Nákupy z Číny prodraží – na vině je lodní doprava, která má zpoždění

Čínské obchody jsou mezi zákazníky stále velmi populární, v poslední době se však potýkají s různými problémy. Nejprve čínské e-shopy postihly změny týkající se cla a DPH, nyní si zákazníci budou muset za zboží připlatit ještě kvůli lodní dopravě. Velký zájem o lodní kontejnerovou dopravu a nízké kapacity zvedly ceny až na sedminásobek.

Koronavirová pandemie způsobila problémy napříč mezinárodním obchodem. Pro zákazníky to znamená zejména následující – doba doručení se o nějaký čas prodlouží. Ovlivnit to může zejména zásilky kupované na Vánoce.

Během koronavirové krize poptávka po zboží z Číny stoupla a nyní není dostatek lodních kontejnerů pro přepravu zboží. Problémy způsobila také blokace Suezského průplavu, kterým prochází desetina světového obchodu. Z toho se obchod také ještě nezotavil.

Kontejnerové terminály navíc kvůli pandemii nefungují ve své plné kapacitě a lodě tak nemohou proplouvat. Tyto problémy mají globální charakter a mohou trvat i v řádu měsíců. Experti odhadují, že zákazníci z Evropy si v následujícím roce budou muset na zboží počkat déle, než bylo zvykem.

Koronavirová pandemie způsobila problémy napříč mezinárodním obchodem.
Koronavirová pandemie způsobila problémy napříč mezinárodním obchodem.

Další zdražení na čínských e-shopech a problém s vánočními dárky

Výše zmíněné problémy zvyšují náklady na transport zboží, a proto dochází k nárůstu spotřebitelských cen. Problémy pociťují například prodejci nožů a grilů, kteří kvůli drahé dopravě ruší nové dodávky. Staré kontejnery nyní čekají v přístavech, protože se jejich přeprava nevyplatí.

Dále rostou ceny hraček, a to i v řádu desítek procent. Zboží, které kdysi bývalo výhodné, o svůj status v důsledku této obchodní krize pomalu přichází. Náklady na dopravu skokově rostou – na trase z Šanghaje do Rotterdamu náklady vzrostly o 659 %. Dle expertů se však obchodníci nižších cen za lodní dopravu z Číny brzy nedočkají.

Jak může tato situace ohrozit vánoční dárky? Kromě zpožděné dopravy se může stát, že obchody nebudou mít v nabídce tolik zboží jako obvykle. Tyto problémy už hlásí například společnosti jako Crocs či Adidas. Nabízené zboží bude navíc pravděpodobně dražší.

Co je na čínských e-shopech k dostání?

Nabídka čínských e-shopů čítá doslova stovky miliony produktů. Zákazníci čínské e-shopy navštěvují zejména pro jeho širokou nabídku levného oblečení a nejrůznějších šikovných vychytávek. Někteří zákazníci se pouští na čínských e-shopech i do nákupu elektroniky.

Nejlepší čínské e-shopy se dají rozdělit do dvou velkých kategorií. Jedna kategorie e-shopů se zaměřuje především na prodej levného oblečení z Číny, na kterých si vyberou jak dámy, tak pánové. Mnohé e-shopy nabízí dokonce i levnou módu pro ty nejmenší.

Druhá skupina obchodů pak zahrnuje e-shopy nabízející elektroniku jako jsou mobily z Číny, notebooky, powerbanky, tablety a mnoho dalšího. Zákazníci zde najdou také příslušenství ke své elektronice nebo zajímavosti jako mobily do 1 000 Kč.

Tyto e-shopy většinou zároveň nabízí ještě celou řadu dalšího zboží. Zákazníci na čínských e-shopech mohou zakoupit hračky, dekoraci, bytové vybavení, šperky nebo recyklovatelné sáčky na ovoce a zeleninu.

Některé z populárních e-shopů s nabídkou oblečení a elektroniky jsou k nahlédnutí v následující tabulce. Více o nich je možné dozvědět se na portálu Slevove.cz.

Čínské e-shopy zaměřené na prodej oblečeníČínské e-shopy zaměřené na prodej elektroniky a ostatního zboží
AiryclothAlibaba
Berrylook AliExpress
BoutiquefeelBanggood
DresslilyCafago
DresslinkCooliCool
ChicMeDealExtreme
ChoicesDHgate
JoyshoetiqueGearbest
LovelyWholesale Geekbuying
MilanooLightInTheBox
NewChicMiniInTheBox
SheinPriceElf 
VovaTinyDeal
YoinsTmart
ZafulWish

Nízké ceny jsou jedním z hlavních lákadel e-shopů z Číny. Široké nabídce zboží tuzemské obchody také často těžce konkurují. Existuje však celá řada faktorů, na které je třeba si při nákupu z čínských e-shopů dávat pozor.

Na co si při nákupu z Číny dát pozor

Při nakupování oblečení je vždy dobré pečlivě si projít velikosti oblečení na jednotlivých e-shopech. Bývá běžné, že čínské e-shopy mají jiné číslování, než jaké jsme zvyklí. Není tak na škodu zapátrat po velikostních tabulkách, které by tyto e-shopy měly mít. Například velikosti oblečení Shein se značně liší.

Mnohé e-shopy navíc nabízí i fake značkové oblečení. Pokud tedy zákazník hledá opravdovou značku, měl by se ujistit, že nakupuje na správném místě. Mezi e-shopy nabízející tuto kategorii zboží patří např. Alibaba, AliExpress, DHgate nebo iOffer.

Mnozí zákazníci nejsou s nákupy z Číny spokojení, a proto musí zboží vracet zpět. S tím se mnohdy pojí nepříjemnosti v podobě jazykové bariéry či nesrozumitelných pravidel. Proto je před nákupem dobré se ujistit, zda je možné např. vrácení zboží bez účtenky.

V neposlední řadě je dobré si samotný e-shop před nákupem prověřit. Existuje celá řada ověřených čínských internetových obchodů, zákazníci však mohou narazit i na podvodný e-shop. Naštěstí existuje celá řada užitečných rad na to, jak tyto e-shopy odhalit. Mezi ně patří hlavně důkladný průzkum a vyhodnocení recenzí ostatních zákazníků. Negativní recenze odhalují například podvodné praktiky obchodu Rivalenti, který přeprodává čínské zboží na českých stránkách.

Mnohé e-shopy nabízí fake značkové oblečení. Pokud tedy zákazník hledá opravdovou značku, měl by se ujistit, že nakupuje na správném místě.
Mnohé e-shopy nabízí fake značkové oblečení. Pokud tedy zákazník hledá opravdovou značku, měl by se ujistit, že nakupuje na správném místě.

Čínské e-shopy se sice pojí s celou řadou rizik, pokud však zákazník pečlivě projde recenzemi na daný e-shop, může si o obchodu udělat vlastní obrázek. Celá řada zboží na těchto e-shopech navíc disponuje hodnocením, které často prozradí, zda daný kus zboží stojí za to či nikoliv.

Další výhodou je bezesporu to, že mnoho obchodů se řadí mezi čínské e-shopy s poštovným zdarma. Celá řada e-shopů navíc patří i mezi čínské e-shopy v češtině, takže vyhoví i zákazníkům, kteří si s angličtinou moc nerozumí.

České e-shopy jako alternativa

Problém čínských e-shopů je možné vyřešit skrz nákup na českých e-shopech, jejichž nabídka je také široká. Je zde možné zakoupit nejen vánoční dárky, avšak také nezbytnosti, které zákazníci potřebují celý rok. Vracení zboží a řešení různých stížností navíc bývá mnohem jednodušší.

Bytový textil lze sehnat na e-shopu 4home, chovatelské potřeby nabízí Superzoo a originální dřevěné doplňky jako např. náramky nabízí česká firma BeWooden. Klasické šperky jsou k nalezení na webu Klenota a expertem na kuchyňské potřeby je zase známá Tescoma.

Milovníky sportu a zdravé výživy potěší e-shop Fitness4u, kvalitní sypané čaje nabízí zase Oxalis. Možností pro nákup oblečení a bot je také celá řada – zákazníci si mohou vybrat mezi e-shopy eObuv, Footshop, Sportisimo nebo Vivantis.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang