Největší finanční podvody v České republice

Pokud se jedná o způsoby, jak se obohatit na úkor druhých, je lidská vynalézavost takřka bezbřehá. Jelikož obyčejnou krádeží se zpravidla k opravdu velkým penězům přijít nedá, přicházejí na řadu složitá schémata, u kterých často ani zkušení soudci nemají po letech vyšetřování jasno, zda skutečně šlo o trestný čin, nebo ne. 

V podstatě všechny z uvedených kauz mají jedno společné, zamotaný propletenec finančních transakcí a machinací je také kvůli vysokému počtu jednotlivých aktérů řešen soudy bezvýsledně i několik let. U celé řady uvedených případů se tak stále čeká na definitivní výsledek.

EDBUSY

škoda: 557 milionů korun

Pod názvem EDBUSY (Edukační Business System) se rozjel na počátku roku 2008 ojedinělý úvěrový a investiční produkt. Svým klientům nabízel půjčku, za kterou údajně nemuseli vůbec platit.

Část peněz vypůjčených od nejmenovaných „bohatých investorů“ si klient ponechal a zbylá část byla investována tak, aby její výnosy pokryly splátky. Tak tedy alespoň zněla teorie. Ve skutečnosti klienti po zaplacení „vratné zálohy“ a členského příspěvku (28 560,- Kč + 3 500,- Kč) od EDBUSY nikdy žádné peníze neviděli.

Celý projekt mohl fungovat pouze za předpokladu, že by investiční manažeři v EDBUSY byli schopni každoročně dosahovat na finančních trzích výnosu 12,5 % a firma nevyplácela za zprostředkování úvěrů velké provize.

Ještě předtím, než byla dvojice majitelů poslána v dubnu 2010 na osm a půl roku a sedm a půl roku do vězení, stihla od svých klientů vylákat více jak půl miliardy korun.

Key Investments

škoda: 874 milionů korun

Mediálně známá investiční společnost Key Investments spravovala stamiliony městských částí Praha 6, 13 či Praha 10, radila polostátnímu ČEZu v oblasti investic v Bulharsku či poskytovala mnohamilionové úvěry někdejšímu premiérovi.

Ačkoli například ve smlouvě s Prahou 6 se zavázala, že bude její finance investovat pouze do dluhopisů, kterým agentura Moody’s přidělila rating investičního pásma, nakupovala do jejích portfolií nekótované nelikvidní dluhopisy majitele tehdejšího stadionu fotbalové Slávie, E Side Property, firmy Via Chem Group nebo leasingové společnosti Borsay.

V prosinci roku 2016 Městský soud v Praze poslal ředitele Key Investments na pět let do vězení společně s členkami představenstva.

Soud označil společnost Key Investments za jakousi vnitropodnikovou banku, která financuje skupinu navzájem propojených firem kolem miliardáře, který byl již v minulosti trestán za vytunelování První Slezské banky.

Investice Key Investments nebyly podle soudu podloženy adekvátní ekonomickou analýzou, přičemž vedení společnosti klienty neinformovalo o vysoké míře podstupovaného rizika.

H-System

škoda: skoro 1 miliarda korun

Společnost H-System slibovala na počátku 90. let výstavbu levných rodinných domků v malých obcích severovýchodně od Prahy. Celkem 1 160 rodin, které v průměru zaplatily každá jeden milion korun, se do dvou až tří let měly těšit na vlastní bydlení. Nicméně místo toho je čekalo skoro dvě desítky let soudních pří a ztráta vložených peněz.

Vedení H-Systemu peníze převádělo na jiné firmy nebo jejich prostřednictvím splácelo dluhy. Z více jak tisícovky plánovaných domů společnost dokončila pouhých třicet. Hlava celého podvodu byla v roce 2004 odsouzen na 12 let.

Další vysoce postavení manažeři H-System byli v roce 2013 propuštěni na základě amnestie prezidenta.

C.S. Fondy

škoda: 1,23 miliardy korun

C.S. Fondy jsou jedním z dalších symbolů polistopadové transformace ekonomiky. Poté, co se jich v únoru 1997 zbavila skupina investorů kolem Motoinvestu jednoho z členů, přešly přes několik vlastníků do rukou ruské společnosti KosMos. Ta okamžitě dosadila do vedení C.S. Fondů nové statutární zástupce.

Jedním z nich byl i jednadvacetiletý nezaměstnaný, který v den nabytí podpisového práva nechal 1,23 miliardy korun z majetku C.S. Fondů převést na účet britské firmy Swirlgen, která za ně měla nakoupit v podstatě bezcenné akcie společnosti Drůběž Příšovice.

Ani šetření finančně analytického útvaru ministerstva financí pochybnou transakci nezastavilo a peníze C.S. Fondů tak skončily na několika účtech v zahraničí. Nucený správce C.S. Fondů po několika letech vystopoval 200 milionů z převedených peněz, které se mu nakonec podařilo navíc získat zpět.

Akro investiční společnost, která nyní C.S. Fondy spravuje, navíc v roce 2012 uspěla v soudní při o náhradě škody se státem. Jelikož byl rozsudek ale anulován Nejvyšším soudem, dodnes se stát s Akro soudí o vrácení vyplacené částky v celkové výši 2,1 miliardy korun.

TREND – všeobecný investiční fond

škoda: 1,4 miliardy korun

Případ investičního fondu TREND se nechvalně zapsal do dějin České republiky jako jeden z největších případů tunelování majetku. Fond byl na počátku roku 1992 založen dvěma hudebníky a měl spravovat body z 1. a 2. vlny kupónové privatizace.

Fond byl v roce 1995 prodán společnosti Královehradecká brokerská a v následujících dvou letech z něj vylo vyvedeno na účty jiných firem 1,4 miliardy korun akcionářů fondu. Výsledkem tak byla nucená správa TREND a trestní oznámení. Jak podat trestní oznámení na dlužníka se proto hodí vědět.

Nicméně po sérii odvolání se případ nedočkal pravomocného rozsudku. Až v roce 2013 definitivně ukončila případ prezidentská amnestie.

Obchody s ropou

škoda: 2,5 miliardy korun

V roce 2014 protikorupční policie obvinila podnikatele česko-íránského původu a dalších 14 lidí z nelegálních obchodů s pohonnými hmotami, prostřednictvím kterých měli připravit stát na daních celkem téměř o 2,5 miliardy korun.

Do dovozu stovek milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska bylo podle policie zapleteno bezmála 65 obchodních společností. Na počátku roku 2016 byl podnikatel propuštěn na kauci ve výši 150 milionů korun, následně byl však zatčen na základě mezinárodního zatykače a po třech dnech znovu propuštěn.

Až po letech byl znovu uvržen do vazby kvůli údajnému ovlivňování svědka.

Družstevní záložna WPB

škoda: 2,8 miliardy korun

WPB Capital byla v roce 2001 jednou ze zakládajících společností Asociace družstevních záložen, která měla kromě jiného za úkol napravit pošramocenou pověst takzvaných kampeliček v České republice. O 13 let později Česká národní banka odebrala družstevní záložně WPB licenci kvůli údajnému umělému navyšování kapitálu.

Podle ČNB vedení WPB účelově zakládalo obchodní společnosti, kterým záložna poskytovala úvěry, kterým se následně vracely do kampeličky prostřednictvím nových vkladů manažerů nebo jiných společností z holdingu.

Poté, co kampelička nemohla kvůli rozhodnutí ČNB disponovat majetkem, se o její miliardové pohledávky přihlásila londýnská společnost Trowmart Limited, která byla podle centrální banky napojená na vedení WPB.

V polovině roku 2014 Rozhodčí soud při hospodářské komoře vydává podle nálezu někdejšího děkana plzeňských práv rozsudek, podle kterého pohledávky kampeličky skutečně náleží britské firmě.

Do záložny záhy vstupuje likvidátor, který se společně s ČNB domáhá zrušení Kindlova rozsudku. Policie tak začíná stíhat 17 představitelů VPB a na počátku roku 2015 zajišťuje majetek záložny (1,25 miliardy korun).

Klienti zkrachovalé kampeličky si vybrali své celkové vklady ve výši 2,8 miliardy korun z 99 % a to z Fondu pojištění vkladů. Tyto skoro 3 miliardy korun vyplacených bývalým klientům bude fond po kampeličce vymáhat.

Řetězové obchody s drahými kovy

škoda: 4,5 miliardy korun

V září roku 2015 Finanční správa informovala, že dvě firmy obchodující s drahými kovy v ČR, Saúdské Arábii, Německu, Turecku či na Slovensku si skrze krácení DPH přišly na 4,5 miliardy korun. Celý řetězec tohoto karuselového podvodu měl údajně 120 článků. Jména obou společností podléhají povinnosti mlčenlivosti Finanční správy.

Tajné zásoby lihu

škoda 6,7 miliardy korun

V roce 2013 byli z půlmiliardového daňového úniku obžalováni 3 lidé. Během nelegálních obchodů s lihem měla celá skupina připravit stát na daních až o 6,7 miliardy korun.

Harvardske fondy

škoda: minimálně 60 miliard korun (odhad likvidátora Harvardského průmyslového holdingu)

Absolvent Harvardovy univerzity se na počátku 90. let stal jednou z hlavních tváří tržní transformace české ekonomiky a později také bohužel jejího tunelování. Díky enormní reklamě získaly Koženého Harvardské fondy přes milion kupónových knížek.

Následně se fondy spojily do Harvardského průmyslového holdingu, který Kožený společně se svým spolupracovníkem podle Nejvyššího soudu vytuneloval a pomocí vyvedení jeho majetku do zahraničí připravil jeho akcionáře o miliardové majetky.

V České republice jedno z významných rozhodnutí padlo v roce 2014, kdy Nejvyšší soud potvrdil rozsudek desetiletého a devítiletého trestu vězení za škody způsobené Harvardskému průmyslovému holdingu ve výši 10 miliard korun.

zdroj: Neaktuality

Finanční podvody ve světě

Finanční podvody mohou být pro každého, kdo se stane jejich obětí, nákladnou a zdrcující zkušeností. Neexistuje sice jediný řídící orgán, který by sledoval největší finanční podvody na celém světě, ale některé velmi medializované případy se dostaly na titulní stránky novin po celém světě. Od sofistikovaných Ponziho schémat až po propracované online podvody.

  • Ponziho schéma Bernieho Madoffa: Ponziho schéma Bernieho Madoffa, jeden z nejznámějších finančních podvodů všech dob, dokázal v letech 1996 až 2008 vylákat od tisíců investorů miliardy dolarů. Madoff byl bývalý manažer na Wall Street, který dokázal investorům slíbit neuvěřitelně vysoké výnosy z jejich investic. Mnoho investorů, většinou bohatých jednotlivců, charitativních organizací a institucí, Madoffovi důvěřovalo a nakonec do něj v průběhu let investovalo miliardy dolarů. Nakonec byl Madoff odhalen a poslán do vězení.
  • Nigerijské e-mailové podvody: Nigerijský e-mailový podvod je internetovým fenoménem a představuje typ internetového podvodu, který se stal oblíbeným mezi kybernetickými zločinci. Podvod se zaměřuje na nic netušící oběti a nabízí jim možnost lukrativního zisku s malým rizikem. Potenciální oběti obvykle obdrží e-mail od osoby, která se vydává za zástupce bohaté politické nebo královské osobnosti v Nigérii. Tento „zástupce“ nabízí obětem peníze výměnou za „pomoc“ při převodu velké částky peněz ze země. Pokud oběti na e-mail odpoví, jsou vyzvány k zaslání peněz za účelem vyřízení transakce. Ve většině případů oběti slíbené peníze neobdrží a o své investice přijdou.
  • Skandál společnosti Enron: Enron byl kdysi jednou z nejmocnějších energetických společností v Americe. Společnost však byla nakonec odhalena jako podvodník, když její vedení začalo spravovat své finance pomocí kreativního účetnictví. Bylo zjištěno, že Enron uměle navyšoval ceny svých akcií pomocí spekulací a klamavých finančních výkazů. Společnost nakonec zkrachovala a řada jejích vedoucích pracovníků byla poslána do vězení.
  • Skandál s podílovými fondy Vanguard Group: Vanguard Group byla na počátku roku 2000 obviněna z manipulace s cenami svých podílových fondů. V jednom z největších finančních podvodů svého druhu byla společnost Vanguard obviněna z toho, že si za některé obchody účtovala více než dvojnásobek standardní provize. Společnost nakonec souhlasila, že svým investorům vrátí více než 2 miliardy dolarů, a byla nucena zaplatit 90 milionů dolarů na pokutách Komisi pro cenné papíry a burzy.
  • Manipulace s londýnskou mezibankovní nabídkovou sazbou (LIBOR): V roce 2012 vyšetřování odhalilo, že některé z největších světových bank manipulovaly s londýnskou mezibankovní nabídkovou sazbou (LIBOR). Sazba LIBOR funguje jako referenční hodnota pro úrokové sazby z úvěrů v hodnotě bilionů dolarů po celém světě a vyšetřování odhalilo, že banky tuto sazbu manipulovaly, aby maximalizovaly své zisky. Řada bank zapojených do skandálu nakonec zaplatila desítky miliard dolarů na pokutách a vyrovnáních.

Ačkoli jsou tyto nechvalně známé finanční podvody finančně zničující, slouží jako připomínka toho, jak je důležité být ostražitější při nakládání s penězi. Investoři by si měli být vědomi svých práv, číst investiční smlouvy a vždy prozkoumat a prověřit potenciální investice předtím, než se zavážou k jakýmkoli penězům. Je také důležité si uvědomit, že pokud se nabídka zdá příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, téměř vždy je.

Další světové skandály

Svět byl v průběhu své historie svědkem mnoha kontroverzních a skandálních událostí, z nichž některé navždy změnily politickou a společenskou scénu. Zde jsou některé z největších světových skandálů, od finančních podvodů až po hollywoodské skandály.

Skandál Moniky Lewinské: V roce 1998 byl národ šokován, když byl Bill Clinton obviněn z milostného poměru se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Přestože Clinton aféru popřel, vyústil tento skandál v jeho odvolání z funkce. Senát ho dvěma třetinami hlasů zprostil viny.

Skandál Watergate: V roce 1972 vypukl skandál Watergate, když vyšlo najevo, že pět mužů bylo přistiženo při vloupání do sídla Národního výboru Demokratické strany. Spor vyústil v rezignaci prezidenta Richarda Nixona a uvěznění mnoha jeho nejvyšších spolupracovníků. V roce 1974 byl tento skandál označen za jeden ze dvou nejškodlivějších politických skandálů v dějinách USA.

Skandál Harveyho Weinsteina: V roce 2017 Hollywoodem otřásla obvinění filmového producenta Harveyho Weinsteina z rozsáhlého sexuálního zneužívání. Weinstein byl obviněn z napadení, znásilnění a sexuálního obtěžování desítek žen ve filmovém průmyslu, včetně největších světových hvězd. Weinstein byl nakonec obviněn ze znásilnění a dalších trestných činů.

Emisní skandál společnosti Volkswagen: V roce 2015 byl německý automobilový gigant Volkswagen obviněn z úmyslného vybavování svých dieselových motorů softwarem, který měl oklamat emisní testy. Skandál odhalil rozsah podvodu společnosti, který se týkal 11 milionů automobilů. Několik dní po vypuknutí skandálu odstoupil generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn a společnost nakonec dostala miliardové odškodné a pokuty.

Toto jsou některé z největších skandálů na světě, od finančních podvodů až po hollywoodské skandály. Otřásly politickým a společenským prostředím a změnily způsob chování podniků, vlád i jednotlivců. Slouží také jako varování, že je třeba vždy dbát na pravdu a bezúhonnost.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang