Povinné ručení – kde získat to nejlevnější

Vlastní auto a povinné ručení je nerozlučná dvojice. Jeden bez druhého nemohou fungovat. Na trhu je široká nabídka ručení i pojištění, avšak najít to nejlepší v poměru cena-kvalita, je mnohdy běh na dlouhou trať. Kde získat to nejlevnější povinné ručení?

Smyslem povinného ručení je úhrada škod třetí straně, k nimž dojde při střetu vozidel. Naopak hrazení škod na vlastním autě či motocyklu má za úkol havarijní pojištění.

V rámci obchodní strategie nabízí nemalá část automobilek a autobazarů ke koupi nového či ojetého auta mimo jiné také zákonné pojištění. Častokrát v balíčku s pojištěním havarijním. Že se častokrát jedná o produkty smluvních pojišťoven, je všeobecně známo.

Mnohdy tak motorista na povinném ručení přeplácí i stovky korun měsíčně, aniž by tušil, že si pojišťovnu může vybrat sám a ušetřit na zákonném pojištění velkou sumu peněz. Důvody, které tomu brání, jsou většinou zdánlivě komplikované vyvázání se ze smlouvy původní, slabá orientace v konkurenčních nabídkách, či přirozená absence volného času a energie.

Kde získat nejlevnější povinné ručení

Nejlevnější povinné ručení však není nesplnitelným snem. Dnes již není třeba probírat se nabídkami produktů jednotlivých pojišťoven. Stačí si na internetu vyhledat online kalkulačku, která danou práci odvede sama. Navíc na základě řidičových preferencí a typu automobilu.

Nic poté nebrání tomu, najít to nejvhodnější povinné ručení. Kalkulačka vyhledává na základě neměnných parametrů, kterými jsou typ, značka a model vozu, objem motoru a jeho výkon, rok výroby, účel zamýšleného užití (osobní vůz, taxi, autopůjčovna, aj.), dále věk a bydliště řidiče, počet předešlých autonehod a doba předchozího pojištění.

Ze všech těchto dat virtuální srovnávač zobrazí nabídky, které nejvíce odpovídají daným údajům. Srovnání na www.pojisteni.cz je jedno z takových míst, kde lze najít a posléze vybrat optimální zákonnou pojistku. S pomocí filtru lze nabídky řadit dle nejlevnějších či nejdražších.

Vyvázání se ze smlouvy původní je čistě administrativní záležitost. Smlouvu o povinném ručení lze vypovědět:

  • Výpověď ke konci pojistného období – nejméně 6 týdnů předem
  • Výpověď při přepisu vozidla – pojištění zaniká nahlášením nového majitele auta
  • Výpověď do 3 měsíců od pojistné události
  • Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy
  • Výpověď při nesouhlasu se změnou výše pojistného
  • Výpověď při vyřazení auta z registru vozidel 
  • Výpověď dohodou

K výpovědím se váží různě dlouhé výpovědní lhůty. Zpravidla od několika dní po několik měsíců.

Bonusy k povinnému ručení

Porovnání jednotlivých nabídek se váže s nabídkami bonusů poskytovaných pojišťovnami. Samotné povinné ručení a jeho cena již k získání nového zákazníka nestačí. Zákony trhu jsou neúprosné a pojišťovny jsou nuceny nabízet k pojistkám také různá připojištění, slevové kupony a jiné benefity navíc.

Mezi takové produkty mohou patřit připojištění skel, střetu se zvěří, pojištění proti vandalismu, slevy na tankování či výměnu pneumatik, kupony do obchodních domů, nebo například cestovní pojištění.

Připojištění skel lze však také sjednat v rámci havarijního pojištění. Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Cestovní pojištění při cestách autem

Na území České republiky není cestovní pojištění při cestách autem pro občany ČR potřeba. Případná zranění jsou hrazena ze zdravotního pojištění. Opak nastává v případě, že se motorista rozhodne se svým autem překročit hranice. Přestože na většině evropského území platí kartička pojištěnce, nelze se spoléhat na to, že pojišťovna uhradí veškeré provedené úkony.

Kartička české zdravotní pojišťovny hradí pouze nezbytně nutné lékařské ošetření, kam logicky nespadá preventivní lékařská prohlídka či estetické úpravy na plastické chirurgii. Při nečekaném úmrtí rovněž nebude hrazena repatriace, tedy převoz těla zpět do České republiky. V takových případech je nezbytné sjednat komerční cestovní pojištění.

Srovnávač – cestovní pojištění funguje na stejném principu jako srovnávač povinného ručení či havarijního pojištění. Stačí do online kalkulačky zadat potřebné údaje, mimo jiné cílová země, délka pobytu, věk pojištěnce, a rozsah krytí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang