úplně stejný jako u člověka.

Využití pro budoucnost

Roboti jako Kengoro a Kenshiro mají potenciál změnit řadu odvětví. Pro představu budou používáni jako tréninkoví partneři pro profesionální sportovce, kteří chtějí zlepšit své dovednosti. Tito roboti mohou také posloužit jako rehabilitační asistenti pro lidi s fyzickými postiženími, kteří potřebují speciální trénink a podporu.

Dále, v oblasti vědy a výzkumu, můžou pomoci zkoumat lidskou fyziologii a pohybové schopnosti. Jejich pokročilé senzory mohou poskytnout cenná data pro vědce studující lidský pohyb a biomechaniku.

Oba vytvoření roboti by měli v budoucnu pomoci také při navrhování dokonalejších figurín, používaných pro automobilové crash testy, během nichž je simulován vliv nárazu na lidské tělo při automobilové nehodě. Nebo pro vesmírný výzkum.

Studování pohybů těchto robotů by mohlo dále pomoci při tvorbě protéz za chybějící končetiny a mohlo by vědcům dát lepší pochopení lidského pohybového aparátu.

Japonští roboti představují vzrušující krok vpřed v oblasti robotiky a umělé inteligence. Humanoidní robot, který cvičí, potí se a hraje badminton, demonstruje schopnost japonských vědců přinášet inovace, které mohou mít široký vliv na sport, zdravotnictví a výzkum ve vědě.

Je to jasný důkaz toho, že japonská robotika stále zůstává na špičce a může přinést řadu pozitivních změn do lidských životů.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang