Povinné ručení: zelená karta se mění na bílou

Podle dohody evropských států se budou nově vydávat zelené karty na bílém papíře. Co to znamená pro řidiče?

Nové zelené karty neznamenají pro řidiče žádnou starost navíc. Jen se při silniční kontrole nebude předávat karta na zeleném papíře, nicméně na obyčejném bílém. Zelená varianta bude ještě nějakou dobu platit.

Do června 2021 mohly pojišťovny vydávat jak bílé, tak i zelené karty, proto policisté byli nuceni akceptovat obě barvy a to až do června 2022.

Od 16. 11. 2020 se karty, které slouží jako osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, posílaly už jen v bílé variantě, a to jak k novým, tak k již sjednaným pojištěním. Karty byly zasílány prostřednictvím e-mailu s instrukcemi k tisku, protože dnes už je možné si tisknout plno věcí doma na své tiskárně.

Zelená karta je kdykoli po ruce i v Klientské zóně pojištěného. Při ztrátě nebo poškození si ji řidič úplně jednoduše vytiskne z Klientské zóny znovu. Kdo chtěl kartu poslat poštou nebo si ji vyzvednout na pobočce, měl také takovou možnost.

Co je zelená karta?

Zelená karta je osvědčení o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které musí mít každé vozidlo, se kterým se běžně jezdí. Bez něj se na silnici řidič nesmí vydat, a to ani na tu zahraniční. Všechny země systému zelených karet, tedy země, ve kterých zelená karta platí jako osvědčení o pojištění, jsou vyjmenované přímo na kartě.

Zeleným kartám se říká zelené od roku 1949, kdy byl systém zelených karet vyvinut. Začalo se jim tak říkat podle jejich barvy.

Tato změna by měla vést ke zjednodušení a celkové digitalizaci systému zelených karet. V budoucnu by řidič už nemusel osvědčení o pojištění vůbec mít u sebe, policista by si to ověřil sám v digitální databázi zelených karet.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang