Nákupy přes internet – jaké má výhody a na co dát pozor

V roce 2018 mělo v České republice 81 % domácností přístup k internetu, což je o 14 procentních bodů více než v roce 2013. Především s rozšířením chytrých telefonů se stalo internetové připojení v mobilní síti jednou ze základních služeb mobilních operátorů. To se projevilo také ve větší oblíbenosti nákupů prostřednictvím internetu.

„Internetovým prodejcům rostou počty zákazníků a s tím také tržby. V roce 2017 se v internetových obchodech prodalo zboží v hodnotě zhruba 85 mld. Kč, což představovalo 7,8 % celkových maloobchodních tržeb,“ říká ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ. Byl to téměř dvojnásobný podíl než v roce 2013, kdy se šetření o využití internetu v maloobchodě provádělo naposledy.

Co se nakupuje přes internet?

Největší objem tržeb za zboží prodané prostřednictvím internetu byl v roce 2018 za počítače a telefony, následovaný elektrospotřebiči a elektronikou. Jejich podíl na tržbách však ve srovnání s rokem 2013 nebyl tak výrazný. 

„Zatímco v roce 2013 představovaly počítače a elektronika dohromady takřka 60 %, v roce 2018 tvořily pouze 40 % celkových tržeb uskutečněných prodejem přes internet. Třetí místo připadá na kosmetiku, která tvořila přes 10 % tržeb z internetu,“ upozorňuje vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a informačních činností ČSÚ.

V maloobchodě prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby podnikalo v roce 2017 na 3,9 tis. aktivních podniků a pracovalo v nich přes 13,5 tis. osob. Proti roku 2013 se počet aktivních podnikatelských subjektů v tomto odvětví zvýšil o téměř 1 tisíc a počet zaměstnaných osob se zdvojnásobil.

Téměř 38 % podniků využívalo k obchodování více forem prodeje svého zboží. Nejčastěji se jednalo o kombinaci kamenné prodejny a prodeje přes internet. 

„Nejmenší zastoupení podniků prodávajících přes internet je v oblasti prodeje potravinářského zboží, ale právě v tomto sortimentu došlo v posledních letech k výraznému růstu podílu tržeb z internetového prodeje,“ říká předseda Českého statistického úřadu.

Co nejčastěji nakupujeme na internetu

Mezi nejoblíbenější položky nakupované na internetu patří oblečení, spotřební elektronika, videohry, knihy, nábytek, výrobky pro zdraví a krásu, domácí potřeby, domácí spotřebiče, hračky a hudba. Mezi další oblíbené nákupy patří vstupenky na koncerty, filmy a sportovní události, cestování a ubytování v hotelu, dodávky jídla a stahování softwaru.

Uživatelé internetu by měli být opatrní při nákupu zboží, které vyžaduje velkou finanční investici, jako jsou nemovitosti, automobily nebo lodě. Tyto typy nákupů lze na dálku obtížně sledovat a ověřovat a kupující mohou být nakonec podvedeni nebo si koupit vadné výrobky. Nejlepší je provádět tyto typy nákupů prostřednictvím renomovaného prodejce s fyzickou provozovnou.

Kromě toho je třeba dávat pozor při nákupu léků nebo doplňků stravy online, protože mohou být padělané nebo nekvalitní. V neposlední řadě se nedoporučuje nakupovat zboží vyžadující osobní přizpůsobení, například oblečení nebo šperky, protože velikosti a rozměry se mohou lišit a nemusí sedět.

Výhody a nevýhody online nakupování

Výhody online nakupování

Pohodlí: Nakupování online umožňuje nakupovat odkudkoli a kdykoli 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Nemusíte čekat v dlouhých frontách ani se prodírat přeplněnými obchody, abyste získali, co potřebujete.

Rozmanitost: Nakupování online vám umožní přístup k širšímu sortimentu zboží. Můžete najít zboží, které nemusí být k dispozici v místních obchodech, a můžete porovnávat produkty a ceny jediným kliknutím. Internetové obchody nejsou omezeny na určitou zeměpisnou oblast, takže mohou nabídnout mnohem větší výběr zboží než místní obchod.

Úspora: Mnoho internetových obchodů nabízí slevy, kupóny nebo nabídky dopravy zdarma, které vám pomohou ušetřit peníze za nákup. Mnoho obchodů také nabízí nástroje pro porovnávání cen, které vám pomohou ujistit se, že jste získali tu nejlepší nabídku.

Nabídky: V e-shopech, které se zabývají nákupem zboží, můžete nakupovat v rámci tzv: Nakupování online může být často cenově výhodnější než nakupování v obchodech. Díky konkurenci na online trhu můžete často najít výhodné nabídky zboží.

Nevýhody online nakupování

Zpoždění dodání: Mnoho internetových obchodů nabízí dopravu zdarma, ale často na úkor dodacích lhůt. Před nákupem se ujistěte, že víte, kdy byste měli očekávat, že zboží obdržíte.

Kvalita: Při nakupování online může být těžké posoudit kvalitu zboží. Při nakupování online byste si vždy měli přečíst recenze a zkontrolovat zásady společnosti pro vrácení zboží v případě, že s ním nebudete spokojeni.

Bezpečnost: Při nakupování online by měla být bezpečnost vždy prioritou. Některé stránky nemusí mít bezpečné možnosti platby a mohly by být případně náchylné k podvodům.

Dopad na místní obchody: Nákupy online mohou mít negativní dopad na místní obchody. Pokud se lidé rozhodnou nakupovat online, může se stát, že místní obchody nebudou moci zůstat na trhu.

Na co si dát pozor

Zkontrolujte recenze a hodnocení: Vyhledejte si recenze z důvěryhodných zdrojů, jako jsou webové stránky s recenzemi spotřebitelů nebo názory známých, kteří si produkt nedávno koupili nebo službu využili.

Prozkoumejte prodejce: Ujistěte se, že prodejce má dobrou pověst a je legální. Ujistěte se, že znáte zásady vrácení zboží prodejcem a způsob, jak získat zpět peníze, pokud nejste s výrobkem nebo službou spokojeni.

Přečtěte si smluvní podmínky: Ujistěte se, že znáte všechny podmínky spojené s nákupem. Před nákupem si přečtěte podmínky, abyste neskončili se skrytými poplatky nebo závazky.

Plaťte bezpečně: Abyste se vyhnuli krádeži údajů o vaší kreditní kartě, ujistěte se, že webové stránky, na kterých nakupujete, jsou bezpečné. Při zadávání platebních údajů hledejte na začátku webové adresy označení „https“ a ikonu zámku.

Zvažte zásady vracení zboží: Ujistěte se, že webové stránky mají zásady pro vrácení zboží, které vám vyhovují. Pokud kupujete výrobek online, měli byste přesně vědět, co dělat, pokud s ním nejste spokojeni. Nenakupujte na stránkách, které nemají jasné zásady vracení zboží.

Proč je online nakupování tak oblíbené?

Nakupování online je oblíbené, protože je pohodlné a šetří čas. Lidé mohou nakupovat z pohodlí a bezpečí svého domova a produkty jim mohou být doručeny přímo před dveře.

Nakupování online také umožňuje zákazníkům porovnat ceny výrobků od různých prodejců snadněji než při nakupování v obchodě. V neposlední řadě mají internetové obchody často konkurenceschopnější ceny než kamenné obchody, což zákazníkům nabízí možnost ušetřit.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang