Nákupy z Číny se prodraží – jaké změny přichází?

Čeští zákazníci mají v oblibě čínské e-shopy zejména díky jejich nízkým cenám. Nakupování levného zboží z Číny však ohrožují pravidla, která schválila Rada Evropské unie. Jaká jsou aktuální pravidla pro DPH a clo z Číny a na jaké změny by se zákazníci měli připravit?

Nákupy z Číny jsou velice populární. Široká nabídka zboží, akční ceny a doprava zdarma – skoro se zdá, že čínské e-shopy nemají konkurenci. S nástupem nového roku ovšem přijdou i nová pravidla pro nakupování z těchto obchodů, která mohou s jejich popularitou zahýbat.

Od 1. ledna 2021 totiž padne osvobození od DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU. Je možné, že nakupování z Číny tak přestane být pro mnohé výhodné. Celá řada zákazníků z Číny totiž objednává malé balíčky do 22 eur, které jsou zatím od DPH i cla osvobozené.

Levné zboží bez DPH a cla

Až 150 milionů malých zásilek je z Číny dováženo bez DPH. Levné balíčky do 22 eur většinou projdou jen rychlou celní kontrolou a během několika dnů, maximálně týdnů dorazí k zákazníkovi domů. Dražší zásilky však zpravidla prochází klasickým celním řízením.

Celní řízení většinou značně prodlouží proces doručení zásilky. Mnozí zákazníci při sledování zásilky z Číny zjistí, že jejich balíček zamrzl na cestě, a že dorazí až za několik týdnů. Proto jsou levné zásilky tolik populární. Jaké levné zboží je nyní možné koupit bez cla a DPH?

Nová pravidla pocítí zejména příznivci levných čínských e-shopů. Mezi ně patří například internetoví velikáni AliExpress, Alibaba, Shein e-shop či Wish.

TIP: Jak platit na AliExpressu? Je možné využít bankovní převod, platbu kartou či různé internetové peněženky.

Mezi levné e-shopy s oblečením patří i Floryday. Přečíst si Floryday zkušenosti.

Většina čínských e-shopů má širokou nabídku zboží. Je ovšem možné rozdělit je na ty, které se zaměřují spíše na elektroniku a příslušenství, a na čínské obchody s oblečením. Seznam některých z nich lze najít v následující tabulce.

E-shopy s elektronikouE-shopy s oblečením
BangGoodDresslily
CooliCoolDresslink
DHgateMilanoo
DealExtremeShein
GearbestSinsay
MiniInTheBoxYoins

Clo a DPH z Číny dnes

Nakupovat bez cla a DPH je zatím poměrně jednoduché. Rozhodujícím faktorem pro platbu cla i DPH je hodnota zásilky. Prozatím platí, že pokud je celková cena zásilky levnější než 22 eur, neplatí se clo ani DPH.

Obecně platí tato pravidla:

  • Hodnota zásilky je nižší než 22 € – neplatí se clo a ani DPH
  • Hodnota zásilky je vyšší než 22 € a nižší než 150 € – platí se DPH, neplatí se clo
  • Hodnota zásilky vyšší než 150 € – platí se clo i DPH

Výhodou je, že existují čínské e-shopy s poštovným zdarma. Poštovné se tak nezapočítává do celkové hodnoty zboží a hraniční cenu 22 eur tedy nijak neohrozí. Některé e-shopy ovšem poštovné vyžadují. Například na Wish poštovné zákazník musí zaplatit.

Výše zmíněná pravidla platí pro nákupy ze všech nečlenských států EU. Velmi podobná pravidla má proto DPH a clo z USA či clo a DPH na eBay. Určité výjimky se vztahují na DPH a clo ze Švýcarska a DPH a clo z Japonska.

Pravidlům ohledně plateb DPH a cla se nevyhnou ani zásilky například při nakupování na eBay. Zde závisí na zemi, ze které bude objednávka zasílána.

Nová pravidla pro DPH se dotknou zejména levných e-shopů. Mezi ty patří například Geekbuying.

Nová pravidla pro clo a DPH z Číny

Ministerstvo financí uvedlo, že přestane v celé Evropské unii platit osvobození levných zásilek (do 22 eur) od DPH. Ohledně cla z Číny se zatím žádné změny nechystají.

Obecně budou platit tato pravidla:

  • Hodnota zásilky je nižší než 150 € – platí se DPH
  • Hodnota zásilky vyšší než 150 € – platí se clo i DPH

Některé velké čínské obchody mají své sklady i na území EU, takže je možné nechat si balíček zaslat například z Německa, Španělska či Itálie. Tím je opět možné vyhnout se celnímu řízení a platbám cla a DPH. Nákupy z evropských skladů se prakticky neliší od nákupů v českých e-shopech.

Nákupy z Německa přes internet v mnohém předčí nákupy z Číny. Především svou kvalitou, přestože cena může být o něco vyšší.

Od 1. ledna 2021 padne osvobození od DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU.

Je ovšem možné, že i tyto výhody v budoucnu zmizí. V rámci nových pravidel si totiž Evropská unie chce pohlídat, aby nedocházelo k obcházení celního řízení a snižování hodnoty jednotlivých balíčků. Cílem těchto nových pravidel je zamezit celním a daňovým podvodům.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang