Spoluzakladatel kryptoměny ethereum spouští nový blockchain

Potravinovému průmyslu se začíná myšlenka společnosti Ambrosus a jejího blockchainu stále víc zamlouvat. Tento startup byl založen sice už loni, nicméně k jeho oficiálnímu spuštění došlo až tento týden ve středu. K prvnímu veřejnému upisování (initial coin offering – ICO) by mělo dojít v září.

Podle webových stránek Ambrosus je cílem této společnosti využití technologie blockchainu ke zlepšení dodavatelského řetězce potravin. Za pomoci high-tech senzorů, blockchainových protokolů, chytrých kontraktů apod. hodlá Ambrosus vytvořit světově první, veřejně ověřitelný, lidmi řízený ekosystém, který by zaručil (sic!) kvalitu, bezpečnost a původ potravin.

Cílem je tedy sledovat určitou potravinu od vypěstování na určité farmě až do spotřebitelovy kuchyně. Integritu dat by měl zaručit právě blockchain. V této souvislosti uveďme, že ruský ITcoin pracuje na něčem podobném, totiž na možnosti vysledovat původ konkrétního plátku hovězího v rámci celé Ruské federace.

Co je blockchain?

Blockchain je digitální účetní kniha, která uchovává a zaznamenává transakce uskutečněné v síti peer-to-peer. Často se používá v kryptoměnových sítích a uchovává záznamy o transakcích provedených pomocí dané měny.

Vytváří také neměnný záznam všech transakcí, aby bylo zajištěno, že všechny účty v systému jsou aktuální a že všechny převody hodnoty jsou platné a bezpečné.

Společnost Ambrosus

Ambrosus je ekosystém internetu věcí založený na blockchainu, který spojuje senzory, distribuované účetní knihy a chytré smlouvy, aby bylo potravinářské a farmaceutické zboží chytřejší, bezpečnější a důvěryhodnější.

Díky sledování celého dodavatelského řetězce výrobku od zdroje až po obchod a po celou dobu jeho životnosti pomáhá zajistit bezpečnost, kvalitu a pravost. Poskytuje také data a analýzy v reálném čase, které zákazníkům umožňují činit informovaná nákupní rozhodnutí.

Ambrosus má portfolio aplikací, služeb a řešení pro výrobce, spotřebitele, maloobchodníky a regulační orgány a je podporován prosperující mezinárodní komunitou vývojářů a partnerů.

Firma Parity Technologies

Parity Technologies je společnost zabývající se blockchainovou technologií, která se zaměřuje na infrastrukturu, nástroje a aplikace. Její hlavní nabídkou jsou špičkové inženýrské služby, open-source technologie a podnikové produkty.

Nejznámější jsou díky vývoji Parity Ethereum, klienta Etherea napsaného v jazyce Rust. Parity Ethereum je nejpopulárnější nová implementace virtuálního stroje Ethereum a blockchainu. Kromě toho Parity poskytuje řešení, která pomáhají podnikům bezpečně spravovat digitální aktiva, zabezpečit data a vyvíjet na blockchainu.

Společnost má kanceláře v Londýně a Hongkongu a podporují ji investoři jako The Ethereum Foundation, Pantera Capital, Blockchain Capital a ConsenSys.

Obchodní partner Parity Technologies

Klíčovým obchodním partnerem společnosti Ambrosus je spoluzakladatel etherea, Gavin Wood, respektive jeho firma Parity Technologies. Spoluzakladatelkou Parity Technologies je Jutta Steiner, která bude v Ambrosus fungovat jakožto technický poradce.

O Parity Technologies jsme poslední dobou mohli slyšet. Včera jsme zveřejnili zprávu o tom, jak se hackerům podařilo vloupat do kryptopeněženky této společnosti a ukrást odtamtud ethereum v hodnotě cca 30 milionů USD.

To je sice zpráva, která by mohla Parity Technologies uvrhnout v nemilost z důvodu možná nedostatečnému zabezpečení jejího blockchainu, nicméně někteří svůj optimismus neztrácejí.

Příkladem může být jeden ze zakladatelů společnosti Ambrosus, Angel Versetti, který je skálopevně přesvědčen o potenciálu této společnosti a její technologie, která by mohla ovládnout dosud nedotčený sektor – potravinářský průmysl. Podle Versettiho prý doba dozrála už natolik, aby bylo možno vybudovat most mezi virtuální měnou ethereum a potravinářským průmyslem, tak uvidíme…

Ethereum

Ethereum je decentralizovaná platforma, na které běží chytré smlouvy a decentralizované aplikace (DApps) na vlastním blockchainu. V roce 2015 ji spustil rusko-kanadský investor Vitalik Buterin a je druhým největším kryptoaktivem po Bitcoinu.

Uživatelům umožňuje vytvářet vlastní aplikace nebo chytré kontrakty pomocí svého programovacího jazyka Solidity. Ethereum využívá k ověřování transakcí algoritmus proof-of-work, díky čemuž je bezpečné a zabraňuje dvojímu utrácení.

Ethereum také podporuje decentralizované autonomní organizace (DAO), což jsou soubory chytrých smluv, které umožňují řadu decentralizovaných finančních aplikací.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang