Půjčka se zástavou nemovitosti – bankovní, nebankovní, rizika

Půjčka se zástavou nemovitosti je v podstatě opakem nezaručených půjček. V případě, že se jedná o danou nemovitost, hovoří se o hypotéce. Nicméně takovou půjčku je možné využít také k jiným účelům, kdy se bude jednat o neúčelovou půjčku k nemovitosti. Zajištění půjčky se zástavou nemovitosti vždy probíhá zástavním právem k nemovitosti. Co to ale samotná zástava nemovitosti je a jak funguje nebankovní úvěr zajištěný nemovitostí?

Součástí půjčky se zástavou nemovitosti je zástavní smlouva. Ta je nedílnou součástí takové půjčky. Co je to ale samotná zástava a jaké má taková půjčka podmínky?

Půjčka na nemovitost

Společně s půjčkou nemovitosti se při jejím podpisu podepisuje také tzv. zástavní smlouva. Poté se na katastr nemovitostí vloží tzv. zástava ve prospěch věřitele, která trvá až do úplného splacení půjčky.

Taková zástava zapříčiní výhodnější podmínky, mezi nimi také RPSN. Podmínky jsou lepší z toho důvodu, že díky zástavě je poměrně nízké riziko, že půjčka nebude splacena.

Pokud by ale i přes to nebyla půjčka na nemovitost splacena, samotná nemovitost se pak může prodat. Následnou prodejní částku si pak poskytovatel půjčky ponechá.

Mezi další výhody, proč bývá taková půjčka využívána, jsou prakticky nulové skryté poplatky a také možnost zastavit nejen svojí nemovitost. Před koupí nemovitosti je však důležité zjistit co je to hypoúvěr vs hypotéka.

Půjčka se zástavou nemovitosti

Půjčka se zástavou nemovitosti patří do skupiny dlouhodobých půjček. Zpravidla je taková půjčka se zástavou nemovitosti využit na bydlení, resp. na náklady, které jsou s ním spojeny.

Přestože u dlouhodobých půjček je delší splatnost výhodou, v případě, že se i za poměrně dlouhou dobu půjčka nesplatí, dlužník o svou nemovitost kvůli zmíněné zástavě přijde.

Půjčka s ručením nemovitostí

Půjčka s ručením nemovitostí funguje na principu, že instituce (ať už bankovní nebo nebankovní) půjčí určitou částku žadateli a ten danou částku v podstatě zajistí nemovitostí, jinými slovy danou nemovitost zatíží zástavním právem.

Zástava u půjčky s ručením nemovitostí tedy značí určitý majetek, který slouží jako záruka daní instituci v případě, že půjčka nebude (z jakéhokoli důvodu) splacena. Daná zástava se pak totiž může prodat a věřitel si danou částku ponechá.

Zástava nemovitosti

Zástava nemovitosti v podstatě snižuje riziko věřitele (tedy instituce, která půjčku poskytuje) a v konečném důsledku způsobí, že žadatel může získat vyšší částku úvěru. Navíc úroky také nemusí být díky zástavě nemovitosti vysoké, právě naopak.

Zástava nemovitosti může být známější také jako hypotéka.

Zástava nemovitosti – hypotéka

Zástava nemovitosti (hypotéka resp.) je jeden z nejběžnějších způsobů (přestože se jedná o nejschvalovanější půjčkou z hlediska podmínek) jak získat finance na vlastní bydlení.

Nejdůležitější u hypotéky/zástavy nemovitosti je úroková sazba, která určuje celkovou výši úroků. Tu ovlivňuje například bonita žadatele, výše úvěru (půjčené částky), délka splatnosti úvěru nebo doba fixace.

Půjčka oproti nemovitosti ihned

Je možné získat půjčku oproti nemovitosti ihned?

Taková půjčka je běh na dlouhou trať, takže půjčka oproti nemovitosti ihned možná není. Důvodů je totiž několik.

Relativně dlouhý proces schvalování je zapříčiněn především odhadem hodnoty nemovitosti, domluvením a sepráním zástavní a úvěrové smlouvy a také vložení zástavního práva na katastr nemovitostí.

Pokud tedy nějaká společnost bude nabízet půjčku oproti nemovitosti ihned, bude se v naprosté většině případů jednat o půjčku se skrytými poplatky, vysokým RPSN nebo dalšími poplatky a sankcemi.

Navíc není většinou ani možné se s takovými společnostmi domluvit na případném odložení nebo upravení splátek dle potřeby v nenadálých situacích.

Nebankovní úvěr zajištěný nemovitostí

Nebankovní úvěr zajištěný nemovitostí může být stejně účelový jako neúčelový. Hlavní výhodou nebankovních úvěrů zajištěných nemovitostí je snazší sjednání a větší pravděpodobnost na schválení.

Navíc několik institucí nabízí možnost sjednání online a půjčka je tedy přístupná všem, kdo má přístup k internetu.

Nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti

Nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti je na rozdíl od bankovní půjčky varianta, ke které se uchylují především ti, kteří mají záznam v registru dlužníků.

Nebankovní instituce, které poskytují nebankovní půjčku se zástavou nemovitosti totiž neberou daný záznam jako překážku pro poskytnutí půjčky.

Na druhou stranu se ale nejedná o levnou půjčku, jelikož mí vysoký úrok a také vysoké sankce a poplatky při pozdním splacení, stejně jako vysoké RPSN.

Konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti

Co je to konsolidace půjček?

Konsolidace je v podstatě sloučení dvou a více úvěrů do jednoho. Díky takovému sloučení má dlužník výhodnější podmínky a také získá větší přehled o finanční situaci.

Místo několika různých splátek tak splácí dlužník jen jednu splátku a navíc pouze jednomu věřiteli. Díky takové konsolidaci tak dlužník většinou může dost ušetřit na úrocích.

Konsolidace může být bankovní ale i nebankovní. Jaký je ale mezi nimi rozdíl?

Bankovní konsolidace jsou většinou výhodnější, nicméně je ale potřeba počítat, že kritéria schválení jsou o něco přísnější než u nebankovních konsolidací. Na jako instituci se ale obrátit v případě konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti?

Konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti je předmětem nebankovních institucí. Banky totiž vždy nahlíží do registrů dlužníků a (nejen) podle toho se následně rozhodnou, zda půjčku poskytnou.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang