Smlouva o půjčce a jaká je půjčka mezi blízkými

Při finančních nesnázích je nejjednodušším a kolikrát nejlevnějším řešením požádat o peněžní injekci své příbuzné a blízké. Obě strany se znají a vědí, s kým mají tu čest. Rizika by měla být minimální. Ovšem ne vždy se vše podaří dle plánu. Jak se vyhnout zklamání a ochlazení příbuzenských vztahů? Jak si půjčkou nezničit přátelství?

Získat bankovní úvěr je pro mnoho lidí nepříjemné, ba přímo nedosažitelné. Zatímco jedni nechtějí platit bankám vysoká procenta z úroků, druzí na rychlou půjčku z banky kvůli nízkým příjmům ani nedosáhnou. Ostatním může u bank překážet punc mnoha administrativních formalit a velkého závazku. Jiným může být na obtíž zjišťovat, která banka je nejlepší.

Mezi blízkými se půjčují peníze, knihy, nářadí, elektronika, oblečení i automobily.

Dle výzkumu finančního ústavu Sberbank (kód banky 6800) je půjčování mezi přáteli a rodinou velmi běžné. Celá pětina Čechu svým blízkým peníze půjčuje, třetina vyhoví i přátelům a každý šestý Čech se nebojí poskytnout malou půjčku i známým, kolegům a sousedům. Může se jednat o půjčku na auto, půjčku na bydlení, půjčku na rekonstrukci, či půjčku pro začínající podnikatele bez příjmu.

„Půjčování má u nás dlouhodobou tradici, šetří náklady a posiluje mezilidské vztahy. Fenoménem dnešní doby je i sdílená ekonomika, která podporuje půjčování, rychlé půjčky mezi lidmi a pomáhá šetřit životní prostředí. Nezbytná je však důvěra a spolehlivost.“

Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank

Při půjčování peněz nebo čehokoli jiného se v rodinách a okruhu přátel často zapomíná na stanovení pravidel a pevných mantinelů, kterými se ošetří případné zpozdné. Pořádek dělá přátele. Dle průzkumu Sberbank půjčku nevrací celých 12 % respondentů a jedné třetině lidí se díky nesplácení půjček zhoršily mezilidské vztahy.

Sepsat o půjčce písemnou smlouvu nebo směnku by měl být základ. Rychlá nebankovní půjčka bez papírů sice vyhovuje dlužníkovi, věřiteli už ne. Bez dokumentu se může lehce stát, že věřitel spláče nad výdělkem. Respektive nad ztrátou. Například půjčka na auto představuje zápůjčku vysokých částek, kdy je smlouva neodmyslitelnou součástí.

Spoléhat se na podání ruky nebo dobré slovo je pošetilé a nerozumné. Jakkoli se dlužník dušuje frázemi Jsme přece rodina nebo „Mé slovo platí. Půjčka bez ručení musí být kryta alespoň smlouvou.

Písemná smlouva o půjčce nesmí chybět ani mezi rodinnými příslušníky či nejlepšími přáteli.

Špatných zkušeností přibývá velkou rychlostí a internetové poradny se plní nářky typu: Půjčil jsem bratranci větší obnos a ani po půl roce není schopen mi peníze vrátit. Dělá mrtvého brouka.“ Půjčka v hotovosti a bez smlouvy znamená velké riziko. Někteří mají pocit, že když je to v rodině, o dluh jako takový se nejedná a nemusejí ho vracet. Tak tomu ovšem není.

TIP: Informacemi týkajícími se půjček, úvěrů a bankovních záležitostí se zabývá webový portál NavigatorUveru.cz.

Nesplácení půjčky od lidí blízkých vede ke ztrátě důvěry a ochlazení vzájemných vztahů. Ovšem lidé, kteří žádají písemnou smlouvu o půjčce, nebo půjčku na směnku, mohou u svých příbuzných a známých narazit na zeď trapnosti. Druhá strana totiž může argumentovat stylem Známe se od nepaměti, proč po mně chceš smlouvu? Nevěříš mi?“

V takových případech je doporučováno stát si za svým, nepolevit a nenechat se citově vydírat. Je potřeba velká dávka taktu a asertivity, nezřídka i psychologických kliček. Pomůže obrátit situaci ve prospěch žadatele o půjčku, poněvadž smlouva je ve finále výhodná pro obě strany.

Dokonce ve dnešní době je sepsání smlouvy o půjčce velmi rychlým a jednoduchým krokem, díky množství vzorů ke stažení. Na internetu si každý může zdarma stáhnout vzory smlouvy o bezúročné půjčce, smlouvy o půjčce peněz nebo i smlouvy o dílo.

Pokud se například dlužník i věřitel domluví na splacení dluhu do šesti měsíců a věřitel zčistajasna otočí o 180 stupňů žádajíc půjčku zpět už po jednom měsíci, může se dlužník opřít o podmínky smlouvy. Dlužník je smlouvou chráněn a věřitel nemá pravomoc žádat navrácení dluhu dříve.

Co ve smlouvě o půjčce nesmí chybět

Správná a platná smlouva musí obsahovat několik faktických náležitostí. V prvé řadě v ní musí být uvedeno kdo komu půjčuje, jakou částku, datum splacení půjčky, způsob (hotově, převodem na účet), případné úroky a výši splátek, důsledky nesplácení (penále), datum, místo a podpisy obou zúčastněných.

Rodinným oslavám může být kvůli nesplaceným půjčkám konec. Písemná smlouva posiluje jistotu a vzájemný respekt.

Je důležité, aby ve smlouvě bylo uvedeno datum splatnosti. Nelze se spolehnout na familiární „Až budu mít“. Při nesplácení může věřitel nabídnout snížení splátek, případně posunout termín splatnosti. Ovšem pokud dlužník přesto půjčku nesplácí, nezbyde než se obrátit na soud. Se smlouvou v ruce má věřitel vyhráno.

Rodinné a přátelské půjčky mají ovšem i tu výhodu, že jsou kolikrát splaceny ještě před vypršením splatnosti. Neuškodí za včasné či předčasné splacení dlužníka odměnit pochvalou či pozváním na kávu. Posílí to vzájemné vztahy, dlužníkovu loajalitu a bonitu klienta při případných budoucích půjčkách.

Do půjček by obecně neměly být zatahovány děti. Naštěstí novela zákona, která vešla v platnost v roce 2021, přináší konec dětských exekucí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang